November 2-án kígyózó sorok a nyerőgép leadásnál; tízezrek pedig munkanélküli segélyért állnak sorba - fest drámai hangulatot a közlemény. November 2-án megkezdődik a nyerőgépek leadása, kígyózik majd a sor a NAV Szerencsejáték Felügyeleti Főosztályánál, valamint a megyei munkaügyi központok elıtt is, ugyanis több tízezer ember kerül be a szociális hálóba és igényel majd munkanélküli segélyt.
November elejétől februárig a piacon mőködő pénznyerő automaták hetven százalékát visszaadják az üzemeltetők (24 ezer nyerőgépből 17 ezret vonnak ki a forgalomból) és 30 ezer ember válik munkanélkülivé. Az iparág értetlenül áll a parlament döntése előtt, hiszen a szakma minden lehetséges fórumon tudatta a törvényhozókkal, hogy a nyerőautomatákat érinti ötszörös adóemelés eredményeként 1200 magyar vállalkozás kerül a csőd szélére és több tízezer munkavállaló néz majd szembe a teljes egzisztenciális ellehetetlenüléssel.
A szakma és több tízezer alkalmazott választópolgár nyílt levélben kérte a miniszterelnök úrtól, hogy a kormány adjon időt a szerver alapú üzemeltetésre történő átállásra és az adóemelés bevezetését tolja el jövő őszig, mert akkor nem kell a vállalkozásokat felszámolni és nem kell az alkalmazottakat elbocsátani.
70 milliárd, 60 ezer alkalmazott
A költségvetésbe adók és járulékok címén hetvenmilliárd forintot fizető, hatvanezer embert alkalmazó iparág azonban eddig nem kapott érdemi választ, ezért az iparág képviselői és a munkavállalók újra a döntéshozókhoz fordultak.Hatvanezer munkavállaló írt levelet az országgyőlési képviselőknek, amelyben azt kérik: ha egyes vállalkozások munkahely teremtési törekvéseit fejenként több millió forinttal támogatják, vegyék figyelembe a nyerőgépiparban dolgozók érdekeit is, hiszen a szakmának munkahely megőrzési támogatás címszóval mindössze annyi volt a kérése, hogy kapjon egy kis haladékot a játékadó 100.000 Ft/gép/hó ötszörösére emelésének bevezetése elıtt. Így lenne idő az átállásra, amelynek a szakma szerint jelenleg nem is adottak a feltételei, ugyanis a szerver alapú üzemeltetésre való áttéréshez még a törvény végrehajtási rendelete sem készült el.
Mégis, milyen feltételekkel?
Az iparág tagjai tehát nem tudják, milyen feltételekkel maradhatnak majd a piacon, ráadásul novembertől a vállalkozások többsége nem tudja majd kitermelni az ötszörös játékadót, lehúzzák a rolót, több tízezer család megélhetési forrása szőnik meg, és még a kormány sem éri el a szándékát. Az átgondolatlanul megemelt adó a 2012-es év végére nemhogy többlet adóbevételt, hanem jelentős adóbevétel kiesést prognosztizál és egy túlterhelt szociális hálót. A szakma képviselői, és a munkavállalók azt kérték a parlamenti képviselőktől, legalább egyikük kezdeményezze zárószavazás előtti képviselői indítványban a játékadó bevezetésének elhalasztását, hogy több tízezer család megmeneküljön a biztos anyagi csődtől.