Az összesen négyszintes épület pinceszintjében létesülő édesvízi akvárium hazánk és a térség jellegzetes vízi és vízparti életközösségeit mutatja be. Több mint 50-féle hazai hal mellett, közel 14 kétéltű- és 13 hüllőfaj garantálja majd a bőséges látnivalót. Az akváriumba vizákat is telepítenek majd, ami a Kárpát-medence egyik jellemző nagytestű halfaja, ezek fogságban akár 250-300 kilogrammosra is megnőnek és legalább olyan lenyűgöző látvány nyújtanak, mint a cápák, tudta meg a Turizmus Online Bornemisza Jánostól, Poroszló polgármesterétől.
A leendő tárlat hazánkban egyedülálló, mivel ilyen volumenű, hazai halfaunát bemutató gyűjtemény mind méreteiben, mind a bemutatott halfajok tekintetében nem látható ma Magyarországon.
További fotókért kattintson a képre!
A Látogatóközpont főépületében helyet kap még egy 50 férőhelyes, 3 dimenziós vetítőterem, ami egyben a „hangok termeként” és relaxációs térként is működik majd. A főépület részét képezi egy 100 fős konferenciaterem is, amely tudományos konferenciáknak, rendezvényeknek biztosítana korszerű feltételeket. A főépület első emeletén állandó kiállításokat mutatnak be: a makrovilág elnevezést viselő tárlat a látogatókat mikroszkóp, LCD TV, üvegpadló segítségével az apró vízi lények világába kalauzolja. A gyermekek számára játszó-pihenő kaland programot is kínálnak majd, az „elvarázsolt vízi világban” találkozik játék és tudomány, valamint megelevenednek a Vízipók-csodapók mesefigurái.
A földszinten ugyancsak állandó jelleggel „Földön, vízen, levegőben” címmel tematikus kiállítás működik. Egy 80 m2-es Tisza-tó terepasztal „madártávlatból” ismerteti meg velünk hazánk 2. legnagyobb tavát. Erről a szintről az üvegjárdának köszönhetően felülről is beleshetnek a vendégek az akvárium életébe. A földszint üvegfalán keresztül pedig az épület körül létrehozott mesterséges tó életét kísérhetik figyelemmel az érdeklődők, a kormoránokat, jégmadarakat, rózsás gödényeket.
Az ökocentrum tervezése 2003-ban indult meg, 2006-ban elkészült a közvetlen közelében lévő Tisza-tavi Vízisétány. A projekt előkészítése során a projektgazda személye változott, a feladatot a Hortobágyi Nemzeti Parktól Poroszló Község Önkormányzata vette át. A Látogatóközpont összesen 2,2 milliárd forintból épül meg, ebből 300 millió forint az önkormányzat saját tőkéje.
Forrás: TurizmusOnline