A 2010 őszén megválasztott új kalocsai önkormányzat új fejlesztéspolitikai irányt szabott a városnak. Ennek alapja az a 2012 elején elfogadott Haynald Városfejlesztési Stratégia, mely hat fő területet ölel fel: gazdaságfejlesztés és innováció, infrastruktúrafejlesztés, intézmények fejlesztése, humánerőforrás-fejlesztés, zöldgazdaság-fejlesztés, turizmusfejlesztés.
Utóbbi megvalósulásához több dolog együttes meglétére van szükség a településen. Egyrészt nélkülözhetetlen a TDM szervezet és a városmarketing kft. munkája a többnapos fesztiválok, egy-egy napos rendezvények, különleges programok megvalósításában, hogy élettel teljen meg a város.
Mindezek mellett azonban fontos az is, hogy azt a szellemi-kulturális örökséget, ami most is Kalocsa turizmusának alapja, modern, 21. századi köntösbe öltöztesse a desztináció. Épp ezért elengedhetetlen a történelmi belváros infrastrukturális és attrakciókkal történő fejlesztése. Ennek jegyében született meg a Kalocsa Szíve Program, amely politikai ciklusokon átívelő, középtávú, 8-12 évet felölelő projekt.
A stratégia megvalósításának első üteméhez Kalocsa Város Önkormányzata (Konzorciumban az Incrementum Érseki Vagyonkezelő Központ és Kalocsai Vagyonhasznosítási és Könyvvezető Kft. közreműködésével) 2012 májusában turisztikai kiemelt projektötletet nyújtott be a Dél-alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökséghez „Kalocsa Szíve Program” címmel.
Zöld utat kapott a program
A Kormány 1312/2013. (VI. 7.) Korm. határozatában döntött a „Kalocsa Szíve Program” kiemelt projektként történő nevesítéséről 1.999.933.400 maximális elszámolható közkiadással, 100 százalékos támogatási intenzitással, és hozzájárult ahhoz, hogy a részletes projektjavaslat benyújtását követően a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a támogatási szerződést a konzorciumi tagokkal megkösse.
A kitartó lobbinak és a szakmai előkészítő munkának köszönhetően az elmúlt hét végén a magyar közlönyben megjelent az a kormányhatározat, mely közli a Kalocsa Szíve Program megvalósításához 2 milliárd forint támogatást ítéltek oda. A tervek szerint Kalocsa történelmi belvárosára összesen 2 milliárd 650 millió forintot költhetnek.
Befejeződik a főszékesegyház granciózus rekonstrukciója
A 2 milliárd 650 millió forint a következőképp oszlik meg: az érsekség kapott egyszer 150 majd 500 millió forint támogatást, (úgynevezett RKI-t, a Rendkívüli Kormányzati Intézkedési alapból), melyből be tudja fejezni a grandiózus rekonstrukció alatt álló főszékesegyházat, az Érseki Palotát, a Huber házat, valamint a Szentháromság tér felújítását, a Szentháromság szoborral együtt.
Ezen 650 millió felett, a konzorciumban beadott Kalocsa Szíve első ütemének 2 milliárdjából 400 millió forint szintén az egyház része, melyből a szálloda melletti kanonoki ház modern egyházi látogatóközponttá és kincstárrá fejlesztése valósul meg.
Vonzóbbá válik a történelmi belváros
A Kalocsa Szíve Program célja Kalocsa város történelmi városmagjának integrált turisztikai vonzerőfejlesztése, ezáltal az épített és kulturális örökség megőrzése, és látogatóbarát fejlesztése. Az önkormányzat célja továbbá, hogy a város idegenforgalmának fellendítésével, a látogatók és a vendégéjszakák számának növelésével közvetlen és közvetett módon új munkahelyek jöjjenek létre Kalocsán és a térségben, valamint a turizmusban és a kapcsolódó iparágakban működő helyi kis- és középvállalkozások jövedelmezősége, ezáltal munkahely-megőrző képessége erősödjön, és a kalocsai lakosság életkörülményei javuljanak.
Az önkormányzat 1,6 milliárdjából tételesen lebontva a következő elemek valósulnak meg: Kalocsai Látogatóközpont és borturisztikai bemutatóhely létrehozása a Nagyszeminárium épületében; Nicolas Schöffer Gyűjtemény látogatóbarát múzeummá fejlesztése, és a Chronos-8 fénytorony rekonstrukciója; Érsekkert és környezetének rehabilitációja, Platán Kulturális Rendezvényközpont építése; Asztrik tér vonzerőfejlesztése; Szentháromság tér környékének közlekedési útjainak és parkolóinak minőségi és mennyiségi fejlesztése; Foktői úton új turisztikai buszparkoló létrehozása a Csillás parkban, és a buszparkolótól a Szentháromság térig gyalogos felvezető sétány kiépítése a Foktői úti Vajas-hídon keresztül; Népművészeti Tájház felújítása; Kálvária felújítása a Kalocsai Temetőben.
A „Kalocsa Szíve Program” kivitelezési munkáinak tervezett kezdete 2013 ősze, a projekt várható megvalósulása 2014 vége.
Forrás: Turizmus Online