A legjobb kortárs és progresszív magyar konyhák 2024-ben

A Dining Guide Top100 Étteremkalauz évről évre kiemelkedő figyelmet szentel a magyar gasztronómiai színtér legjobbjainak, különösen a kortárs és progresszív magyar konyha terén. Az idei kiadvány is méltón tükrözi azokat a változásokat és innovációkat, amelyek a hazai éttermekben zajlanak. 

A Top 10+1 Kortárs Magyar Konyha kategóriában szereplő éttermek a hagyomány és az innováció harmonikus egyensúlyát képviselik. Ezek az éttermek a magyar konyha klasszikus ízeit modern megközelítéssel ötvözik, és így nyújtanak egyedi kulináris élményeket​. A Top 10 Progresszív Magyar Konyha listán pedig olyan éttermek kaptak helyet, amelyek a gasztronómia határait feszegetik, bátran használják a legfrissebb technikákat és a különleges alapanyagokat, hogy egyedülálló, avantgárd ételeket kínáljanak​.

Íme a Dining Guide Top100 Étteremkalauz jellemzése a Top10+1 kortárs magyar konyha szereplői:

Szaletly

Az étterem újító szemléletű gasztronómiáját az ismert és elismert Bernát Dániel séf jegyzi. A kortárs magyar irányzat jegyében a konyha következetesen nyúl a hazai éttermi kultúra emblematikusnak számító ételeihez. Bernát Dániel egyedi, progresszív konyhai látásmódja példaértékű, jól értelmezhető ételekben valósul meg.

Szaletly
Szaletly
Fotó: Dining Guide

21 A Magyar Vendéglő

Az étterem koncepciója már több mint egy évtizeddel ezelőtt a békebeli magyar konyha kortárs bemutatását tűzte a zászlajára abban az időben, amikor ez még nem volt divatban. A 21 helyesen szűkre vett étlapja csupa hazai klasszikust kínál, esetenként fine bistro stílus elemek megoldásaival, a hely koncepciójához igazodó, az új hazai gasztronómiát jellemző modern konyha technológia használatával, de minden esetben nagyon közérthető módon.

Erhardt – Sopron

Az étterem motorja Erhardt Zoltán, aki folyamatos újító, jobbító szándékkal fejleszti az éttermet. A nagyon szerethető étterem gondolkodásmódja és kínálata nagy változáson ment keresztül az elmúlt időszakban, egy szűkebb, a kortárs modern konyhai stílusnak megfelelő étlappal és ennek is köszönhetően egyre jobb minőséggel várják vendégeiket.

Kistücsök – Balatonszemes

A több mint három évtizedes múltra visszatekintő, családi vállalkozásként működő legendás balatonszemesi étterem, a Kistücsök folyamatos átalakuláson és megújuláson ment át az elmúlt években. A hétvégénként működő „Séfszoba” elnevezésű gourmet éttermi koncepció keretében látványkonyhában készülnek el az ételek. A Kistücsök konyhája már évtizedek óta a környéken termő alapanyagokra és modern technológiákkal készülő magyar fogásokra támaszkodik.

Konyhám Stúdió 365 – Fonyód

A koncepció és mottó szerint „Egy hely mindenkinek!”, amihez a konyhát irányító Szikra Gabriella séf személyisége és újító felfogása nagyban hozzájárul. Az izgalmas fine bistro magas minőséget képvisel, a hagyományos ebédek és vacsorák mellett „főzz a séffel” esteket is tartanak, amikor a vendégekkel közösen készítik el a fogásokat, majd pedig közösen fogyasztják el azokat.

Mi A Kő – Köveskál

Köveskálon, a Káli-medence egyik legszerethetőbb és legnépszerűbb településén Márványi Katalin és Trombitás Tamás tulajdonos házaspár vezeti a sokoldalú Mi A Kő-t, ami egyszerre borbár, étterem, vendégház, galéria, kávézó – tehát minden egyben, amit egy Balaton-környéki napon kívánhat az ember.

Öreg Prés – Mór

Az Öreg Prés a magyar hagyományokra építő, de modern felfogású konyháját regionális alapanyagokra és termelőkre támaszkodva jeleníti meg. A jó érzékkel összeállított étlap a séf kortárs gasztronómiai elképzeléseit reprezentálja.

Remma’s Bisztró

Remma's Bisztró
Remma's Bisztró
Fotó: Dining Guide

A Remma’s friss, kreatív szemléletű gasztronómiai koncepcióját egy tehetséges séfpáros, Császár András és Szabó Gábor határozza meg. A konyha a rövidre fogott bisztró kínálata a magyar klasszikus konyhák jól ismert fogásait fogalmazza meg az újhullámos elképzeléseik szerint, jól érhető módon prezentálva.

Rosenstein Vendéglő

A Rosenstein családi vendéglő, a kifejezés leghagyományosabb értelmében, legendás vendégszeretettel. A hely önazonos maradt az évek során: a hazai gasztronómiát reprezentáló étlapon a klasszikus magyar és a közép-európai, zsidó konyha tradicionális és fúziós fogásai sorakoznak, amelyeket közérthető módon, magas színvonalon készítenek el.

Sauska 48 – Villány

A Sauska 48 a magyar konyha kortárs irányzatát képviseli, Bicsár Attila séf finom megoldásaival, szenzitív megközelítésével kiegészítve, és az étlap igyekszik érzékenyen követni a szezonális alapanyag kínálatot és a környékbeli termelők lehetőségeit. Az ételeket természetesen tokaji és villányi Sauska borok kísérik, de a borlap kiegészül egy nagyon egyedi, Magyarországon egyedülálló szekcióval is, a világ legmagasabbra pozícionált pincészeteinek legszebb évjárataival.

Stand25

A főváros legmegbízhatóbb bisztrója a főleg a hagyományos magyar gasztronómiára építő, de kortárs szellemű, dinamikus ízekkel operáló Stand25. A Szulló Szabina és Széll Tamás fine dining koncepcióját képviselő Stand brandnek ez a fesztelen, könnyen értelmezhető étterme. A Stand25 gasztronómiai látásmódját az „egyszerűség” és a minőség határozza meg.

A progresszív magyar konyha képviselői:

Salt Budapest

A SALT Budapest séfje, Tóth Szilárd következetesen halad előre a hazánkban még mindig diszkréten reprezentált, újító megközelítésű farm-to-table éttermi stílus meghonosításának útján. Az étterem szemlélete az elmúlt évtizedekben divatossá vált észak-európai, úgynevezett ‘nordic’ stílust követi, amely irányzat jellemzője, hogy reprezentánsaik formabontó módon, naturális szemlélettel közelítenek a saját régiójuk ismert vagy esetenként ismeretlen gasztronómiai alapanyagaihoz.

Alkimista Kulináris Műhely – Szeged

Alkimista Kulináris Műhely
Alkimista Kulináris Műhely
Fotó: Dining Guide

Az itthon szokatlanabb formátumnak számító, vacsorázó helyként működő Alkimista Kulináris Műhely Katkó Krisztina egyedi látásmódú gasztronómiai koncepciója. A régi kulináris kultúra 21. századi, magas minőségű prezentálása egyedülálló a hazai éttermi kultúrában.

Góré – Kisharsány

A Góré hosszú utat tett meg jelenlegi állapotáig, ugyanis a fine dining éttermet szó szerint egy kukoricatároló helyén nyitották meg. Az alapanyagokat igyekeznek helyi kistermelőktől beszerezni, emellett saját kerttel is rendelkeznek, amiben zöldséget és gyümölcsöt termelnek – céljuk, hogy ezekkel egy fenntartható rendszert alakítsanak ki. 

Iszkor – Mályinka

Az Iszkor étlapja egy-két hetente változik, szó szerint annak függvényében, hogy éppen miből tudnak főzni. A helyi termelőkkel való együttműködés mellett fontosnak tartják, hogy minél több vendéggel megismertessék a Bükk különleges borait, illetve rendszeresen rendeznek olyan vacsoraesteket, amelyek alkalmával tehetséges séfeket hívnak meg „vendégfőzésre” az ország legkülönbözőbb pontjairól.

Lokal47 – Kéthely

A biodinamikus gondolkodásmódot követő Kristinus Borbirtok boraival harmonizáló ételválasztékra számíthatnak a vendégek. A Lokal47 a manapság egyre népszerűbb small plate koncepcióval operál, a fogások a környékről származó, kistermelőktől beszerzett, szezonális alapanyagokra épülnek. 

Pajta – Őriszentpéter

Az Őrség emblematikus alapanyagaira építő étterem letisztult szemléletét a ‘nordic’ konyhai stílus, a skandináv gasztronómiai irányzat határozza meg. A Pajta konyhájának vezetését 2023-ban a külföldi és hazai vezető fine dining konyhákon edződött fiatal séftehetség, Akács István vette át. Az új séf első menüsorai kifogástalan minőségben, határozottan progresszív stílusban, de az étterem előző időszakaszaihoz képest sokkal közérthetőbb módon, precízen kidolgozott ételekkel villantja fel a régió ízeit.

Rutin – Budaörs

A budaörsi Rutin
A budaörsi Rutin
Fotó: Dining Guide

A Rutin Budaörs az egyik legszerethetőbb progresszív szerzői konyha projekt a hazai éttermi fronton. A barátságos hangulatú, letisztult bisztró a fiatal séf, Pallag Dávid és felesége, Pallag Fanni családi vállalkozása. A konyha gondolkodásmódja a modern irányzatot követi, alapanyag-használata a hazai élelmiszerekre fókuszál, innovatív megoldásai pedig fúziós elgondolásokkal valósulnak meg

Csopaki Resti By Laurel – Csopak

Az északi part egyik legérdekesebb konyhájaként várja vendégeit a fővárosi progresszív fine dining étteremhez, a Laurelhez köthető Csopaki Resti by Laurel. A vasútállomáson található apró bisztróétterem igazi üde színfoltot jelent a Balaton mellett a lángosozók és hekkező sokasága között, hiszen a bisztrókonyha és a fine dining éttermi stílus érdekes fúzióját valósítja meg hatfogásos, degusztációs menüsorával.

St. Andrea Étterem

Az ország egyik vezető borászatának nevét viselő St. Andrea Restaurant a főváros közkedvelt fine dining étterme. A konyhát Kollár Endre séf vezeti, a St. Andrea konyhai stílusa az már megnyitása óta egyedi, az étteremre nagyon jellemző látásmódban közelít a magyar gasztronómia ismert alapanyagaihoz és ételeihez. 

Villa Kabala – Szigliget

A fenntartható működésre törekvő étterem kínálatában átgondolt, kortárs egyéni felfogású étel koncepciók átirataival találkozhatnak a vendégek. A Villa Kabala alapvetően alapanyag központú, progresszív, a szezonalításhoz igazodó élménykonyhát visz.


Komoly növekedési lehetőség előtt a pulykahús

Komoly növekedési lehetőség előtt a pulykahús 

A csökkenő kereslet ellenére továbbra is világélelmezési termék a pulykahús, és komoly növekedési lehetőségek előtt áll.
A név a régi, a tulajdonos és a megjelenés változott

A név a régi, a tulajdonos és a megjelenés változott 

Kívül-belül új ruhába öltöztetve, korábbi tulajdonosváltást követően, december 3-tól ismét várja vendégeit a Rómain a Cziniel Cukrászda.
Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
A tradíció és az elegancia világának pezsgő találkozása

A tradíció és az elegancia világának pezsgő találkozása 

A régióról és a champagne készítés hagyományairól Kiszely Katalin a Champagne For You tulajdonosával beszélgettünk.
Vegán töltött káposzta és gulyásleves, glutén- és cukormentes bejgli

Vegán töltött káposzta és gulyásleves, glutén- és cukormentes bejgli  

Néhány a Csak a Mentes Karácsonyi Fesztiváljának sokszínű, egészséges kínálatából.
Autentikus magyar gasztronómia és ünnepi kreativitás

Autentikus magyar gasztronómia és ünnepi kreativitás 

A Zazie Bistro & Bar császármorzsa standdal hangolódik a karácsonyra.
Taste Balaton 2025: Itt vannak az első programok – videóval

Taste Balaton 2025: Itt vannak az első programok – videóval 

Tíz nap a tó körül megismételhetetlen gasztro-kulturális élményekkel.
A pulyka reneszánsza a konyhában

A pulyka reneszánsza a konyhában 

A főzés és étkezés kétségtelenül összehozza az embereket, ezért is volt külön öröm, hogy a Magyar Pulykaszövetség meghívott minket egy közös főzésre a Gallicoop-pal a Chefparade konyhájába.
Megvan a világ legjobb sajtja

Megvan a világ legjobb sajtja 

Idén 47 országból 4786 különböző sajtot értékelt a 240 fős zsűri.
Badacsonyi sikerek a Vince gálán

Badacsonyi sikerek a Vince gálán 

Hazánk egyik legrangosabb boros elismerésén a győzteseket idén is a szakma és a közönség választotta ki.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.