Egy új tanulmány szerint a sajtfogyasztás akár a fogyókúránkat is előmozdíthatja.
A Journal of Agriculture and Food Chemistry nevű szakfolyóiratban, áprilisban közölt értekezés a kutatók által szimplán „sajtanyagcserének” titulált jelenséget veszi górcső alá.
A Koppenhágai Egyetem és az Aarhusi Egyetem tudósai 15 ember vizelet- és székletmintáit hasonlította össze, akiknek napi étrendjében két hétig kizárólagos tejtermékként vagy sajt és tej, vagy pedig vaj szerepelt.
A tesztek alapján (melyeket egyébként a Dán Tejtermékkutatási Alap finanszírozott) a vizsgálat alatt sajtot (vagy tejet) fogyasztó emberek bélflórájának összetétele jelentősen eltért a többiekétől.
A „sajtevők csapatának” emésztőrendszere több butirátot tartalmazott. Ez a gyulladáscsökkentő zsírsav képes növelni az energiatermelést.
Az Amerikai Diabétesz Társaság 2009-es tanulmánya szerint a butirát bizonyos körülmények között fokozza az anyagcserét, és segít megőrizni a testzsírszázalék nagyságát, vagyis segít megelőzni az elhízást.
Azért ne rohanjuk le a szupermarketben a sajtos pultot!
A kutatók szerint a „francia paradoxonnak” nevezett jelenség (a sok telítettzsír-fogyasztás ellenére Franciaországban viszonylag alacsony a koszorúér-betegségek előfordulási aránya) inkább a kiegyensúlyozott étrend elterjedésének, mintsem a féktelen kéksajthabzsolásnak köszönhető.
Fordítás/szerkesztés: Zamaróczy Ádám