Az összefoglaló néven afrodiziákumoknak nevezett „csodálatos” táplálékelemek nevüket nem Afrikáról, hanem Aphroditéről, a szerelem görög istennőjéről kapták. Talán az sem véletlen egybeesés, hogy a szerelmi vágykeltés táplálkozási elemei között fontos szerepet töltenek be a „tengeri herkentyűk” is.
Az afrodiziákumokat alapvetően két csoportra oszthatjuk. Egy részük a fogyasztó érzelmi szintjét befolyásolja (természetesen pozitív irányban), másik csoportjuk a fizikai állapotra gyakorolt jótékony hatása okán tartozik ebbe a különleges kategóriába.
Az elnevezésből eredő téves következtetések miatt sokan úgy gondolják, hogy ezeket a növényeket, vagy állati alapanyagokat az afrikai varázslók használják mindennapos „tevékenységük” során és ezt a misztikumot fokozza az is, hogy a Magyarországon vásárolható gyógynövényi eredetű tabletták a keleti tájakról érkeznek hozzánk.
Kevesen tudják azonban, hogy olyan, számunkra mindennapos, a magyar konyhákon szinte hétköznapi természetességgel használt növény is ebbe a körbe tartozik, mint a petrezselyem. És ezen túl jó néhány olyan – itthon is könnyen beszerezhető – afrodiziákum ismert, amelynek hatása megegyezik a megváltóként elkönyvelt ginzengével.
A vágyfokozó növények működési mechanizmusa azok illóolaj-tartalmán alapul. Ezek a gyorsan felszívódó alkotóelemek főképpen az izomzatra, és a vérrendszerre gyakorolt hatásukkal fejtik ki „csodálatos” hatásukat. A már említett petrezselyem gyökerei öt százaléknyi illóolajat tartalmaznak. A növényben levő apiol a paraszimpatikus idegrendszert stimulálja, és értágító hatása van. Persze a leghatékonyabb felhasználási mód nem a húslevesbe főzés, hanem a növényi szár rágógumiszerű rágcsálása…
A borsosmenta leveleinek és virágainak illóolaj tartalma – főképp a mentol és a menton –, teának elkészítve Hippokrates szerint szerelmi játékra ösztönző ital. Alkalmazható illóolaj formában is, ekkor negyed órával az érintkezés előtt 3 cseppet kell fogyasztani egy kockacukorra cseppentve.
Az orvosi zsálya a méh simaizomzatának összehúzódására fejt ki jótékony hatást, a növény forrázatának kúraszerú fogyasztása serkenti a szexuális aktivitást.
A keskeny levelű útifű hatóanyagtartalma a hímvessző és a csikló izmaira hat kedvezően.
A szakirodalom szerint a fűszerek komoly hányada is hasonlóan stimuláló hatású.
Az ánizs, a babérlevél, a kardamom, a szegfűszeg élénkítő hatású, érdekesség, hogy ugyanakkor a babérlevél túladagolása tudatállapoti zavarokat is okozhat. Valamennyit alkalmazhatjuk fűszerként, de tea formában hatékonyabban használhatók.
Izgató hatást tulajdonítanak a bazsalikomnak (indiai eredetű, de az olasz konyha jellegzetes fűszere), a chilinek, a cseresznyepaprikának (a nyálkahártyák vérkeringését erősen stimulálja), a fahéjnak (javallott felhasználás az intim területek fahéjolajjal történő bedörzsölése), a gyömbérnek, és a hangulatjavító tulajdonsággal rendelkező vaníliának. Az idegnyugtató illóolajakat tartalmazó szerecsendiónak is hangulatjavító, bódító hatást tulajdonítanak.
A Magyarországon is beszerezhető gyümölcsök közül az avokádó (termékenységet elősegítő), a datolya (magas gyümölcscukor tartalma miatt az arab kultúrák férfiasságnövelő hatással ruházzák fel) és a füge említhető, de a gyümölcsök mellett a csokoládé koffein és theobromin tartalma is jó hangulat-, életöröm- – ezáltal szexuális vágy- – fokozó hatású.
Casanova leírásai (és az azóta bizonyító több ezer önkéntes tesztelő eredményei) alapján bizonyítottnak tekinthető a kaviár és a kagyló húsának potencianövelő eredménye (lám a tengerből kikelt Aphrodité segít a szerelmeseken). Az olasz szoknyavadász kedvelt étele a következő volt: 1-1 evőkanál szardellapaszta, spanyol paprika és snidling, egy citrom kifacsart leve és egy csésze kaviár. Összekeverve, forró pirítóssal ajánljuk. (forrás: Öreg a nénikéd!)