Bortörvény vita: ki mit képvisel?

(MTI) - A borászattal kapcsolatos adminisztrációs kötelezettségeket egyszerűsíti a szőlőtermesztésről és a borgazdálkodásról szóló törvény módosításáról rendelkező előterjesztés, amelynek általános vitáját szerdán reggel kezdte meg az Országgyűlés.

Czerván György, agrárgazdaságért felelős államtitkár expozéjában azt mondta: a szőlő- és bortermelés összetett szabályozása komoly kihívások elé állítja az ágazat szereplőit, ezért a bortörvény mostani módosításának célja, hogy a borászati adminisztrációs kötelezettségek teljesítése egyszerűbbé váljon. Az államtitkár szerint a módosítás megteremti a lehetőségét annak, hogy az adatszolgáltatás akár egyablakos legyen, így a gazdálkodók a hegybírón keresztül minden kötelezettségüknek összehangolt módon, egyszerűen eleget tudjanak tenni.
Mint mondta, az előterjesztés szerint jövőben nem a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal, hanem a hegybírók dönthetnének a szőlőültetvények a telepítéséről és kivágásáról is. Hozzátette: a nem művelt területek kivágása esetén a javaslat lehetőséget ad arra, hogy a szőlő újra telepítési joga megmaradjon.
Az államtitkár szerint a módosítás értelmében a jövőben a borseprőből borpárlatokat állíthatnak majd elő, így a magyar szeszesital-készítők, uniós társaikhoz hasonlóan, versenyképes feltételek mellett dolgozhatnak.
Czerván György kiemelte: az előterjesztés értelmében a termelői közösségek az idei szürettől kezdődően saját kezükbe vehetik borneveik sorsát, mivel a termékleírások ügyében szabadon dönthetnek.
Közölte azt is, a módosítás bővítheti a magyar bor exportlehetőségeit, mert lehetőséget ad arra, hogy a forgalomba hozatali engedéllyel rendelkező borokat, az Európai Unión kívüli szállítás esetén, ne kelljen tételenként újraminősíteni.

Tiffán Zsolt, fideszes képviselő, szőlészeti és borászati albizottság elnökeként és villányi borosgazdaként is elfogadásra ajánlotta a javaslatot.

Úgy vélte: a javaslat fontos pont a borászat fejlődése érdekében, de a magyar borászat átfogó reformja még várat magára.
Szerinte a módosításokkal minden tekintetben gazdabaráttá válik rendszer. Fontosnak tartotta a szőlészet és borászat adminisztratív terheinek enyhítését, megjegyezve, hogy például az osztrákokhoz képest a magyar borászoknak rengeteg papírmunkát kell elvégezni, ami pont a kreatív munkától veszi el az időt. A politikus szerint könnyebb lesz az ügyintézés azzal, hogy a hegybírókhoz kerülnek egyes jogosítványok. Tiffán Zsolt kiemelte: az egyablakos rendszer kialakulásához szükség van egy integrált szőlő- és borinformatikai rendszer létrehozására is.
A nem művelt szőlők kivágása kapcsán azt hangsúlyozta: történelmi borvidéken területet birtokolni nem csak rang, de egyben kötelesség is, a nem művelt területetek pedig fertőzésveszélyt jelentenek a környező szőlőültetvényekre.

Gőgös Zoltán, az MSZP képviselője azt javasolta, hogy nem a nyári rendkívüli ülésszakon, hanem inkább szeptemberben szavazzon az Országgyűlés a javaslatról, mert így nyáron minden problémás kérdést tisztázhatnának a szakmával.

A szocialista politikus, volt földművelésügyi államtitkár elismerte, hogy nagy az adminisztrációs teher az ágazaton, ugyanakkor úgy vélte, nem szabad ugyanabban a hibába esni, mint a túlságosan egyszerűvé tett pálinkafőzés esetén.
Üdvözölte az exportnál csökkenő az adminisztrációt, a hegybírók megnövekedett feladataival kapcsolatban ugyanakkor úgy vélte, attól még nem lesz kisebb az adminisztráció, hogy mindent a hegybírók látnak majd el. Felvette azt is, hogy erre nem lát plusz költségvetési forrásokat a jövő évi költségvetésben.
Attól is tartott, hogy a javaslat a hegyközségi rendszer kiüresítését hozza, és végül a hegybírók majd a kormányhivatalok alkalmazottai lesznek és totális lesz a központosítás. A képviselő nem a művelt szőlők esetében a kivágás helyett a kényszerhasznosítás lehetőségét vetette fel.

Magyar Zoltán a Jobbik nevében támogathatónak nevezte a javaslatot és úgy vélte, már régen itt volt az ideje a bortörvény módosításának, hiszen az ágazatot sújtó "irdatlan adminisztrációs teher" komoly versenyhátrányt okozott a magyar borászoknak. Egyetértett azzal, hogy a hegybírók kapjanak meg bizonyos jogköröket, de hozzátette: jó lenne, ha ezzel együtt a költségvetési támogatásuk is növekedne.

Felhívta a figyelmet arra, hogy az elhagyott, nem művelt szőlőültetvények állandó, folyamatos veszélyforrást jelentenek a művelt szőlőkre, ugyanakkor fontosnak tartotta, hogy a kivágás után ne vesszen el az újratelepítési jog.

Szabó Rebeka, az LMP nevében alapvetően támogathatónak nevezte a javaslat tartalmát, de hangsúlyozta, hogy ez a módosítás nem elég ahhoz, hogy a hazai borágazatot hatékonyan segítsék. Feltette a kérdést, hogy a hegybírók milyen segítséget kapnak majd ahhoz, hogy Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal eddigi feladatait el tudják végezni.

Az LMP-s politikus a történelmi borvidékeken található nem művelt szőlők esetében a kivágás helyett, inkább a kényszerművelést szorgalmazta, szerinte a jó minőségű ültetvényeket inkább meg kellene menteni, minthogy három év elteltével "ukmukfukk" kivágják.

Font Sándor (Fidesz) szerint ma Magyarországon drámai a helyzet, mivel a 62 ezer hektáros termőterület éppen fedezi a hazai borfogyasztást. Szerinte a 2014-től újranyíló uniós támogatások kihasználásával és újabb területek termővé tételével meg lehetne szüntetni a borimportot. Hozzátette: komoly problémát jelent például az olcsó olasz borok magyar forgalomba hozása.

A kormánypárti politikus fontosnak nevezte azt is, hogy a hegyközségekhez kerülnek vissza a telepítési és nyilvántartási jogok. Kiemelte, hogy a kormány ezzel az előző kabinet döntését csinálja vissza ugyanúgy, mint a kutatóintézetek esetében, amelyet az előző kormány a felsőoktatási intézmények felügyelete alá adott.
Hangsúlyozta azt is: az EU 93 ezer hektárt engedélyez Magyarországnak, ha ezt az ország kihasználná, akkor nem lenne szükség importra, sőt tekintélyes mértékű exportot is tudna a borászat realizálni.

Tiffán Zsolt (Fidesz) arról beszélt, hogy az elmúlt évtizedekben jelentősen csökkent a magyar szőlőterület, pedig korábban Németországgal és Franciaországgal együtt európai nagyhatalom volt Magyarország. A mindössze 62 ezer hektáros terület miatt "nem engedhetjük meg azt a luxust, hogy műveletlen területek maradjanak" - szögezte le a kormánypárti képviselő.

A politikus amellett is érvelt, hogy a mennyiség mellett elsősorban a minőségre kell fektetni a hangsúlyt, ezért jobban kell az országon belül támogatni a magasabb minőségű borokat adó elsősorban hegyvidéki területeket, mert ma már a magyar borok mennyiségben nem tudnak az európai versenytársakkal lépést tartani, de minőségben igen.

Ivanics Ferenc (Fidesz) a magyar borászok összetartását emelte ki hozzászólásában és dicsérte a külföldi, például az osztrák borfogyasztási kultúrát és az ottani termelési mutatókat, holott néhány évvel ezelőtt a "glükóz-botrány" idején katasztrofális állapotok uralkodtak az ottani szőlő- és bortermelésben. Szerinte ez a példa is mutatja, hogy kormányzati akarattal, jó szabályozással és a megfelelő források megtalálásával mekkora eredményeket lehet elérni.

Gaudi-Nagy Tamás (Jobbik) a nemzetközi és hazai marketing kapcsán sürgetett radikális változást. Szerinte elfogadhatatlan, hogy Európában szinte alig lehet magyar borokat kapni, pedig minőségében megállná a helyét bárhol a kontinensen. Az ellenzéki politikus megdicsérte a javaslatot előkészítő kormánypárti képviselőket, akik széleskörű egyeztetést folytattak a szakma képviselőivel.

Czerván György államtitkár a vitában elhangzottakra reagálva megköszönte a "békés, jószándékú észrevételeket". Az import olasz borokkal kapcsolatban leszögezte: az illetékes hatóság megszüntette az ebben érintett három céget és komoly pénzbírságot is kiszabott rájuk. Az uniós támogatásokról szólva az államtitkár is kiemelte a támogatások mihamarabbi lehívását a termőterületek növelése érdekében.

Úgy fogalmazott: ez a törvényjavaslat egy első, nagyon jó lépés a bor- és szőlőtermelés szabályozásának javítása felé.

Ezt követően az elnöklő Jakab István az általános vitát elnapolta. (MTI)


Autentikus magyar gasztronómia és ünnepi kreativitás

Autentikus magyar gasztronómia és ünnepi kreativitás 

A Zazie Bistro & Bar császármorzsa standdal hangolódik a karácsonyra.
Újdonság: pizza és bor egy palackban

Újdonság: pizza és bor egy palackban 

Az ital az ismert amerikai pizzás gyorsétteremlánc és egy borászat együttműködésében született meg.
Ételmentés: rendezvények maradékából segítenek a rászorulóknak

Ételmentés: rendezvények maradékából segítenek a rászorulóknak 

Az élelmiszerpazarlás napjaink egyik legnagyobb kihívása, de szerencsére vannak olyan példamutató kezdeményezések, amelyek változást hozhatnak.
Búcsúzik a szegedi ikonikus vendéglátóhely

Búcsúzik a szegedi ikonikus vendéglátóhely 

A Jazz Kocsma közösségi oldalán jelentette be, hogy három évvel ezelőtti újranyitásukat követően végleg bezárnak.
Már kapható laboratóriumban előállított libamáj

Már kapható laboratóriumban előállított libamáj 

A hízott kacsamáj laboratóriumban termesztett alternatívája ellentmondásos jövőt kínál a termesztett húsipar számára.
Itt az elviteles dobozok legújabb generációja

Itt az elviteles dobozok legújabb generációja 

Több mint 40 ezer alkalommal tették próbára idén a felhasználók a Cup Revolution innovatív, újrafelhasználható dobozrendszerét, amely a Legjobb innováció a körkörös gazdaságért kategóriában érdemelte ki a közelmúltban a CSR Hungary Magyar Üzleti Felelősség Díját.
Jelentős drágulás jöhet az alapvető italok piacán

Jelentős drágulás jöhet az alapvető italok piacán 

A drágulás fő mozgatórugói a kakaó, a kávé és a tea árainak emelkedése, valamint a gyümölcsök és zöldségek magasabb importköltségei.
Mi a kapcsolat egy olasz étterem és a német topgin között?

Mi a kapcsolat egy olasz étterem és a német topgin között? 

A gin szerelmeseinek és a különleges ízek kedvelőinek álmodták meg az ultraprémium gint.
Mit rejt száz éve egy Gerbeaud süteményes doboz?

Mit rejt száz éve egy Gerbeaud süteményes doboz? 

Nem, nem süteményt, valami egészen mást. Ráadásul épp száz éve került a doboz mélyére.
Újbor kóstoló Badacsonyban

Újbor kóstoló Badacsonyban 

Összegyűlik a badacsonyi borvidék színe-java a tradicionális Újbor kóstolóra.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.