Az cseh és szlovák bortermelők felvásárlási igénye olyan mértékű, hogy a helvécia környéki szőlősgazdák nem rendelkeznek akkora eladható mennyiséggel, amennyit szállítani kellene. Ezért már az egri borvidék is "beszállt" az exportba - írja a Népszabadság.
A lap kiemeli, hogy míg a tavalyi esztendőben a magyar felvásárlói lobby 40 forinton tartotta a szőlő felvásárlási árát, az idén az exportlehetőség miatt kénytelenek alkalmazkodni a cseh és szlovák vásárlók által kínált árhoz, ha nem akarnak hoppon maradni. A 80-90 forintos ár még mindig nem jelent kiemelkedő jövedelmezőséget a szőlősgazdák számára, mivel az előállítás költsége ennél csak valamivel alacsonyabb, 70 forint körül mozog.
Az ágazat helyzetét nehezíti, hogy az idei időjárás nem kedvezett a termésátlagnak. A Népszabadság megszólaltatta Keresztes Józsefet, a Kunsági Borvidék Hegyközségi Tanácsának titkárát, aki az előzetes felmérések alapján úgy tudja: a Csongrádi borvidéken mindössze 29 mázsa lesz a hektáronkénti átlagtermés, a Kunsági borvidéken 50 mázsa, a Hajós–Bajai borvidéken 55 mázsa. E három borvidék alkotja a Duna Borrégiót, amely a magyar szőlőtermő terület egyharmadát, az éves bortermés felét adja. (forrás: nol.hu, kép: pwh.freeblog.hu)