2005 óta működik Magyarországon a Magyar Élelmiszerbank Egyesület, akiknek célja az élelmiszerpazarlás csökkentése és a nélkülözők támogatása. Kezdetben élelmiszergyártókkal és -kereskedőkkel dolgoztak együtt, majd kiterjesztették tevékenységüket a vendéglátásra is.
A Budapest Party Service-zel való együttműködés keretében csak az elmúlt másfél évben rendezvényekről megmaradt ételeket juttattak el hajléktalanszállókra, civil szervezetekhez, valamint egyéb intézményekhez.
Az utóbbi másfél év egyik legjelentősebb előrelépése volt, hogy már a rendezvényekről származó ételmaradékok biztonságos begyűjtéséről és szétosztásáról is gondoskodni tudnak, emelte ki Cseh Balázs, a Magyar Élelmiszerbank Egyesület alapítója és elnöke a Hajléktalanokért Közalapítvány épületében tartott sajtótájékoztatón. Mint elmondták, azért erre a helyszínre esett a választás mert egyébként itt található az Élelmiszerbank egyik sokkoló hűtője, amelyben élelmiszerbiztonsági szempontoknak megfelelően tudják tárolni a rendezvényeken, iskolákban, éttermekben kiszolgálásra nem került, még a konyhában megmentett ételeket, és ahol aztán kiosztásra is kerül az tárolt étel.
Szigorú szabályok, hatékony munka
Az ételmentési program részeként az élelmiszer-biztonsági szabályokat szigorúan betartják, magyarázza Cseh Balázs, és hozzáteszi, hogy egy különleges útmutató alapján működnek, amelyet együttműködve a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatallal (NÉBIH), minisztériumokkal és szakmai szervezetekkel dolgoztak ki, és amely garantálja, hogy az ételek megfelelő minőségben és biztonságosan jussanak el a rászorulókhoz.
Ehhez az innovatív kezdeményezéshez csatlakozott másfél évvel ezelőtt a Budapest Party Service, amellyel közösen a rendezvényeiken keletkező ételmaradékokat olyan hajléktalanszállókra és átmeneti otthonokba juttatják el, ahol nagy szükség van rájuk.
„Gyerekkoromban úgy nőttem fel, hogy az volt a természetes, hogy ételt nem dobunk ki.” – folytatja Semsei Rudolf, a Budapest Party Service vezetője – Ezt a szemléletet négygyerekes családapaként is próbálom folytatni, és a szívem megszakad, amikor a kukában landol egy étel, amit mi nem ettünk meg – főleg az üzleti rendezvények világában."
Az ételmentés menete
A rendezvényeken felszolgálásra nem került, a konyhában megmaradó ételeket külön termo dobozokba helyezik, majd szállítóik és futárok segítségével az Élelmiszerbank központjába vagy például a Szobi utcában található Hajléktalanszállóra (illetve még számos más helyre) kerül elszállításra, ahol speciális hűtőberendezések segítségével tartják frissen. A hűtött ételeket a Magyar Élelmiszerbank Egyesület partnerei szállítják tovább és másnap már a rászorulók asztalán lehetnek.
„Fontos hangsúlyozni, hogy az ételek nem a vendégek által elfogyasztott maradékokból származnak, hanem a felszolgálatlan fogásokból.” – emelte ki Semsei Rudolf, és hozzátette: a program nemcsak az élelmiszerpazarlás csökkentéséhez járul hozzá, hanem közösségépítő és szemléletformáló hatása is van, és saját példájukból kiindulva elmesélte, hogy a Budapest Party Service munkatársai is rendezvények után örömmel vesznek részt az ételek becsomagolásában és eljuttatásában, mert tudják, hogy ezzel másokon segítenek és a kiváló minőségű ételeket is megmentik a kidobástól.
„A munkának hatalmas gyümölcse, hogy a vállalati kultúrákban egy igazi közösségi és szemléletformáló értéket teremt.”
- emelte ki.
A Magyar Élelmiszerbank nyilvántartási rendszere pontosan rögzíti, hogy mikor, hol és mennyi étel kerül mentésre majd továbbosztásra. Ez nemcsak az átláthatóságot biztosítja, hanem azt is, hogy a megfelelő mennyiségű és típusú étel jusson el a szükséget szenvedőkhöz. Ha például egy rendezvényről nagy mennyiségű étel érkezik, az akár több szervezet között is elosztásra kerülhet.