A látványos ceremónia közben fogant az ötlet a résztvevők körében: gasztronómiai lovagrendet alapítanak, ahol a cél a magyar étkezési kultúra hagyományainak ápolása, és példamutatás a jövő nemzedékének.
Laci bácsi a gasztrolovagok élén
A négyszeres olimpiai bajnok, Oscar-díjas mesterszakács, Benke László vezetésével, a pestlőrinci Zila Kávéházban hivatalosan is megalakult az Első Magyar Fehér Asztal Lovagrend több hazai illusztris gasztronómiai személy részvételével, akik együtt megalkották, majd el is fogadták rendjük alapszabályát.
Látványos célok, évenként jutalmazás
Ez a következő: a lovagrend célja a hagyományok ápolásával megőrizni az értékes magyar étkezési kultúrát, továbbadni és példát mutatni a jövő nemzedékének, hazai és nemzetközi szinten egyaránt. A rend évente elismerésekkel jutalmazza a legjobb szakembereket, támogatja és elősegíti a gasztronómiában alkalmazott, tudományos, technikai és technológiai módszerek továbbfejlesztését, tanfolyamokkal erősíti a gasztronómiai oktatást, valamint karitatív programok szervezésével támogatja a rászoruló gyermekeket.
Bőséges merítés a tagok sorába
A lovagrend alapszabályában vállalja, hogy a magyar gasztronómia különböző szakterületein tevékenykedő tagokat koordinálja, szakmai érdekképviseletüket ellátja. Ennek megfelelően nemcsak szakácsok, cukrászok és vendéglősök lehetnek a tagjai, hanem tíz önálló szekciójában egyesíti a szakmán belül már működő lovagrendeket is. Az Első Magyar Fehér Asztal Lovagrend szakácstagozatának tagjai között különben olyan elismert séfek találhatóak, mint az alapító Benke László, Garaczi János és Szamosi Ferenc.
Sárvári a legújabb lovag
A napokban Borda Attilla, sárvári mesterszakács, ünnepélyes ceremónia keretében vált a hazai gasztronómiai közösség legújabb tagjává. Az avatási ceremóniát Kecskeméten tartották, ahol egyébként tizennyolc újdonsült lovagot avattak, összesen tíz szekcióban. Borda Attila, az ötcsillagos sárvári Spirit Hotel séfje ezentúl az ország legjobb gasztronómiai szakembereit tömörítő társaságának „szakács lovagi tagozatát” erősíti. A lovagrendbe kerüléshez, mint elhangzott az avatóünnepségen, meghatározott szakmai előmenetel, mesterfokozat, valamint számos hazai és külföldi elismerés szükséges. Az új sárvári lovag büszke címére, hiszen a Spirit főszakácsának a modern irányzatok mellett egyik fő specialitása a magyar konyha.
„Ez a cím nemcsak egy rangos elismerés, hanem lehetőség arra, hogy ápolhassam a gasztronómiai hagyományainkat. A mindennapi munkám során a Spirit Hotelben nagy figyelmet fordítunk arra, hogy a legfrissebb ízek mellett a hagyományos magyar fogások is helyet kapjanak a vendégek asztalán”, mondta a díjátadó során a frissen megválasztott lovag.
Forrás: Vendég & Hotel