Kávézós, reggelizős, újságolvasós, találkozós, könnyű ebédelős, délutáni süteményezős, torta megrendelős, fagyizós, lassító teázós, randevúzós, lazító koktélozós, könnyű vacsorázós, zenehallgatós, bohém, zsongó kávéház - ilyennek szánják a Kedvest.
- Vettük a bátorságot, és három éve Budapestről ideköltöztünk, hogy elindítsuk kis családi vállalkozásunkat, a Kredenc Borbisztrót. Egy kedves, megfizethető üzlethelyiséget kerestünk olyan utca képpel, hangulattal, amibe az általunk elképzelt bisztró beleillik, hát hol máshol, mint Füreden! Egy bohém kocsmát szerettünk volna nyitni, ahol a térség legfinomabb borai ihatók és még kulturális programok is vannak. A fővárosban elegáns vendéglátóhelyeken dolgoztam, láttam sok mindent, elég volt belőle, váltani akartam. Egy évig alig nyitották ránk az ajtót, aztán megtaláltak minket. A Kredenc a helyén van, most már csak pörgetni kell. Adta magát, hogy átvegyük a Kedves Cukrászdát. Egyszerűt, de nagyszerűt szeretnénk itt is csinálni, ami persze a legnehezebb. A régi patinás híréhez méltó, ám néhány szolgáltatásában felfrissített kávéházban gondolkodunk. Legyen ez a város legkedvesebb cukrászdája, ahol a klasszikus cukrászdai élmény mellett mást is kaphat a vendég – mondja Dobai András.
Jó környezet, finom italok, klasszikus és házi sütemények, bőséges reggeli, napi sajtó, minőségi kávé, esténként koktélok, na meg dumálós, elbújós sarok, a nézegetőknek pedig napfényes terasz, mindezt megfizethető áron, ami a parti részen kifejezetten kuriózumnak számít. A korán illetve a későn kelők, a ráérők, a délutáni ücsörgők, és az esti buliba készülők kávézója. Egyszerre szerethetően vidéki, patinás és barátságos hely, ahol jó zene szól, és békén hagyják a vendéget akkor is, ha csak egy kávé mellett ücsörög a teraszon. A tradícióknak megfelelően itt is lesznek programok, zene és főleg irodalom.
A Kedves Kávéház 1795-ben épült. A tízszobás, földszintes épületet, amelyhez már akkor a Balaton felé kert is tartozott, tulajdonosa révén közel száz évig Tallián házként tartották számon. A cukrászda csehsüveg boltozata máig változatlan, a földszinti részt viszont a 19. század elején klasszicista stílusban átépítették, majd emeletet húztak rá, hogy azonos magasságú legyen a mellette álló egykori postaépülettel. Volt Fittler nyaraló, Láng, majd később Filipovics cukrászda. 1925-ben mindenesetre már a fürdőhely leglátogatottabb cukrászdája és falatozójaként aposztrofálják. Az államosítás után, 1957-ben már Kedves a neve, ahol este 11 óráig táncolni is lehetett. 1980-ban átalakították, modernizálták, majd az irodalmi és kulturális rendezvények emblematikus helyévé vált.
Forrás: balatonfured.hu