A világ nagy része, a fogyasztók körülbelül 90 százaléka a pilsenihez hasonló lager söröket issza. A csehek úgy tartják, hogy a világhíres pilseni sörük legfőbb titka a különleges, a nyugat-csehországi régióból származó komlóban rejlik, a lágy víz és a speciális élesztőkultúra mellett.
A pilseni sör másik jellegzetessége a különleges főzési technológia. A réz üstökben az átlagosnál tovább főzik a sört, ezt követően pedig fagyponthoz közeli hőmérsékleten erjesztik. Ezen eljárás után nyeri el jellegzetes ízét és sűrű habját. Brit és cseh kutatók azonban most azt mondják, hogy hamarosan akár el is tűnhetnek a világhíres cseh sörök, a hőmérséklet-emelkedéssel ugyanis csökken a zateci komló minősége és mennyisége.
Jiri Nikolar, a Cseh Hidrometeorológia Központ kutatója elmondta, azt tapasztalták, hogy a hőmérséklet emelkedése a kémiai szinten azt jelenti, hogy csökken a komló alfa-sav tartalma.
Az egyik legkedveltebb prágai kocsma sörfőző mesterét is meglepte a hír. Ladislav Veszely évtizedek óta foglalkozik sörfőzéssel. Ő is hagyományos technikával dolgozik, és zateci komlót használ, háromféle sörét pedig fahordókban érleli 1-2 fokos kamrában. Ő azonban annyira nem aggódik a cseh sör jövője miatt: „Folyamatosan változik minden, így az időjárás vagy a CO2-kibocsátás. Ötven-száz év múlva a sör is más lesz, de mindig a legjobb minőségre kell törekedni.”
A csehek számára igazán fontos kérdés a sör és annak minősége. Csehországban isszák ugyanis a világon a legtöbb sört az emberek. A cseheknél fejenként átlagosan több mint 160 liter sör fogy évente, ez egyébként a magyar fogyasztás duplája. A folyékony kenyér szerelmeseit nemcsak a klímaváltozás fenyegeti, jövőre ugyanis minden másnál jobban, öt százalékkal drágul a sör Csehországban. (Duna TV)
Nem lesz annyira keserű a cseh sör?
Ki gondolta volna, hogy veszélybe kerülhet a világhírű cseh sör is a klímaváltozás miatt. Cseh és brit tudósok szerint ugyanis a felmelegedés veszélyezteti a sör egyik alapanyagának, a komlónak a minőségét. Évente tízmillió hektoliter sört gyártanak a pilseni sörgyárban. Ez a cseh sörtermelés felét jelenti. Csehország szerte több mint félszáz kisebb-nagyobb sörgyár és sörfőzde működik - adta hírül a Duna TV.

A hely, ahol pezseg az élet, jó a hangulat és remek közösség van: Evezős Sörkert
A Római-part legendás sörkertje 1983 óta a budapesti nyár kihagyhatatlan része.

Vétett az egyik alkalmazott – lépett Wang Mester
A Mozium étterem vezetősége hivatalos közleményben tájékoztatta vendégeit a közelmúltban történt jelentős belső változásokról.

Nincs könnyű helyzetben a hazai édességipar
A hazai édesipar számára mennyiségben stagnáló piacot hozott 2024, és az idén is hasonlóra vagy enyhe csökkenésre számít a Magyar Édességgyártók Szövetsége.

Új trendek a gin piacon
A főváros egyik legnépszerűbb ginfesztiválja idén új trendek felé nyit.

Maradt a húsvéti sonkából? Van megoldás
Tippek a séftől.

Húsvéti nagyüzem a fővárosi piacokon
Vége a böjtnek, jöhet a nagy eszem-iszom.

Furmintok csatája Franciaországban
A Patricius Borház Profundum Furmintja lett Bordeaux-ban a befutó.

Bajban a hazai sörfőzdék
A Kisüzemi Sörfőzdék Egyesülete szerint versenytorzító hatásúak szerződéses gyakorlatok.

Fesztiválozik a MOHU új automatája
A MOHU bemutatta a vállalat új fesztiválautomatáját a budapesti Telekom Vivicittá futóversenyen.

Elhunyt a villányi borvidék meghatározó alakja
Mindössze 60 év adatott meg Tiffán Zsoltnak.
Interjú

Nagybor vagy semmi
A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk
Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban
Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.