A 2006-os szinten a magyar szálláshelyek forgalma

2010. január–májusban – az előző év azonos időszakához képest – a kereskedelmi szálláshelyeken a vendégek száma 1,5, a vendégéjszakák száma 2,5%-kal nőtt. A szálláshelyek árbevétele folyó áron 2%-kal mérséklődött.

A bázisidőszakhoz képest nőtt a vendégéjszakák száma, a 2006. évi teljesítményhez viszonyítva 2%- kal, 2008 azonos időszakához mérten 8%-kal volt alacsonyabb a forgalom. A szálláshely-szolgáltatási piacot 2008 vége óta visszaesés jellemezte - közölte a KSH.

2010. január–májusban 1095 ezer külföldi vendég 2975 ezer vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken, a vendégek és az éjszakák száma egyaránt emelkedett (6, illetve 4%-kal). Ez a növekmény annyit jelentett, hogy a forgalom éppen csak meghaladta 2006 első öt hónapjának szintjét.

Az öt legjelentősebb küldő ország közül – Németország, Ausztria, Olaszország, az Egyesült Királyság és Oroszország – a brit és német vendégek által eltöltött éjszakák száma csökkent 2009 azonos időszakához viszonyítva, a többi országból nőtt a forgalom.

A külföldivendégforgalom jelentős részét realizáló szállodákban a magasabb kategóriákban (öt-, négycsillagos egységek) jelentős növekedést jelentettek a szálláshelyek, a többi kategóriában visszaesett az eltöltött éjszakák száma.

Az időszak folyamán a kereskedelmi szálláshelyek 1251 ezer belföldi vendéget és 2754 ezer belföldivendégéjszakát jelentettek, a vendégek száma 2%-kal mérséklődött, míg az éjszakák száma 1%-kal emelkedett.

A belföldivendég-forgalom közel háromnegyedét fogadó szállodákban 3%-os növekedés figyelhető meg az éjszakák számában az előző év azonos időszakához mérten. A vendégek körében szintén népszerű panzióknál 11%-os csökkenés következett be. A Balatonon eltöltött vendégéjszakák száma a vizsgált időszakban stagnált, Budapesten pedig 4,5%- kal nőtt, zömében a visszatérőben lévő külföldivendég-forgalom bővülése miatt. A vendégforgalom visszaesése három turisztikai régiót érintett.

Január–májusban a szállodák szobakihasználtsága átlagosan 39%-os volt (1 százalékponttal magasabb, mint 2009 azonos időszakában), ezen belül az ötcsillagos szállodák a legmagasabb kihasználtsági aránnyal, 53, a négycsillagos házak pedig 44%-os foglaltságot értek el. A gyógyszállodák szobáinak igénybevétele is átlagon felüli volt (50%), bár kapacitáskihasználtságuk 1 százalékponttal elmaradt az egy évvel korábbi szinttől. Az új kategóriaként megjelenő, magasabb kategóriákban működő kastélyszállók az átlagosnál alacsonyabb kihasználtsággal működtek az év első öt hónapjában (26%).

A vendégforgalom szerény növekedésével nem járt együtt a szálláshelyek árbevételének gyarapodása. A kereskedelmi szálláshelyek 2010. január–májusban összesen 78 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ezen belül a szállásdíjbevétel 41 milliárd forint volt.

A viszonylag magas külföldivendég-forgalmi részesedés miatt nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a forint az euróhoz képest az első 5 hónapban kb. 8%-kal volt erősebb, mint egy évvel korábban. Május hónap kiemelkedően sikeres volt az ötcsillagos kategóriában, a kétharmados foglaltság a (nettó) REVPAR mutató 5%-os emelkedését eredményezte. Az összes bevétel a szálláshely-szolgáltatás fogyasztóiár-indexének csekély emelkedése mellett folyó áron 2%-kal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest.

A kiadott szállodai szobák bruttó átlagára 13 635 forint, az egy kiadható szállodai szobára jutó árbevétel (bruttó REVPAR) pedig 5309 forint volt. Budapesten a három–ötcsillagos kategóriákban a szobák átlagára 8500 és 27 000 forint, míg az egy kiadható szobára jutó árbevétel 3100 és 15 800 forint körül alakult (ami körülbelül 31–99; illetve 11–57 eurónak felel meg). Az európai összehasonlításban is alacsony átlagárak 11%-os mérséklődése is hozzájárult mind a belföldi, mind a külföldi szállásdíjbevételek visszaeséséhez. 

A kereskedelmi szálláshelyek bevallása alapján májusban 1852 egység fogadott el fizetőeszközként üdülési csekket (az előző év azonos időszakában 1866 egység), a belföldi vendégek az év első öt hónapjában (akár a megelőző évben) 5 milliárd forint értékben vásároltak szolgáltatásokat, ami az összes bevétel 6,5%-ával, a belföldi szállásdíjak 36%-ával volt egyenértékű.

Kínálati oldalon 2010. május 31-én a hazánkban működő kereskedelmi szálláshelyek száma 2428 volt, ezen belül a 820 szálloda 49 ezer szobával, a 971 panzió 12 ezer szobával működött. Az egyéb szálláshelyek száma (turistaszálló, ifjúsági szálló, üdülőház és kemping) 637 volt.

A szálláshely-szolgáltatást nyújtó – több ágazatban működő – vállalkozások a szálláshelyeken májusban közvetlenül 28 ezer főt foglalkoztattak, ami az előző év azonos időszakánál 1%-kal kevesebb.


Már Budapesten is várnak a Pullman Happenings események

Már Budapesten is várnak a Pullman Happenings események 

November 21-én egy varázslatos érzékszervi utazással zajlott a Pullman Happenings rendezvénysorozat első magyarországi eseménye, amelynek művészi koncepcióját Demeter Richárd álmodta meg.
Európa legjobbjai közt az ötcsillagos tokaji szálláshely

Európa legjobbjai közt az ötcsillagos tokaji szálláshely 

Szálloda, gasztronómia és wellness terén Európa legjobbjai közé választották a Minaro Hotel Tokaj MGallery-t.
Ismert szállodai szakember a Pullman Budapest hotel élén

Ismert szállodai szakember a Pullman Budapest hotel élén 

Az Accor prémium nemzetközi szállodamárkája, a Pullman Hotels & Resorts november 1-jétől Szabó Áront nevezte ki a Pullman Budapest szálloda új igazgatójának.
Új tulajdonosnál a hányatott sorsú budai Design Hotel

Új tulajdonosnál a hányatott sorsú budai Design Hotel 

Az egykori négycsillagos hotelben már a felújítási munkálatok is elkezdődtek.
Tarolt a Prónay-kastély egy exkluzív díjkiosztón

Tarolt a Prónay-kastély egy exkluzív díjkiosztón 

November 16-án tartották a Heritage Hotels of Europe Awards gáláját, amelynek során Európa történelmi szállodáinak legjobbjait ünneplik.
Hotel Divinus*****Superior: Kimagasló eredmények az Everguest megoldásaival

Hotel Divinus*****Superior: Kimagasló eredmények az Everguest megoldásaival 

A Hotel Divinus*****Superior az Everguest egyik legösszetettebb projektje.
„Zöld Szálloda” elismerés Szántódon

„Zöld Szálloda” elismerés Szántódon 

A „Zöld Szálloda” cím mellett a Mövenpick BalaLand az elmúlt év során további rangos díjakat is elnyert.
Ízelítő a 2025. évi HOTCO konferencia programjából

Ízelítő a 2025. évi HOTCO konferencia programjából 

Az idén januárban Bécsben megrendezésre kerülő eseményen az iparág vezetői találkoznak, hogy feltárják a vendéglátás jövőjét meghatározó kulcsfontosságú trendeket, kihívásokat és lehetőségeket.
Egy sokszínű szállodalánc bemutatkozása Budapesten

Egy sokszínű szállodalánc bemutatkozása Budapesten 

Alapvetően üzleti utazókat és szabadidős vendégeket várnak Best Western (BW) hotelekbe – a lánchoz 19 márka, 4 ezer taghotellel, több mint 100 országban szerepel az ernyőmárka egységeiként
Különleges videón az ikonikus budai szálló aranykora

Különleges videón az ikonikus budai szálló aranykora 

Új korszak kezdetéhez érkezett a Hotel Gellért, Budapest egyik legismertebb és legkedveltebb történelmi épülete, hiszen októberben megkezdődött a szálloda felújítása.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.