A délelőtti plenáris ülést Sóvágó László, Hajdúszoboszló polgármestere nyitotta meg, aki kiemelte, hogy a turizmus a város múltja, jelene és jövője. Hozzátette: tavaly 1,3 millió vendégéjszakát töltöttek el a vendégek, ezzel ma hazánk második leglátogatottabb települése. Elmondta, hogy a városban található Európa legnagyobb és egyik legszebb fürdője, ahová tavaly több mint 1,8 millióan érkeztek.
Hangsúlyozta, hogy a fürdő önerőből is fenn tudja magát tartani és fejleszteni is tud, de számos nagyobb beruházás valósulhat meg azáltal, hogy a Debrecen - Hajdúszoboszló - Hortobágy - Tisza-tó kiemelt turisztikai térség része lett.
A polgármester beszéde után, Könnyid László elnöki beszámolójában sorra vette, hogy a tavalyi tisztújítás óta, milyen lépéseket tett meg a szövetség. Kiemelte, hogy a számok szép eredményeket mutatnak, a budapesti szállodák mellett a vidéki szálláshelyeknél is elindult a növekedés. Az elnök hozzátette, hogy ha csak a sikerekre fókuszálnak az nem fest reális képet az ágazatról, a jelentős szobaárbevétel és szobafoglaltság mellett a jövedelmezőség nem nőtt nagy mértékben, mert a költségek is magasak voltak.
Az MSZÉSZ tevékenyégének egyik legfontosabb része volt az MTÜ-vel való stratégia partnerség, melynek keretén belül szakmai partnerszervezetként részt vettek a Kisfaludy program kidolgozásában és véleményezték a turizmusfejlesztési stratégiát. Ezenfelül a hazai panziók felkeresése után megalkották a panziók minősítésének követelményrendszerét is.
Könnyid László hangsúlyozta, hogy elsősorban azokat a panziósokat kellene támogatni, akik fehéríteni próbálnak, majd hozzátette, hogy a Kisfaludy program transzparens része, hogy átláthatóbb legyen a rendszer. A szervezet az MTÜ támogatásával az Oktatási Hivatalhoz is eljutott, hogy a gyakorlati idő meghosszabbítását kérjék, ugyanis a szervezet szerint az oktatás fejlesztése és gyakorlatiasabbá tétele az egyik legfontosabb feladat.
Azt is elmondta, hogy a szálláshelyek december 1-ig jelentkezhetnek az Év szállodája pályázatra, melynek nyerteseinek az MTÜ 4,5-5 millió forintos marketingtámogatást biztosít.
Könnyid László idén a kormánydelegációk tagjaként, személyesen is tájékoztatta az ágazat problémáiról a döntéshozókat többek között az adó kérdéséről, melyre azt a választ kapta, hogy a szálláshely áfa csökkentésének kérdése akkor kerül majd napirendre, ha a vendéglátóipari áfa csökkentésének hatásai már mérhetők lesznek.
Továbbra is nagy kérdés a munkaerőhelyzet javítása, melyre megoldásként felmerült, hogy Ukrajnából és Szerbiából hozzanak be vendégmunkásokat illetve, hogy emeljék a szobalányok és takarítók bérét.
Az üzleti turizmus fejlesztése érdekében a szervezet továbbra támogatja egy nagy kapacitású budapesti kongresszusi központ megépítését, melyről jelenleg is folynak a tárgyalások.
Az elnök azt is elmondta, hogy közel 600 taggal az MSZÉSZ a legreprezentatívabb szervezet ebből a szektorból.
Kiemelte, hogy sikeres kezdeményezés volt a regionális igazgatói reggeli-sorozat, ahol szakmailag jobban megismerhették egymást a résztvevők.
Az MSZÉSZ egyik célkitűzése, hogy a jövőben több szolgáltatást tudjon adni tagjainak, melynek része, hogy hamarosan kedvezményes áram- és gázbeszerzési ajánlatot kaphatnak a tagok az E-On Hungaria-tól, a szövetség partnerétől.
Arról, hogy mi várható a szövetség életében a jövő évben, Flesch Tamás, alelnök tartott beszámolót. Elmondta, hogy kitolódott az új, szigorúbb adatkezelési szabályok bevezetésének határideje, de 2018 május végén mindenképp életbe lép. A szövetség mindent megtesz annak érdekében, hogy ez minél kevesebbe kerüljön a szálláshelyeknek.
Szólt arról is, hogy egyelőre még nincs meghatározva, hogy mennyi jogdíjat kell majd fizetni a szállodáknak az MPLC nevű szervezetnek, a vetített filmek után.
Egyik legfontosabb jövő évi célnak, az airbnb típusú szálláskiadás szabályainak újragondolását tűzte ki a szervezet. Mint mondta, az airbnb-re szükség van a megnövekedett turistaszám miatt, de sokkal szabályozottabb és ellenőrizhetőbb keretek között.
Azért is lobbizik a szövetség, hogy legyen kötelező minden szálloda számára a Hotelstars Union-tagság.
Az alelnök azt is elmondta, hogy a jövő évben ünnepli az MSZÉSZ az 50. születésnapját, melyet március végén fognak megünnepelni és november végén pedig tisztújításra kerül majd sor.
Ezután Hamvas Zoltán, a szövetség gasztronómiai társelnöke beszélt az elmúlt időszak legfontosabb eseményeiről.
Az éttermi szekcióban elkészült egy kritériumrendszer a szállodai éttermek színvonalának javítására, melyben szerepel a minőségi regionális és szezonális alapanyagok használata, a minőség és a tisztaság kérdése, a megfelelő konyhatechnológia és a napszaknak megfelelő menükínálat.
A szakember szerint Európában hétmillió gasztroturista van, melyek könnyen Magyarországra csábíthatók.
Elmondta, hogy a vendéglátó ágazat érdekében az MSZÉSZ szorosan együttműködik többek között a Pannon Gasztronómiai Akadémiával és a Bocuse d'Or Akadémiával is.
Kiemelte, hogy a jövőben szeretnének partneri viszonyt kialakítani a szakmai hatóságokkal (NÉBIH, NAV), elérni a kedvezményes ÁFA kulcs bevezetését az alkoholmentes italokra és a munkaerő problémát is megoldani.
A plenáris ülés utolsó előadója Guller Zoltán, az MTÜ vezérigazgatója volt, aki elmondta a Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégia legfontosabb elemeit. Egyelőre 828 milliárd forint áll a stratégia megvalósítására, összesen körülbelül 1000 milliárd forint lesz majd a végső összeg.
Kiemelt szerep jut a szálláshelyfejlesztésnek, kihirdették a Kisfaludy program első pályázatait és jövő év március 31-ig meghirdetik az összes pályázatot.
Az első pályázati kiírás nyerteseit november 30-án hozzák nyilvánosságra.
A vezérigazgató arról is szólt, hogy a nagyobb átláthatóság és a pontosabb adatok érdekében, az MTÜ azt tervezi, hogy 2019-től egy olyan informatikai rendszer használatát követelik meg a szálláshelyektől, amelybe a vendégekkel kapcsolatos minden információt fel kell majd tölteni.
Az áfacsökkentés kapcsán megjegyezte, hogy szálláshelyek gondoljanak a hatékonyság növelésére is és ne minden esetben az államtól várják a megoldást. A szállásáfa csökkentésére van esély, de garanciát vár az állam, hogy a csökkentéssel megmaradt összeget valóban a munkabérek emelésére költik majd a szálláshelyek.
Forrás: Turizmus Online