Áll a bál Venecei tó partján, avagy a Termálvíz-Saga

L. Simon László Fejér megye 4. számú választókörzetének országgyűlési képviselője, a Magyar Országgyűlés Kulturális és sajtóbizottságának elnöke a hozzá érkezett állampolgári kérdések és panaszok miatt 2012. május 22-én levélben kért tájékoztatást Bársony Pétertől, a Velence Resort & Spa****superior szálloda és fürdő igazgatójától, valamint Oláhné Surányi Ágnestől, Velence város polgármesterétől a velencei szálloda működtetésével, területbérleti szerződésével és termálvízfelhasználásával kapcsolatban.

A szálloda igazgatója postafordultával részletes tájékoztatást küldött, amiből a következők derültek ki:

A Velence Resort & Spa****superior szállodát és fürdőt üzemeltető társaság 2005. május 1-től kezdődően fizet bérleti díjat az Önkormányzat, mint telekingatlan tulajdonos részre. A bérleti díj számlázásának alapja az Önkormányzat és társaság között fennálló, „a szerződés megkötésekor is magas árakat meghatározó bérleti szerződés, amelyben az éves díj mértéke nettó 35 millió Ft + Áfa értéknek megfelelő, az aláíráskori MNB devizaközép árfolyam alapján meghatározott EUR összegben került meghatározásra (139.608,- EUR). A bérleti díj évente a HIPCs index Európai Unió tekintetében meghatározott mértékével indexálódik.”
A bérlő társaság 2011-ben, a kezdeti 35 millió Ft + Áfa összeg helyett 44,5 millió Ft + Áfa
összeget fizetett meg bérleti díj címén az Önkormányzatnak.
A társaság vezetése szerint „ez a bérleti díj jelenleg lényegesen magasabb a mai piaci
értékeknél, hiszen az elmúlt években az ingatlan bérleti díjak jelentősen mérséklődtek”. Éppen ezért, a jelentősen megváltozott gazdasági körülményekre való tekintettel a társaság vezetése az Önkormányzatnál kérelmezte a bérleti díj felülvizsgálatát és mérséklését, de a Testület részéről elutasító választ kaptak. Mivel cég vezetése szerint „a jelen gazdasági körülmények között a bérleti díj indokolatlan és túlzó”, ezért bírósághoz fordultak a piacilag reális bérleti díj megállapítása érdekében.

A termálvíz szolgáltatását a többségi Önkormányzati tulajdonban álló Velence Plus Kft. végzi. A  társaság a termálvíz hasznosításáért három jogcímen jogosult díjat szedni: alapdíj, fogyasztás arányos vízdíj és hőhasznosítási díj.
A víz alapdíját éves szinten 15.960,- EUR + Áfa mértékben határozták meg.
Ezen felül a Velence Resort & Spa****superior szálloda és fürdő az elfogyasztott termálvíz
mennyiségének arányában 2043. december 31-ig 0,42 EUR/m3 + Áfa díjat köteles fizetni. Ezután az időpont után a díj mértéke 1 EUR/m3-re emelkedik. Bársony igazgató úr véleménye szerint: „sokszor jogosnak vélik kritikusaink azt a felvetést, hogy bizonyosan valami ügyeskedés áll annak a hátterében, hogy 2043-ig a piaci ár alatt szerzi be a termálvizet Társaságunk. A kedvezmény indoka azonban  pontosan megfogható és jól alátámasztható. A víz hasznosításához a termelő kút és a Társaságunk által  üzemeltetett használati pont között a szerződés megkötésekor nem állt rendelkezésre a termálvíz  szállítására alkalmas vezeték, amelynek megépítése Önkormányzati feladat volt. Mivel a szükséges forrás az Önkormányzatnál nem állt rendelkezésre, ezért Társaságunk 221.496.000,- Ft összeget utalt  át az Önkormányzat részére vezetékfejlesztési hozzájárulás címén, a kiépítés ebből az összegből  valósult meg. A kedvezményes díj mértéke úgy került meghatározásra, hogy a kedvezmény időtartama  alatt ez a kezdeti beruházási érték kerüljön kompenzálásra Társaságunk részére, hiszen a vízhálózat ezen része, mint közmű, az Önkormányzat törzsvagyonát gyarapítja.”
Az igazgatói válaszlevélből az is kiderül, hogy az Önkormányzati többségi tulajdonú Velence
Plus Kft. hőhasznosítási díjat jogosult szedni, azonban ezt csak a 160m3/nap átlagos felhasználás feletti mennyiségre. A díjszámítás úgy történik, hogy a 160m3/nap átlagos fogyasztás feletti mennyiség 42 °C-hoz viszonyított többlethőjének KJ-ban meghatározott hőmennyisége után, az adott hőmennyiség előállításához szükséges gázfelhasználás mindenkori legkedvezőbb magyarországi árának 80%-át határozza meg a szolgáltató és számlázza ki a szállodát üzemeltető társaság részére.

A szálloda igazgatójának válaszlevelében az olvasható, hogy „a közvélemény megnyugtatása, valamint a Társaságunk kedvezőtlen megítélését eredményező szóbeszéd okán és mivel a Velence Resort & Spa továbbra is fontos értéknek tartja az együttműködést és a helyi érdekek figyelembe vételét a Polgármester Asszonynál kezdeményeztük az eredeti alapszerződésben meghatározott vízdíj helyreállítását, azzal az előfeltétellel, hogy az Önkormányzat és Társaságunk egymással korrekt módon elszámol. Tisztában vagyunk a gyökeresen megváltozott piaci körülményekkel, így felajánlottuk azt is, hogy amennyiben az Önkormányzat az 1 euró/m3 + ÁFA árat is kedvezményesnek tekinti, úgy piacvizsgálatot követően készek vagyunk ennek módosítására is. Az Önkormányzat mereven elutasította ez irányú javaslatunkat.

A részletes válaszlevélből az is kiderült, hogy a Velence Resort & Spa****superior szálloda és fürdő projektjének elindítása óta különböző jogcímeken az alábbi összegeket fizette ki az Önkormányzat felé a szállodát építő és működtető társaság:

A szálloda vezetésének véleménye szerint „a befizetés mértéke ellenére az Önkormányzat nem, hogy munkánkat nem segítette közvetlenül, de szűkebb környezetünk karbantartása, parkosítása, turistabaráttá tétele sem történt meg, ezzel komoly fejlődési lehetőségtől fosztva meg szállodánkat és  fürdőnket, ezen keresztül pedig saját maga bevételeit.”
A szálloda vezetője a levelében megfogalmazta azt a reményét is, hogy a körzet országgyűlési képviselője a válaszlevélben megfogalmazott tájékoztató alapján tisztának és transzparensnek látja az Önkormányzat és társaság közötti szerződéses viszonyrendszert. Ez valóban így van, hiszen a szálloda vezetése részletesen tájékoztatott, s rajtam keresztül a velencei és a Velencei-tó környéki polgárokat is.
Belátható, hogy a cég vezetése arra törekszik, hogy az Önkormányzattal rendezze a kapcsolatát, hogy „a jövőre vonatkozóan mindenki számára átlátható és ellenőrizhető struktúra alakuljon ki”.

A szálloda tulajdonosainak feltett kérdéseket az országgyűlési képviselő Oláhné Surányi Ágnes polgármester asszonynak is továbbítottam, akitől viszont részletes tájékoztatást nem kapott. A polgármester asszony a következőket írta a neki címzett hivatalos levelében:
„Köszönöm megtisztelő érdeklődését a Velence Resort & Spa superior szálloda termálvízellátásával, valamint a telekegyüttes bérlésével kapcsolatosan.
Mint levelében írta, Ön a választópolgárok kérdéseit tolmácsolja felém, és arra szeretne
megnyugtató választ kapni. A levelében feltett kérdések számunkra nehezen értelmezhetőek, hiszen a Velence Resort & Spa superior szálloda termálvíz-ellátásával kapcsolatosan – ellentétben az Ön levelében foglaltakkal – Velence Város Önkormányzata nem az egyik szerződő fél, tehát az Önkormányzat nem áll közvetlen szerződéses jogviszonyban a Velence Resort & Spa superior szállodával.

A rendelkezésemre álló információk alapján úgy vélem, hogy a szerződés egységét figyelembe véve a termálvíz árára vonatkozó felvetés nem megalapozott. Továbbá a Velence Resort & Spa superior szálloda nem bérli »piacilag indokolhatatlan kedvezménnyel« azt a telekegyüttest, melyen a  szállodát felépítették.
Sajnos mindketten tudjuk, hogy az ún. »választópolgári feltételezések« sok esetben tévesek. Tisztelettel kérem a Képviselő Urat, hogy a jelen levelemben írt tényekről tájékoztatni szíveskedjék az Önt megkereső választópolgárokat.”

Az ügy vélhetően nem zárult le. (a szerk.)

(Forrás: http://www.lsimonlaszlo.hu)


Jól jön a Valentin-nap a hazai szállodásoknak

Jól jön a Valentin-nap a hazai szállodásoknak 

Sok pár utazással tölti idehaza is az eredetileg Angliában és Amerikában a szerelmesek ünnepeként számon tartott február 14-ét, és az azt követő hétvégét.
A budapesti Kempinski ismét ott a Forbes Travel Guide előkelő listáján

A budapesti Kempinski ismét ott a Forbes Travel Guide előkelő listáján 

A Kempinski Hotel Corvinus Budapest “négycsillagos” besorolást kapott..
Tavasszal nyit az ibis Styles hotel a debreceni reptéren

Tavasszal nyit az ibis Styles hotel a debreceni reptéren 

Ez lesz az első szálloda az ország második legforgalmasabb repülőtere, a Debreceni Nemzetközi Repülőtér közvetlen közelében
Év Szállodája díjátadó gála  – még lehet jelentkezni!

Év Szállodája díjátadó gála – még lehet jelentkezni!  

Február 21-én részese lehet az év egyik legexkluzívabb szállodai eseményének.
Ha szálláshely-felújításban gondolkodik, ezt látnia kell!

Ha szálláshely-felújításban gondolkodik, ezt látnia kell! 

Évekig tartó átfogó fejlesztés után nem akármilyen új ruhába öltöztette a hazai szállodalánc négycsillagos egri egységét, a Hunguest Flórát.
Gyerekcsúszda az étterembe, póni a kertben: családbarát szálloda az Accent portfóliójában

Gyerekcsúszda az étterembe, póni a kertben: családbarát szálloda az Accent portfóliójában 

Ez a Lutzmannsburgban található, négycsillagos Hotel Xylophon, amely közvetlen átjárást biztosít a Sonnentherme-be – Ausztria egyik legnagyobb élményfürdőjébe.
Al Habtoor Palace Budapest: a luxushotelek új korszaka Európában

Al Habtoor Palace Budapest: a luxushotelek új korszaka Európában 

A magyar szálloda csatlakozik a Preferred Hotels & Resorts Legend Collection-höz.
Különleges szálláshelyet nyit Budapest szívében a nemzetközi ingatlanóriás

Különleges szálláshelyet nyit Budapest szívében a nemzetközi ingatlanóriás 

A NUMA Group, Európa egyik vezető digitális idegenforgalmi szolgáltatója bejelentette a magyar piacra lépését, amely során elsőként 170 egységből álló innovatív szálláshelyet nyit Budapest szívében, ezzel tovább erősítve jelenlétét a kelet-közép-európai régióban.
Budapesti házban dolgozik az Év Fiatal Szállodása 2024 pályázat győztese

Budapesti házban dolgozik az Év Fiatal Szállodása 2024 pályázat győztese 

A pályázat legfőbb célkitűzése, hogy példaképet állítson a pályakezdő és junior kollégák elé.
Új értékesítési és marketingigazgató a pesti ötcsillagos házban

Új értékesítési és marketingigazgató a pesti ötcsillagos házban 

Az InterContinental Budapesthez új értékesítési és marketingigazgató érkezett.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.