Budapest kereskedelmi szálláshelyein 2010 első hat hónapjában 1 millió 103 ezer vendég szállt meg, számuk 7,7%-kal növekedett az előző év azonos időszakához képest. (Országosan 1%-os volt az emelkedés mértéke.) Az összes vendégforgalom több mint négyötödét adó külföldi vendégek száma 8,8%-kal nőtt, a belföldieké ennél lényegesen kisebb mértékben, 2,6%-kal gyarapodott. Az előző évi tendenciákkal ellentétben a vendégek száma az időszak minden hónapjában meghaladta az egy évvel korábban mértet, különösen igaz ez az idegenforgalmi előidényt jelentő májusra és júniusra, melyekben együttesen 9,4%-kal több vendég érkezett a budapesti kereskedelmi szálláshelyekre, mint tavaly ilyenkor. A vendégek 2010 január–júniusában 2 millió 572 ezer vendégéjszakát töltöttek el a főváros kereskedelmi szálláshelyein, 5,1%-kal többet, mint egy évvel korábban.
Az emelkedés elsősorban a külföldiek által eltöltött vendégéjszakák 5,9%-os bővüléséből adódott, a lényegesen kisebb súlyt képviselő belföldi vendégeké lényegében nem változott az előző év azonos időszakához képest. A külföldi vendégéjszakák közel kétharmadát az Európai Unióból érkezett vendégek töltötték el a budapesti szálláshelyeken. Az innen érkezők összesen 1 millió 937 ezer vendégéjszakára vették igénybe a szálláshelyek szolgáltatásait, 2,4%-kal többre, mint egy évvel korábban. A jelentősebb küldő országok közé sorrendben Németország, az Egyesült Királyság, Olaszország, Franciaország és Spanyolország tartozott, melyek közül Németország és Olaszország esetében a forgalom élénküléséről, az Egyesült Királyság és Spanyolország esetében stagnálásáról, Franciaország esetében pedig kismértékű csökkenéséről beszélhetünk. Az unión kívüli európai országok közül Oroszország, az Európán kívüli országok közül pedig az Egyesült Államok, Izrael és Japán játssza a legnagyobb szerepet a főváros vendégforgalmában. Általánosságban elmondható, hogy a fenti országok Budapestre irányuló vendégforgalma az uniósnál sokkal dinamikusabban bővült: az izraeli vendégek 47%-kal, az oroszok 26%-kal több éjszakára vették igénybe a budapesti kereskedelmi szálláshelyeket, de a növekedés mértéke az amerikai és a japán turisták esetében is meghaladta a 10%-ot.
2009 első félévében Pest megye kereskedelmi szálláshelyein 155 ezer vendég szállt meg, 6,5%-kal több, mint az előző év azonos időszakában. A vendégforgalom háromnegyedét kitevő belföldi turisták száma 6,7%-kal, a külföldi vendégeké 5,8%-kal bővült. Az áprilisi stagnálástól eltekintve az időszak valamennyi hónapjában az előző év azonos időszakában mértnél több vendéget regisztráltak. A kedvező vendégforgalmi tendenciát mutatja továbbá, hogy az idegenforgalmi előidényben 5,4%-os volt a vendégszám-bővülés mértéke az országos stagnálással szemben. A vendégek összesen 277 ezer vendégéjszakát töltöttek el a megye szálláshelyein, 1,5%-kal kevesebbet, mint tavaly ilyenkor. A csökkenés kizárólag a belföldi vendégéjszakák 4,4%-os mérséklődéséből adódott, amit némileg ellensúlyozott a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák számának 7,1%-os bővülése.
A külföldiek vendégéjszakáinak valamivel több mint háromnegyedét az Európai Unióból érkezett vendégek adták: összesen 58 ezer éjszakára vették igénybe a megye kereskedelmi szálláshelyeinek szolgáltatásait, 12%-kal többre, mint egy évvel korábban. A legtöbb éjszakára sorrendben a Németországból, Romániából, Olaszországból és az Egyesült Királyságból érkező turisták maradtak. Közülük a Romániából és az Egyesült Királyságból érkezők töltöttek a 2009. első félévihez képest számottevően, 47%-kal, illetve 37%-kal több vendégéjszakát a megye szálláshelyein, de jelentős még a több mint 3 ezer vendégéjszakára maradó szlovák turisták 90%-os, illetve a mintegy 4 ezer éjszakát itt töltő cseh és lengyel vendégek vendégéjszakáinak 40, illetve 26%-os bővülése. Az Európán kívüli küldő országok közül az Egyesült Államok és a Koreai Köztársaság emelhető ki, melyek közül az utóbbiból érkezők 2,5-szer annyi éjszakát töltöttek el a megye szálláshelyein, mint egy évvel korábban. (Forrás: KSH)