A közlemény szerint a szállodák teljesítménye továbbra is az átlag felett van, ezekben az egységekben 7 százalékos volt a vendégéjszakák számának növekedése.
Részben az Európai Unió soros elnöki tisztségének is köszönhetően a főváros szállodáiba érkező külföldi vendégek és az általuk eltöltött éjszakák száma 10, illetve 8 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. A négycsillagos szállodákban pedig 12-14 százalékos emelkedés volt megfigyelhető. A második félév értékmérő lesz abból a szempontból, hogy mennyire lassul le a növekedés üteme.
A szállodák szobakihasználtsága átlagosan 43 százalékos volt, ezen belül az ötcsillagos szállodák érték el a legmagasabb, 61 százalékos szintet, míg a négycsillagosoknál a foglaltság 49 százalékos volt. A szálláshelyek összes árbevétele folyó áron 6 százalékkal emelkedett 2010 azonos időszakához képest. Budapesten a három-öt csillagos kategóriákban a szobák átlagára január-júniusban 9 ezer és 31 ezer forint között volt.
A Balatonon eltöltött éjszakák száma a külföldi és belföldi vendégek esetében is 2,3 százalékkal esett vissza. A második félév ugyanakkor már növekedést is hozhat, ám ez jelentősen függ az időjárástól, az üdülési csekkek forgalmától, valamint a frissen bevezetett Széchenyi Pihenő Kártya elterjedésétől, amely kártyának a forgalomélénkítő hatását inkább a jövő évre várják a szakemberek.
A közlemény szerint 2011 első félévében 7 új szálloda kezdte meg működését Budapesten, több mint 500 új szobával bővítve a kínálatot. Az átadott hotelek között egyaránt volt 3, 4 és 5 csillagos egység is. Idén még egy ötcsillagos boutique hotel és egy négycsillagos Mellow Mood szálloda átadására lehet számítani, illetve a régóta húzódó ötcsillagos Hotel Rácz átadására van esély - jegyzik meg a közleményben. Bár a tavalyi egész éves 1 ezer szoba feletti növekedéshez képest az ez évi visszaesésnek számít, még mindig viszonylag jelentős kínálatbővülés a jelenlegi piaci viszonyok között.
"Vidéken is több hotel átadása történt az eddig eltelt időszakban. Vannak közöttük kisebb, 30-40 szobás inkább családias hotelek, valamint 90-100 szobás wellness hotelek egyaránt. Közös jellemzőjük, hogy majdnem mindegyik uniós támogatással épült. Többségük új szálloda, de vannak köztük kapacitásbővüléssel és színvonal emelkedéssel egybekötött fejlesztések is" - idézték a közleményben Szircsák Norbertet, a Colliers International piackutatóját, értékbecslési tanácsadóját (elemzeskozpont.hu, MTI)