Alaposan megnyirbálta a szállodaépítési terveket a válság, az uniós pályázaton forráshoz jutott projektek azonban - ha kisebb csúszással is - sorra megvalósulnak.
A Balaton mentén a válság ellenére nem állt le a szállodaépítés, több régebbi létesítmény pedig szolgáltatásfejlesztéssel újul meg az Új Magyarország Fejlesztési Terv regionális pályázatain tavaly elnyert források segítségével. A regionális pályázaton nyert támogatás a forrása a badacsonytomaji Hotel Borbarátok háromcsillagos szálloda már megkezdett építésének, amely a térség hiánypótló turisztikai létesítménye lesz. A fejlesztés összköltsége közel 680 millió forint, amelyhez az elmúlt évben 203 milliót nyert a Közép-dunántúli Operatív Program keretére pályázó B 1237 Ingatlanforgalmazó Kft.
Javában folynak a munkálatai - jelenleg a konferencia- és a bowlingközponté - a siófoki Azúr Hotelnek is, amelynek üzemeltetője a növekvő igények miatt döntött a hely- és szolgáltatásbővítés mellett. Az 530 milliós uniós forrás segítségével közel 1,6 milliárd forintból egy új szárny készül el 49 szobával idén decemberre, s ezzel párhuzamosan a már meglévő sportlétesítményeket és a wellness-szolgáltatásokat is fejlesztik.
Zamárdiban, közvetlen a tóparton építi a négycsillagos, több mint 100 szobás, 300 férőhelyes Wellamarin Wellness Szállodát a Wellamarin Kereskedelmi és Vendéglátó Kft. Az ez év novemberi átadással tervezett új létesítmény komplex csomagokat kínál, amelyben a wellness- és sportlétesítmények mellett konferenciaközpont, rekreációs és gyógyszolgáltatások valamint prevenciós gasztronómia szerepel. A beruházás összköltsége 1,9 milliárd forint, ebből 578 millió forint uniós forrás.
Marcaliban 3,5 milliárdból épül fel jövő év tavaszára a négycsillagos, 116 szobás gyógy- és wellnessközpont, így a gyógyfürdő, a fedett uszoda, valamint a wellnesshotel komplex idegenforgalmi centrumként működik majd. Beruházója, a Marcali Szálloda Kft. 750 millió forintos tőkéje és a Dél-dunántúli Operatív Program keretében elnyert 573 millió forint mellett bankhitelből finanszírozza a projektet. A fejlesztés a somogyi part első nagy, az idegenforgalmi vonzerőt fejlesztő beruházása, amely közel száz munkahelyet teremt a városban.
Nagyszabású fejlesztések helyszíne Hévíz is, ahol megkezdődött a gyógyfürdő integrált egészségturisztikai fejlesztése, melynek során gyógy-idegenforgalmi központot alakítanak ki. Új terápiás centrum és fürdőház épül és bővül a gyógyszolgáltatások köre. Az ötmilliárd forint összköltségű beruházásban az uniós forrás 1,5 milliárd forint, az átadás tervezett dátuma 2011. november.
A Balaton menti kisebb települések közül több is - köztük például Tapolca és Alsóörs - sikerrel pályázott uniós forrásokra meglévő szállodája bővítésére, szolgáltatásai színvonalának javítására, s várhatóan ezek a fejlesztések is sorra megvalósulnak.
A Velencei-tó mellett jelenleg Gárdonyban folyik szállodaberuházás: a négycsillagos Vital Hotel Nautis superior wellness- és konferenciaszálló munkálatai csúsznak, az átadást az eredeti tervek szerint ugyanis már az elmúlt év végére tervezték. Az 1,2 milliárd forintból megvalósuló létesítményben - melyhez 264 milliót uniós pályázaton nyert el a fejlesztő - több mint 80 nemdohányzó szoba és 4 luxusapartman, valamint wellnesscentrum, sportpark épül fel, remélhetőleg már a nyárra.
Nemsokára beindulhat Velence község nagy projektje, a Velencei-tó kapuja projekt is, amelynek költsége eléri a 2,2 milliárd forintot, s amelyhez 1,6 milliárd forint uniós támogatást nyert el az önkormányzat. Ebből felépítenek egy 2700 négyzetméteres fedett sétálóutcát, nyitott sétányt a termálfürdőig, de megújul az Ifi-strand, a partfal és a hajókikötő is. A két sikertelen közbeszerzési eljárás után remélik, hogy az április végére kiírt már sikerrel zárul, és elkezdődhet végre a fejlesztés.
Hamarosan megkezdődhet a Tisza-tavi poroszlói ökocentrumprojekt, mivel itt is most folynak a közbeszerzési eljárások. A 2,2 milliárd forintos - ebből 1,94 milliárd uniós pénz - beruházás megvalósítása során felépül a Tisza és a Tisza-tó élővilágát bemutató ökopark, több, összesen 600 ezer liter űrtartalmú édesvízi akváriummal. A centrumhoz kapcsolódik majd egy 10 hektár területű madárpark, háromdimenziós filmek vetítésére alkalmas mozi, konferenciaterem és vízitúra-központ. (Napi Gazdaság)