A vizsgálat Budapest legfontosabb bevásárlóutcáira - a Váci utca teljes hosszára, az Andrássy út Bajcsy-Zsilinszky út és Oktogon, valamint a Nagykörút Nyugati tér és Blaha Lujza tér közé eső szakaszaira - terjedt ki, valamint idén először a Vörösmarty tér és a Deák Ferenc utca (Fashion Street) is bekerült a felmérésbe. A legfrissebb 2009 év végi felmérés szerint, mind az Andrássy úton (jelenleg 17,4%, 2009 közepén 16,8%, 2008-ban 17,6%), mind pedig a Váci utcában (jelenleg 6,5%, év közepén 5,2%, tavaly 6,3%) az év közepén mért pozitív változások ellenére, a mutatók újra elérték a 2008-as kihasználatlansági csúcsot.. Az igazi érdekesség azonban, hogy amíg az elmúlt félévben a Nagykörút volt az, amelyik 4%-os gyengülésével magával rántotta a teljes piacot, addig az év végére pont ennek a részpiacnak a kiugró erősödése okán teljesít 0,6%-al erősebben a teljes vizsgált terület. Míg 2008-ban 7,9%, majd 2009 közepén 12% volt az üresedés, addig az év végére 8,1%-ra esett vissza a Nagykörút kihasználatlansági mutatója, ami jól mutatja a gazdasági válság eltérő hatásait.
A Nagykörúton, az év közepén mért rekord szintű kihasználatlanság után valamelyest meglepő a hirtelen pozitív fordulat. Azonban ha közelebbről megnézzük a folyamatokat, láthatjuk, hogy míg korábban több divat, ajándék vagy ékszerbolt volt ezen a szakaszon, addig mára egyre több kávézó, alacsonyabb kategóriájú étterem, használtruha vagy úgynevezett "százforintos" bolt jelent meg, melyek egyértelműen a válság okozta rést keresik és az alacsonyabb minőségű és olcsóbb termékeket vásárlók piacát célozzák meg.
Az Andrássy úton viszont továbbra is folyamatban van a két-három évvel ezelőtt megindult minőségi váltás, melynek eredményeként az elmúlt félévben olyan új világmárkákkal bővült a kínálat, mint az Armani vagy a Frey Willie, és várhatóan december elején nyitja kapuit a Dolce & Gabbana divatcég is.
A boltok számának növekedése pedig egy régóta várt átadásnak köszönhető, mivel megnyitott a Párisi Nagyáruház (Divatcsarnok), amely nem csak kiskereskedelmi, de építészeti szempontból is emeli Budapest luxus főutcájának presztízsét. A magas üresedési mutató a világcégek igényei miatti folyamatos átrendeződésnek és természetesen a válság okozta, lassúbb piaci expanziónak együttesen köszönhető.
Budapest elsőszámú sétáló és bevásárló utcájában, az elmúlt fél évben, tovább formálódtak az erőviszonyok. Köszönhetően a Fashion street-nek és a Vörösmarty tér további erősödésének - ahol a felmérés szerint az üresedési ráta, 1 kiadatlan bolttal 3% alatt maradt - a Váci utca déli része teljesen leszakad az északihoz képest és ennek megfelelően tovább folyik az átalakulása. Míg a Vörösmarty téren megtalálható közép-felső kategóriás üzlethelyiségekhez közelebbi szakaszon továbbra is megmaradnak a nevesebb divatmárkák üzletei, addig az Erzsébet hídtól délre eső szakasz már csak éhes és/vagy szuvenírt kereső turisták célpontjává vált. Ennek, a már régebben beindult, funkcionális váltásnak is köszönhető, hogy míg a Váci utca északi részén csak 2,5% az üresedés - a Vörösmarty tértől a Régi posta utcáig 0% - addig a déli részen eléri a 10%-ot is.
A már említett Párisi Nagyáruház (Divatcsarnok) mellett azonban több másik, a hazai kiskereskedelmi piacnak új színt és talán lendületet is adó fejlesztésnek örülhettünk. Nem kis felhajtás közepette nyitotta meg kapuit a Palazzo Dorottya, illetve továbbra is fejlesztés alatt áll az Orco Váci 1 üzletháza és várhatóan elegáns üzleteket is kialakítanak a Klotild Palotában épülő luxus szálloda utcafrontján.
Az összesítések alapján látható, hogy az elmúlt három évben jelentős változáson ment át a belvárosi üzlethelyiség piac. A gazdasági válság hatására az eddig többé-kevésbé homogén belvárosi üzlethelyiség-piac különböző szegmenseiben jelentős minőségi különbségek jöttek létre, melyek a későbbiekben meghatározhatják fejlődési irányukat is.
Míg az Andrássy út, a régi Váci utca tengelye kiegészülve a Fashion Street-tel, a Vörösmarty 1-el és a Dorottya Palazzoval tovább erősödött és minőségi színvonala emelkedett, addig a Nagykörút pozitív üresedési mutatói ellenére sem képes tartani a lépést a minőségi üzlethelyiségek piacán, az új Váci utca pedig végleg közepes színvonalú vendéglátó és szuvenír célponttá válik. A kisebb tőkéjű, jellemzően hazai érdekeltségű üzletek, lassan végleg kiszorulnak a Belváros legfrekventáltabb részeiről, és sorra jelennek meg helyükön, a közép és a felső rétegeket célzó, elegáns nemzetközi divatcégek és szolgáltatók üzletei.
Ezt a folyamatot tovább fogják erősíteni a jelenleg fejlesztés alatt álló projektek, melyek az északi Váci utca térségében kapnak helyet (a Klotild-palota, az egykori Budapesti Tőzsde épületében helyet kapó luxusáruház a Váci 1). Hasonlóan ráerősíthet a minőségi olló nyílására a Belvárosban jövő májusra elkészülő Főutca közterületi fejlesztés, mely a régi Váci utca térségét (Petőfi Sándor és Bécsi utca) várhatóan erősíteni, míg az utca új, déli részének pozícióját (a Kecskeméti utca konkurenciaként fog megjelenni) inkább gyengíteni fogja. (tőzsdefórum)
Ingatlantrendek 2009 végén
Közel fél évvel ezelőtt arról érkeztek a hírek, hogy az elmúlt 9 év legmagasabb üresedési arányaival nézünk szembe Budapest belvárosának üzlethelyiség piacán. 2009 végén pedig elmondhatjuk, hogy a gazdasági válság eltérően befolyásolta az egyes részpiacokat - ez derül ki az Ecorys Magyarország nemzetközi tanácsadó cég felméréséből.

Akcióban a HotelHero
A szállodák és éttermek összefogásának köszönhetően 2025. február 2-a óta vasárnaponként 300 rászoruló jut egy-egy tányér meleg ételhez.

Az Accor valóban egyedi élményeket kínáló brandje idén további házakkal bővül
Európa-szerte tovább bővül az egyedi szálláshelyeket kínáló Handwritten Collection.

Fontos mérföldkő a hostellánc életében
Új szintre lépett az a&o Hostels minőségirányítása.

Újabb TRIBE szálloda ennél a reklámügynökségnél
A Grayling Hungary nemzetközi kommunikációs ügynökség tovább bővíti ügyfélportfólióját.

Francia vidéket idéző hangulat, kulináris élmények és egy fürdőliget
Exkluzív hotelélmény Dánszentmiklóson.

A Ruby-brandhez tartozó luxushotel épül Máltán
A müncheni központú Ruby Hotels bejelentette első máltai szállodaprojektjét, a Ruby Ninu közösségi munkatér (Workspace) tavaly februári megnyitását követően.

Pazar panoráma, téglasüti és üzleti kapcsolatok
Bemutatkozott a Clarion Hotel Vienna South.

NGM: februárban 1 millió feletti vendégérkezés a hazai szálláshelyeken
A belföldi vendégek száma 5,4 százalékkal 485 ezerre nőtt, míg a külföldi turisták száma több mint 22 százalékkal 536 ezer főre emelkedett.

Ennyit ettek-ittak egy év leforgása alatt a Tribe hotel vendégei
Beszédes adatok és izgalmas tapasztalatok egy hotel első évéből – így indult a TRIBE Budapest Stadium.

Moore-jelentés: a globális hotelipar eredményei 2024-ben
A gazdasági kihívások és a geopolitikai bizonytalanság ellenére rekordévet zárt a nemzetközi szállodaipar.
Interjú

Nagybor vagy semmi
A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk
Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban
Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.