A júliusi jakartai merénylet kapcsán az Egyesült Államok egyik stratégiai kutatócsoportja, a Stratfor összehasonlító elemzéseket készített, amelyek megállapították, hogy a terroristák újabban nem a nagykövetségek, hanem a luxusszállodák ellen hajtanak végre támadásokat.
A Stratfor összehasonlította a jakartai kettős robbantást elkövető Jemaah Islamyah (JI) nevű terroristacsoport 2003 és 2004 között elkövetett merényleteit, és arra az eredményre jutottak, hogy a merénylők egy ideje egészen más módszereket alkalmaznak. Támadásaikra korábban a nagyméretű, autóba rejtett bombák használata volt a jellemző, amelyekkel egyszerre több mint 20 embert öltek meg. A Balin 2005-ben elkövetett merényletben 23-an vesztették életüket, az áldozatok közül öt volt nyugatról érkezett vendég. A kutatás szerint a kisebb bombák bevetése hatékonyabbnak tűnik, ha a cél a külföldiek életének kioltása, mert az egész hasonló az ingatlanpiachoz: a lényeg a szálloda elhelyezkedése. Ha egy kisméretű pokolgép robban egy hotel lobbijában, komolyabb kárt okoz, mint egy nagyobb, amit valahol máshol helyeztek el. A kockázatokat ezenkívül növeli az is, ha a hotel egy vagy több nagykövetség közelében található.
A terroristák ugyanezt az elvet alkalmazták indiai, pakisztáni, afganisztáni és egyiptomi luxusszállodák esetében is, ahol a célpontok a gazdag helyiek és a külföldi üzletemberek voltak. Az 1993-ban létrejött Jemaah Islamyah csoport 2009. július 17-én robbantott fel két bombát a jakartai Marriott és a Ritz-Carlton hotelekben, öt perces különbséggel. A júliusi merényletben kilencen vesztették életüket, a sérültek száma pedig több tucat volt. A diplomáciai negyed közelében található Marriott szálloda ellen 2003-ban is követtek el merényletet, akkor 12 ember vesztette életét. A hatóságok szerint felelős terrorszervezet kapcsolatban áll az al-Kaida nemzetközi terrorszervezettel. Ők robbantottak 2002-ben Bali szigetén is, ahol több mint 200-an haltak meg. (deluxe.hu)