Istók Csaba, a szálloda igazgatója elmondta, hogy a projekt az Európai Unió támogatásával, a Kohéziós Alap társfinanszírozásával valósult meg. A KEOP 5.3.0 pályázaton 130.380.879 forint vissza nem térítendő támogatást nyertek, amelyből a költségek 70%-át tudták kifizetni. A fennmaradó részt a szálloda önerőből és banki hitelből finanszírozta.
A homlokzati nyílászárókat, és az elavult fém nyílászárókat korszerű, energiatakarékos műanyagra cserélték. Mivel a szálloda külső szigetelés nélkül épült, most az épület homlokzatát is szigetelték. A projekt során a homlokzatot 6 cm vastag hőszigeteléssel látták el. Ezzel egy időben a szálloda is megújult külsőt is kapott. A fűtést és meleg vizet biztosító kazánok elavultak, helyükre a legmodernebb kondenzációs kazánokat építették be. Kicserélték a szállodai szobákban a radiátorokat, az elavult öntöttvas radiátorok helyett termosztátos radiátorszelepekkel felszerelt lapradiátorokat állítottak be.
A fenti fejlesztésekkel egyidejűleg, de nem a projekt részeként, kicserélték a szállodai erkélyek üvegeit, a folyosókon mozgásérzékelő világítást építettek be, a szálloda használati melegvíz-ellátását napkollektoros technológiával fejlesztették.
A Barátság Hotel vezetője elmondta azt is, hogy még nem fejezték be a munkát, a következő állomás a szálloda szolgáltatásainak minőségi fejlesztése lesz. A tavaly meghirdetett Észak-alföldi Regionális Operatív Program keretén belül a „Kereskedelmi szálláshelyek és szolgáltatások minőségi fejlesztése” című pályázati konstrukcióhoz kapcsolódóan pályázatot nyújtottak be. Ha elnyerik, akkor a szálloda jelenlegi szolgáltatásainak minőségi fejlesztése (szállodai szobák felújítása, szobai kártyás zárrendszer kialakítása, antennarendszer bővítése, televíziók cseréje) és a szolgáltatáskör bővítése (belső és szabadtéri gyermekmedence, szállodai hall felújítása gyermek-foglalkoztatóval és lobby bárral) valósulna meg.