A régióba érkező vendégek közel négyötöde magyar volt és csaknem kétharmada Veszprém megyében szállt meg. A külföldi vendégek kilenctizede az Európai Unió országaiból jött. A 64 ezer külhoni vendég mindössze 225 ezer éjszakát töltött el, az egy évvel korábbinál 23%-kal kevesebbet. Jelentősen csökkent a vendégforgalom a hagyományosan jelen levő küldő országok közül Németországból, Ausztriából és Hollandiából. A legnagyobb visszaesést Veszprém megye szálláshelyein regisztrálták, ahol a külföldiek száma 23%-kal, az általuk eltöltött éjszakáké 27%-kal csökkent az egy évvel korábbihoz képest. Ez idő alatt a hazai vendégforgalom is csökkenő tendenciát mutatott, a vendégek száma (215 ezer fő) 9%-kal, az általuk eltöltött éjszakáké 4%-kal mérséklődött a régióban - derül ki a KSH legfrissebb gyorstájékoztatójából.
A 14%-os csökkenés ellenére a vendégek körében a legnépszerűbb szállástípus továbbra is a szálloda volt, az összes éjszaka több mint fele ezen szálláshelyeken realizálódott. Az itt eltöltött külföldi vendégéjszakák száma az egy évvel korábbihoz képest 27%-kal, a belföldieké 5%-kal esett vissza. A szállodák szobakihasználtsága az országos átlagnál jóval alacsonyabb Komárom-Esztergom és Fejér megyében (27-, illetve 28%), míg Veszprém megyében (32%) kevésbé maradt el az országostól.
Közép-Dunántúl kereskedelmi szálláshelyei összesen 7,4 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, amelynek több mint fele szállásdíj-bevételből származott. A bevételek a megfigyelt időszakban folyó áron 17%-kal, ezen belül a szállásdíjból származók 11%-kal mérséklődtek. A legnagyobb visszaesés Veszprém és Komárom megyét érintette, ahol a szálláshelyek bruttó árbevétele a tavalyinak 79-80%-át tette ki. A belföldi szállásdíjak több mint egyharmadát üdülési csekkel egyenlítették ki, a régióban beváltott csekkek értéke (827 millió Ft) 21%-kal magasabb, mint egy évvel korábban.
Bővebb információ itt.
'