A szállodavállalatok megtették ugyan a költségcsökkentő lépéseket (alkalmazotti létszámleépítések, a struktúra optimalizálása, a szállodai éttermek időleges bezárása stb.), hogy a bevételkiesés ellenére a profitot szinten tudják tartani, de a nemzetközi tőzsdei hírek szerint (a legtöbb nagy szállodaüzemeltető cég tőzsdén is jegyzett) akár 20 százalékos bevételkiesésre is lehet idén számítani - osztotta meg tapasztalatait Hegedűs Attila, a turisztikai és szállodaipari tanácsadással foglalkozó Horwath HTL igazgatója.
A visszaesés persze nem egyformán érinti a cégeket: vannak olyan szállodaüzemeltetők, amelyeknél a profit már eddig is 30 százalékkal zsugorodott, de vannak olyanok is, amelyek csak minimális esést produkáltak. Mindenek az lett a következménye, hogy több nemzetközi szállodaüzemeltető befektetési társaságok és nagytőkések látókörébe került mint potenciális tranzakciós cél, de végbementek olyan tranzakciók is, ahol (például Golden Tulip) a befektető megjelenése mentette meg a céget a csődtől.
A Horwath HTL tapasztalatait alátámasztja a Smith Travel Research közelmúltbeli jelentése, amely 40 európai város ez évi első hét hónapjának legfontosabb szállodai mutatóit összegzi. E szerint a vizsgálatba bevont európai városok átlagos szobafoglaltsága - január 1. és július 31. között - 59,6 százalékot tett ki a tavalyi 66,6 százalékkal szemben, ami hétszázalékos csökkenést jelent. A recesszió az átlagárakon is megmutatkozik: amíg a múlt év hasonló időszakában megközelítette a 108 eurót, ez év első hét hónapjában 12,1 százalékkal maradt el ettől, s mindössze 94,3 euró volt. A REVPAR visszaesése 20 százalékos, ami azt jelenti, hogy a 2008-as 73 euróval szemben csak 59,2 euróra rúgott az egy szobára jutó árbevétel. Budapesten a foglaltság 13 százalékkal maradt el a múlt év hasonló időszakáétól. Bécsben a visszaesés csak 7,6, Prágában pedig 9,8 százalékot tett ki. (Napi Gazdaság)