A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) a turisztikai piackutatással foglalkozó STR Global társaság legfrissebb felmérése alapján készített elemzése szerint az öt közép-kelet-európai ország között január-márciusban a legjobb eredményt változatlanul Ausztria szállodái mutatták 55,6 százalékos szobafoglaltsággal, 90,2 euró nettó átlag szobaárral, 50,3 euró nettó revparral.
A második helyen a csehországi szállodák szerepeltek 49,4 százalékos kihasználtsággal, 64,6 euró nettó átlag szobaárral, 31,9 euró nettó revparral.
Az idén az első negyedévében a magyarországi szállodák átlagos 44 százalékos szobafoglaltság szempontjából a 4., az 55,1 eurós nettó átlag szobaárban az 5., a 24,3 eurós nettó revpar szempontjából pedig az 5. helyen voltak a vizsgált 5 ország között.
Az STR riportban szereplő 31 város között Budapest szállodái szobafoglaltságban a 30., nettó átlag szobaárban és nettó revparban a 29. helyen végeztek az első negyedévében.
A szállodaszövetség szerint érdekes, hogy 2012 márciusában az országos szállodai kapacitás 7,3 százalékkal, a budapesti 10 százalékkal magasabb volt, mint egy évvel korábban annak ellenére, hogy a szállodák üzletmenete, jövedelmezősége közismerten gyenge a 2011-ben mutatkozó javulás ellenére.
Az elemzés szerint az idén az első negyedévben a hazai szállodák iránti kereslet dinamikusan emelkedett, ami elsősorban a külföldről mutatkozó erősebb érdeklődésnek tudható be.
A kereslet élénkülés, és a beutazó forgalom, a szállodák árbevétele szempontjából kedvezően gyenge forint árfolyam ellenére a szállodák szobafoglaltsága, bruttó átlagára és revpar mutatója egyaránt csak kis mértékben javult. Ennek oka, hogy a szállodai kapacitás is jelentősen bővült, azaz a szállodai piacon változatlan az erős verseny, és tovább folytatódik a káros árverseny - jegyzi meg az MSZÉSZ.
Márciusban az országos adatokat rontotta a budapesti szállodáknak a bázishoz képest romló bruttó átlagára és revpar mutatója. Ez a szövetség szerint összefüggésbe hozható azzal, hogy a tavalyi első negyedévhez képest - amikor Magyarország adta az EU elnökséget - kevesebb magas szintű rendezvény volt a fővárosban. Emellett a Malév csődje miatt a hazai légiforgalmi piac átrendeződése, a fapados légitársaságok térnyerése láthatóan az alacsonyabb fizetőképességű vendégek számának emelkedését okozta. Ezt támasztja alá, hogy márciusban Budapesten a háromcsillagos szállodák teljesítménye javult leginkább.
A szállodaszövetség szerint feltűnő, hogy a Malév csődjével összefüggésbe hozható Hainan Airlines pekingi járatának leállítása miatt 2012 márciusában a szállodákban megjelenő kínai vendégéjszakák száma 20,2 százalékkal csökkent, miközben az idén január-februárban még 25,2 százalékos éves növekedés mutatkozott.
Az idén az első negyedévben országos szinten a szállodák bruttó szoba árbevétele mintegy 22,2 milliárd forint volt, ami 10,3 százalékkal magasabb a 2011 első negyedévi 20,2 milliárd forintnál, és 1,7 százalékkal több a 2008. évi 21,9 milliárd forintnál, azaz csaknem a 4 évvel korábbi szintet érte el.
Budapesten az idei első negyedévben a szállodák bruttó szoba árbevétele 11,1 milliárd forint volt. Ez 12,5 százalékkal meghaladta a 2011. évi 9,9 milliárd forintot, illetve 2,5 százalékkal a 2007. évi 10,9 milliárd forintot, azaz alig volt több az 5 évvel korábban elértnél.
A szállodák iránti belföldi kereslet szerény mértékben, de nőtt annak ellenére, hogy az üdülési csekket felváltó Széchenyi Pihenő Kártya (SZÉP-kártya) forgalma a szállodákban idén az első negyedévben alacsony volt. A szállodák belföldi szállásdíj bevételéből a SZÉP-kártya és üdülési csekk együttes forgalma 17,5 százalék volt.
Az elemzés szerint a hazai szállodák forintban megjelenő bruttó átlag szobaár, bruttó revpar adataira jelentős hatással van az aktuális euróhoz viszonyított forint árfolyam. Ez az idén az első negyedévben átlagosan 296,73 forint volt, ami 8,9 százalékkal volt gyengébb a bázis 272,45 forintnál, így hozzájárult a mutatószámok, a bevételek emelkedéséhez.
Az elemzésben megjegyzik, hogy az STR riport és a KSH magyarországi szállodákra vonatkozó adatai közötti eltérések oka, hogy a KSH adatszolgáltatása az összes hazai szállodát, míg az STR a vele szerződésben levő hotelek adatait tartalmazza. Ez utóbbiban az egy- és kétcsillagos szállodák adatai nem jelennek meg.
Romlott a magyarországi szállodák teljesítménye
(MTI) - A gyenge márciusi teljesítmény következtében romlott a magyarországi szállodák teljesítménye az első negyedévben, Ausztria, Csehország, Lengyelország és Szlovákia szállodáival összevetve, Magyarországon csökkent a legnagyobb mértékben a szállodák teljesítményét legjobban érzékeltető mutató, az egy kiadható szobára jutó nettó bevétel (revpar) az előző év azonos időszakához viszonyítva.

Verdi Budapest Hotel: befejeződött a márkaváltás, jöhet a felújítás
Új név, új arculat, új lehetőségek.

Tojásfestés, locsolkodás, wellness a húsvéti befutók
A tavalyi évhez hasonlóan népszerű a húsvét a belföldi utazók körében – derült ki az egyik szállásfoglaló portál adataiból.
MSZÉSZ Dél-dunántúli régióülés: hosszabb foglalási ablakok, növekvő számú nyári foglalások
Április 15-én, kedden zajlott a szakmai program Pécsett.

Pihenés és konferenciaélet újratöltve: nyitva Hajdúszoboszló ikonikus szállodája
A ház az elmúlt években teljesen megújult: a teljes felújtásnak köszönhetően modern külsővel és elegáns belső tereivel várja ismét vendégeit.

Az Emírségben nyitotta meg új egységét a Rove-lánc
A Rove Al Marjan Island szálloda az Al Marjan-sziget tengerpartján nyílt meg Rász el-Haimában.

Belföldi szállásfoglalások alakulása Q1 alatt
Főként rövid, 1-2 éjszakás belföldi utazásokat választottak a hazai vendégek az év első három hónapjában.

Luxusszállodát nyitott az Orient Express Rómában
Az Orient Express La Minerva a legújabb ötcsillagos szálloda, amely Rómában nyílt meg.

Újjászületés – ismét fogad vendégeket a tavaly leégett visegrádi Silvanus
Bár hivatalosan csak kedden nyitott újra a visegrádi Hotel Silvanus, már sok szoba volt foglalt, és a szerdai ünnepélyes megnyitó alatt is egyre érkeztek vendégek a házba.

Tűz Ronaldo marrakeshi szállodájában
A tűzesetet „kis tűzként” írták le, azonban lángokat is lehetett látni az épületen belül, ami aggodalmat keltett a vendégek és a személyzet körében.

Magyar portré- és divatfotós kiállítása nyílt a Vár tövében
Hetedik Art Corner kiállítás – a Leo Bistro és a Hotel Clark közösségi tereiben.
Interjú

Nagybor vagy semmi
A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk
Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban
Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.