Szellemszállók Békésben

Körös, Alföld, Komló, Korona. Mi a közös bennük? Egykor jobb napokat látott, népszerű szállodák voltak, ma viszont üresen állnak, lepusztultak a jobb sorsra érdemes épületek.

Mind a négy szálloda és étterem a szórakozás fellegvárának számított még néhány éve, évtizede a megyében. A Körös és az Alföld „szocreál” építmény, a Komló és a Korona műemlék, illetve műemlék jellegű épület.

A megyeszékhely központjában található „fekete lyuk”, a volt Körös Szálló minden jóérzésű csabai szemét szúrja. Az épület jelenlegi állapotában városépítészeti és közegészségügyi szempontból is problémás. A környéken élők találtak ott óvszert, injekcióstűket, de még ürüléket is. A hajléktalanok rendszeresen birtokba veszik az emeleteket. Nem volt ez mindig így. Az épület fénykorában, a '70-es évek végén vörös szőnyeg fogadta az érkezőket. Hanó Miklós, Békéscsaba gazdasági ügyekért felelős alpolgármestere elmondta, komoly realitása van, hogy olyan befektetőt találjanak, aki felkarolná a Körös Hotel ügyét. Hangsúlyozta, a mostani városvezetés egyik legfőbb célja, hogy a megyeszékhely egyik szégyenfoltját mihamarabb eltüntessék. Bevásárlóközpont épülhet, de alábbhagyott a lendület.

Az orosházi Hotel Alföld is évek óta üresen áll. „Magányában” megélt több tüzet is. Számos ablakát betörték, hajléktalanok is tanyát vertek a néhány éve még sok ezer forintért kiadott szobákban. Környezetében a legtöbb épület új köntösben pompázik. Az Alföld kilóg a városképből. Egy beruházó cég, a Thomson és White már tett ajánlatot az orosháziaknak a lepusztult Alföld helyére. Közösségi tér lenne ott plázával. Az ingatlanfejlesztő és vagyonkezelő zrt. bevásárló- és szórakoztatóközpont építését tervezi a jobb sorsra érdemes szálloda helyén. Két éve zajlottak az egyeztetések. Egy éve megtört a lendület. Gyakorlatilag mindenben egyetért a cég és az önkormányzat, igaz, az épület magántulajdonban van. Ha azt megszerzi a cég, a szálloda körüli plusz földterületet adná a város. A korábbi tervek ismertetésekor arról szólt a fáma, hogy a befektetők hatmilliárdot szeretnének elkölteni Orosházán.

A Szálló a Komlóhoz nevet viseli a műemlék épület Tótkomlós szívében. Az 1881-ben épült szálloda a helyi polgári élet meghatározó színtere volt a nyolcvanas évek közepéig. A Komlót a helyi áfész üzemeltette, szállodáját később irodává alakította át. A rendszerváltást követően, hosszas pereskedés után, az épület visszakerült az önkormányzathoz. A patinás épület részegységeiben üzletek működnek. Az építészeti örökség fő épületrésze üres, befektetőkre vár. Takács Ferenc alpolgármestertől megtudtuk, az önkormányzat a régi funkciójának megfelelően szeretné hasznosítani. Egy éve tárgyalnak egy budapesti vállalkozóval, aki komoly befektetéssel kecsegtetett, de a megszabott követelményeket a mai napig nem teljesítette.

Battonya szívében szégyenkezik a Korona Szálló, közvetlenül a polgármesteri hivatal szomszédságában. A főtér valaha legszebb épülete neoreneszánsz stílusú, műemlék jellegű épület, amely 1885-től fogadta a vendégeket. A tekintélyes, magas tetővel ellátott étterem, szálloda és kaszinó előtt valaha sorakoztak a parádéskocsik. A szálló emeleti középrészén 150 fős bálterem is volt, gyönyörűen festett mennyezettel, oldalfalán tükrökkel. A szállónak az elmúlt időszakban több üzemeltetője, ennek megfelelően egyes részeinek több funkciója is volt. A hatvanas években a Páva Áruház költözött az alsó részébe. A rendszerváltozás után ismét az önkormányzat tulajdonába került az épület. Ma üresen „kísért”.

— A szálloda felújításának kérdése a település alatt található gyógyvíz kapcsán került az elmúlt években napirendre — mondta dr. Karsai József polgármester. — Jelenleg 700 méter mélyről nyerjük a gyógyvizet, ami számos betegség gyógyítására alkalmas. A fürdő csak szezonális jellegű. Karsai József elmondta, kiderült, hogy 1100 méter mélységben olyan összetételű gyógyvíz található, amely egyedülálló Magyarországon. — Szeretnénk ezt a kincset hasznosítani, amivel fellendíthetnénk a gyógyturizmust. Ehhez szálláshelyek és étterem is szükséges. Vendég jönne. Szezonban naponta 7—800 román fürdőző keresi fel Battonyát. A battonyaiak terve az volt, hogy egy befektető és pályázati forrás segítségével felújítják és bővítik a műemléki jellegű szállodát, ahol gyógymedencéket is építettek volna és egy kutat, amivel az 1100 méter mélyen lévő gyógyvizet felszínre hoznák. — A tervünk azon bukott meg, hogy az állami pénzt máshová vitték, s a befektető is utánament. Most félünk attól, hogy egyszer ránk szól a műemlékvédelem, hogy újítsuk fel az épületet. Erre nincs pénze a városnak, s félünk, hogy egyszer romba dől ez a mostani állapotában is szép szálló. (www.beol.hu)


Megkezdődött a 44. Országos Borverseny

Megkezdődött a 44. Országos Borverseny 

Mintegy 2700 palack bor versenyez.
Csütörtöktől fogad vendégeket Hévíz legújabb szállodája

Csütörtöktől fogad vendégeket Hévíz legújabb szállodája 

Az ötcsillag superior minősítésű hotel 285 szobájában több mint 600 vendéget tud fogadni.
Turisztikai fejlesztés Nógrádban

Turisztikai fejlesztés Nógrádban 

Jelentős felújításon esik át az 1973 óta működő Salgó Hotel.
Hunguest hotelek Hévízen: wellness és kikapcsolódás egy helyen

Hunguest hotelek Hévízen: wellness és kikapcsolódás egy helyen 

A Hunguest Hotels szállodaláncnál a lánc számos szállodája teljes körűen megújult, köztük hévízi egységeik is.
Belföldi és nemzetközi vendégérkezések hazai szálláshelyeken

Belföldi és nemzetközi vendégérkezések hazai szálláshelyeken 

A Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai szerint eddig 2,4 millió belföldi és 2,6 millió nemzetközi turistát regisztráltak a hazai szálláshelyek.
Két új magyar szálláshely a világ fenntartható turizmusának térképén

Két új magyar szálláshely a világ fenntartható turizmusának térképén  

Két észak-magyarországi szálláshely nyerte el ma a nemzetközi Good Travel Seal minősítést, amelyet a világ egyik vezető fenntarthatósági turisztikai értékelőrendszereként tartanak számon.
MSZÉSZ márciusi trendriport – kevesebb belföldi vendég, mint tavaly

MSZÉSZ márciusi trendriport – kevesebb belföldi vendég, mint tavaly 

Márciusi trendriport a KSH adatai alapján.
Brandváltás ennél a patinás fővárosi szállodánál

Brandváltás ennél a patinás fővárosi szállodánál 

A Mövenpick bejelentette a Mövenpick Hotel Budapest Centre megnyitását.
Újra nyitva a családok és a wellness rajongók kedvence: a Hunguest Flóra

Újra nyitva a családok és a wellness rajongók kedvence: a Hunguest Flóra 

Évekkel ezelőtt, fejlesztés céljából zárt be az egri Hunguest Hotel Flóra azért, hogy 2024. december 18-án megújult külsővel és belsővel születhessen újjá.
A szállodások keleti régióülésére készül a megújult Hunguest Béke

A szállodások keleti régióülésére készül a megújult Hunguest Béke  

Május 7-én a nemrég újranyitott hajdúszoboszlói Hunguest Béke szállodában rendezik meg a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének (MSZÉSZ) keleti régióülését.  

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.