A szövetség már jól ismert lobbytevékenységei közé tartozik a szállodai- és vendéglátóipari áfa csökkentése, amelyre Erdei szerint a jelenlegi nemzetközi gazdasági környezet ebben évben biztosan nem ad esélyt. Jó hír viszont, hogy az új kormány kilátásba helyezte az üdülési csekk adómentességének visszaállítását. Számok is igazolják ennek szükségességét: 2010. január-áprilisban 10 százalékkal ugyan több csekket váltottak be, de az új vásárlások száma 25 százalékkal zuhant. A szövetség tovább lobbyzik a nemzeti marketingkeret növeléséért, amelyre szintén ígéretet tett az új kormány és az idegenforgalmi adó korábbi állami kiegészítésének visszaállításáért.
Egy gördülő lobbyanyagban, amelyet negyedévente frissítenek, újabb és újabb lobbytevékenységek lesznek olvashatók, legközelebb például 10 nap múlva a szövetség honlapján. Ezek között megjelenik új elemként a turizmusoktatás színvonalának emelése, a gyógyfürdőkezelések társadalombiztosítási támogatásának növelése, egy új, speciálisan a belföldi egészségturizmus fejlesztésére kidolgozott cafetéria-rendszer, a Széchenyi Rekreációs Kártya bevezetése, és hagyományteremtő céllal egy ugyancsak új, Budapest régiós felzárkóztatását szolgáló szakmai konferencia-sorozat elindítása. Az utóbbira először idén októberben kerülne sor a turizmusirányítás és a szakma döntéshozóinak részvételével.
Új rendezvényként a Magyar Szállodaportások Aranykulcsos Egyesületével közösen a szövetség meghirdeti az Országos Portásversenyt, amely ősszel zajlik majd a 7 régióban, majd egy döntőre kerül sor, az eredményhirdetés pedig a Hoventán lesz. Az elnök kihirdette, hogy a HOTREC október 26-31. között Budapesten rendezi meg közgyűlését, a Szállodaszövetség következő, őszi közgyűlésére pedig a közelmúltban nagyszabású kapacitás- és szolgáltatásfejlesztésen átesett sümegi Kapitány Wellness Hotelben kerül sor novemberben. Szó esett arról is, hogy a szállodai szakma június 9-én már az új kormány turizmusirányítása előtt hallathatja hangját egy turizmuskonferencián, amelyet Balatonalmádiban tart a Fidesz női tagozata, és amelynek védnöke, Bánki Erik, a Parlament Sport- és Turisztikai Bizottságának elnöke.
Erdei arról is beszámolt, hogy hat főre bővült a szövetség ügyvezetése, növelik a titkárság létszámát, megújult a 20 tagú szakmai tanácsadó testület, valamint a 11 szekció, duplájára nőtt az éttermi szekció taglétszáma, a régióvezetők számára még több feladatot delegálnak, új kezdeményezésként pedig bevezették az exkluzív, valamint az egyéni tagságot.
A szövetség ezúttal is meghirdetette a Zöld szálloda pályázatot, amely ezúttal a Magyar Turizmus Zrt. 2011-re meghirdetett kampányévével szinkronban az egészségturizmusra fókuszál. A pályázati kiírás hétfőtől elérhető a szállodaszövetség honlapján. Meghirdették az Év Szállodaszobája 2010-es versenyt is, amelyre augusztus 23-ig nevezhetnek a hotelek, és az eredményt a szövetség téli közgyűlésén hirdetik ki.