Válság előtti szinten az európai szállodaipar

Európában 2010-ben a gazdaság élénkülésének köszönhetően a turizmus megindult, és lényegében visszaállt a pénzügyi, gazdasági válságot megelőző szintre, derül ki a Magyar Szállodaszövetség nemzetközi és hazai szállodaipar teljesítményét vizsgáló trendriportjából.

Európában a szállodák szobafoglaltsága átlagosan 63,7%, az átlagár 99,2 euró, a REVPAR mutató 63,2% lett 2010. januártól novemberig tartó időszakában. A régiók közül Nyugat-Európa szerepelt a legjobban 65,3%-os szobafoglaltsággal, 109,6 euró átlagárral, 71,6 euró REVPAR-ral. Szintén itt érték el a szállodák a legnagyobb – 12,6%-os – növekedést az egy kiadható szobára jutó bevételben.

Kelet-Európa szobafoglaltságban (54,6%) átlagárban (84,1 euró) és REVPAR-ban (45,9 euró) is az utolsó helyen volt a 4 európai régió között. A Közép-Kelet európai régióban Ausztria szállodáinak teljesítménye kiemelkedett. Az éves átlagos 70% szobafoglaltság, 88,6 euró bruttó átlagár, és 62,1 euró REVPAR messze meghaladta a többi vizsgált ország átlagát. Magyarország szobafoglaltságban 57,1%-ot, átlagárban 58,9 eurót, REVPAR-ban 33,6 eurót ért el az időszakban.

Különösen elmarad a magyar főváros teljesítménye az átlagárak tekintetében. A bécsi szállodák átlagára 44,8%-kal, a prágai szállodák átlagára 12,4%-kal haladja meg Budapestét. Két versenytársunknál a szobafoglaltság is jobb volt, mint nálunk. A bécsi 15,3, a prágai 4,5 százalékponttal volt magasabb a Budapestinél.

Versenytársaink tehát magasabb áron több szobát tudtak eladni a tavalyi január-novemberi időszakban. Ennek oka többek között a városok imázs-, infrastruktúrabeli különbségeiben, valamint a turisztikai marketing hatékonysága, minősége között levő különbségekben keresendő, véli a tanulmány.

A hazai szállodák kapacitása hosszú idő után először csökkent: a 2010 decemberi szállodai kínálat 1,5%-kal volt kevesebb, mint a 2009-es. A négycsillagos kategória kivételével – ahol a kapacitás 12,5%-kal nőtt – minden kategóriában csökkenés volt megfigyelhető. Az elmúlt időszakra is jellemző volt ugyanakkor az az évek óta tartó tendencia, hogy a wellness szállodai kínálat bővül. 2010-ben ennél a szállodatípusnál a szobaszám elérte a 7 267-et, a növekedés 2009-hez képest 23,1% volt. A trendriport kitér arra is, hogy ez gyors bővülés nehezen érthető, hiszen sem keresleti, sem befektetői oldalról nem indokolt. A wellness szállodák szobafoglaltsága 2010-ben éves átlagban 42,8% volt, ami 2%ponttal elmarad a hazai szállodák egyébként eléggé alacsony 44,8%-os foglaltságától. Ezeknél a szállodáknál a REVPAR mutató 2010-ben 6140 Ft volt, ami ugyancsak elmarad az országos 6375 Ft-tól. Egy wellness szálloda üzemeltetése ugyanakkor lényegesen költségesebb egy átlag városi szállodáénál.

Budapest szállodáinak teljesítménye lényegesen meghaladta az országos átlagot. A főváros szállodáinak 2010 évi átlagos szobafoglaltsága (52,8%) 8 százalékponttal, bruttó átlag szobaára (17 439 Ft) 22,5%-kal, átlagos REVPAR mutatója (9.208 Ft) 44,4%-kal magasabb, mint az országos átlag.

A szállodák átlagárának, REVPAR mutatójának, árbevételének alakulását 2010-ben az EURO/HUF árfolyam – ami átlagosan 275.42 Ft volt – nem segítette, miután az 1.8%-kal erősebb volt a 2009 évi átlagos 280.57 Ft-nál. Ugyanakkor az is megállapítható, hogy ez a parlamenti választások előtti időszak forint erősödésének tudható be, ugyanis 2010 január és május között az átlag EURO/HUF árfolyam 269.55 Ft volt. A turisztikai szezonban, illetve a június-december közötti 7 hónap alatt az átlag árfolyam már 279.62 Ft volt a KSH adatai szerint, ami már előnyös volt a főleg külföldi vendégeket fogadó szállodáknak.

2010-ben a hazai szállodák éves bruttó szoba árbevétele 111.322 millió Ft volt, ami gyakorlatilag a bázis szintnek felel meg. Ugyanakkor a 2006 évi 113.195 millió Ft bruttó szoba árbevételtől 1,7%-kal elmarad, miközben a szállodai kapacitás 2006 és 2010 között országos szinten 41.522 szobáról 46.464 szobára (11.9 %-kal) nőtt.

Még rosszabb a kép, ha a budapesti szállodák bruttó szoba árbevételének alakulását vizsgáljuk 2006 és 2010 között. Ez 2006-ban 69.835.millió Ft, míg 2010-ben 57.804 millió Ft volt, azaz a visszaesés 17,3%, miközben a szállodai szobák száma 17.537-re, 13,3%-kal nőtt.

Mindemellett 2006 és 2010 között az infláció mértéke meghaladta a 30%-ot, ami a csökkenő forgalom, romló árak, s időközben 18 %-ra megemelt szállodai és 25 %-ra megemelt vendéglátó ÁFA mellett a szállodák nyereségét gyakorlatilag eltüntette.


MSZÉSZ: indul az „Év Szállodája” pályázat

MSZÉSZ: indul az „Év Szállodája” pályázat 

Az MSZÉSZ útjára indítja az „Év Szállodája 2024” pályázatot.
Változik az indiai OYO szállásfoglaló portál házirendje – tiltakoznak a vendégek

Változik az indiai OYO szállásfoglaló portál házirendje – tiltakoznak a vendégek 

Az utazás nehéz Indiában azoknak, akik nem házasok, azonban ennek ellenére szeretnének együtt utazni és közös szálláshelyen aludni.
Veganuár és méregtelenítő kúra a sárvári ötcsillagos házban

Veganuár és méregtelenítő kúra a sárvári ötcsillagos házban 

Évkezdetnek nem is rossz: két olyan csomagajánlatot állítottak össze, amely mindkettő ezt a célt szolgálja.
Újfent nyit egy hostelt az a&o Belgiumban

Újfent nyit egy hostelt az a&o Belgiumban 

Az a&o Hostels, Európa vezető hostellánca, 2025. január 1-jén megnyitotta második belga szálláshelyét, az a&o Brussels Centrumot.
Brandváltás az egykori Adria Palotában

Brandváltás az egykori Adria Palotában 

Az Al Habtoor Palace megérkezett Budapestre az ikonikus, egykori Adria Palotába, amelyet jóideje Ritz Carlton-ként ismertünk, korábban pedig a Meridien-lánc tagjaként nyílt meg ötcsillagos szállodaként a pesti Belváros szívében.
Új szakember a hévízi hotel élén – FRISSÍTVE

Új szakember a hévízi hotel élén – FRISSÍTVE 

Jakab Gábor lett a hévízi NaturMed Hotel Carbona új szállodaigazgatója.
Üzemeltetési területen változás a Danubius Hotels-nél

Üzemeltetési területen változás a Danubius Hotels-nél 

A Danubius Hotels Zrt. új vezető kinevezésével indítja 2025-öt, megerősítve a szállodavállalat láncszintű üzemeltetését.
Milliós gázszámla és eltűnt bérlők a mogyoródi panziónál

Milliós gázszámla és eltűnt bérlők a mogyoródi panziónál 

Több, mint harmincmilliós tartozást hátrahagyva váltak köddé a koreai befektetők.
Vendégek éjszakázhatnak Pablo Escobar egykori magánrepülőjén

Vendégek éjszakázhatnak Pablo Escobar egykori magánrepülőjén 

Aki Bristol környékére tervez látogatni mostanában, akár már az egykori drogbáró magángépéből átalakított Airbnb szállást is kibérelheti.
HOTCO 2025: Újabb előadók neveit hozták nyilvánosságra

HOTCO 2025: Újabb előadók neveit hozták nyilvánosságra 

Az idei program különlegessége, hogy neves előadók osztják meg tapasztalataikat, amelyek értékes tanulságokkal szolgálhatnak minden résztvevő számára.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.