„Tudtam, hogy rossz az irány, de nem gondoltam, hogy ilyen gyorsan csődbe megy a cég” – mondta az Exotic Travel korábbi ügyvezetője, Bognár Péter, aki tavaly ősszel hagyta ott az utazási irodát arra hivatkozva, hogy nem tud együtt dolgozni a többségi tulajdonosokkal. A 16 éve működő cég gyors és hosszú történetéhez képest méltatlan véget ért. Még nem szűnt meg, de utakat december közepe óta nem szervezhet vagy bonyolíthat, tartozásai százmillió forint közelében vannak, irodahelyiségét más bérli.
Az elsősorban egzotikus utakat szervező társaság elődje 1992-ben alakult, majd a HVG Kiadói Zrt. 75 százalékos tulajdonrészt vásárolt benne 1997-ben. 2003-ban, amikor új tulajdonosa lett a HVG Kiadói Zrt.-nek, a HVG eladta a részét a cégben már addig is 25 százalékos hányaddal rendelkező Gabrex Kft.- nek. További 2+1 évre névhasználati szerződést is kötöttek. 2007-ben a Gabrex portfóliójának átrendezése mellett döntött, és 2007 októberében az egész céget eladta. Az utazási iroda 60 százalékának új tulajdonosa az amúgy inkább a rendezvényszervezői és reklámügynökségi területen ismert A.S.C. New Deal Kft. és 40 százalékban Bognár Péter ügyvezető lett. Ezzel egy időben a HVG-vel kötött névhasználati szerződés is lejárt, így az utazási iroda neve Exotic Travelre változott. Az irodát Bognár Péter ügyvezető irányította. Elsődleges profilja továbbra is a színvonalas egzotikus körutazások, üdülések csoportos és egyéni utazásszervezése, nászutak és kalandtúrák szervezése, valamint hajóutak értékesítése maradt. Még 2007 elején elkezdett működni az online utazási terméket értékesítő www.beszallokartya.hu weboldal, amelyen egy évvel később, fénykorában havonta 50–100 repülőjegy talált gazdára. Megalakult az Exotic Travel szakmai és incentive utakat szervező Executive Travel nevű részlege. A cégnek 2007-ben háromezer ügyfele és 1,1 milliárd forintos forgalma volt. Körülbelül itt értek véget az Exotic Travellel kapcsolatos pozitív hírek. Ezután már azt lehetett hallani, hogy tavaly ősszel Bognár Péter otthagyta a céget, mert nem értett egyet a többségi tulajdonossal, és így nem tudta tovább vezetni az irodát, azóta pedig ügyvezetője lett a Marathon Travel utazási irodának. Az új ügyvezető a korábbi értékesítési vezető, Borsányi Balázs lett (de nem jelentették be a cégbíróságon a változást, így érvénytelen volt a kinevezése). Novemberben kiderült, hogy az Exotic 80 millió forinttal tartozik a IATA-nak, amely december 31-ig haladékot adott neki. Lett volna lehetőség, hogy kifizesse tartozása 50+1 százalékát, a többire pedig részletfizetést kérjen, az Exotic az IATA felvetésére azonban választ nem adott, ezért január 4-én törölték az akkreditált ügynökök listájáról. Az MKEH december 15-én hivatalból törölte a céget. Az Exotic szilveszteri utasai még elutazhattak. A kinti szolgáltatások 60–70 százalékát az iroda fizette ki, a maradékot az Euro- Mondial Kft.-Groupama Biztosító Zrt. fedezte úgy, hogy mintegy 20 millió forintot felhasznált az iroda 63,8 millió forintos kauciójából. A későbbi utakra jelentkezett utasoknak a biztosító néhány héten belül megtérítette a befizetett összeget.
Tetszhalott állapot
Az Exotic Travel tehát csaknem százmillió forintos tartozást hagyva maga után lényegében megszűnt. Az irodahelyiséget más bérli – pletykák szerint az új bérlő tulajdonosai révén az A.S.C. New Deal Kft.-hez köthető. A www.beszallokartya.hu tetszhalott állapotban megvan – a linkek közül kicsit abszurd módon egyetlenegy működik; katalógust még lehet rendelni. Egyelőre a hitelezők egyike sem indított felszámolási eljárást az Exotic Travel ellen. Vagy úgy gondolják, úgyse jutnának a pénzükhöz, vagy nem telt még el elég idő. Tudomásunk szerint az IATA jogásza akkor lép, ha erre a légitársaságok közösen felkérik. Ez még nem történt meg. A biztosító vizsgálja, jó- vagy rosszhiszemű volt-e az Exotic Travel. Mire eredmény lesz, az több hónap.
Feszültség a háttérben
Lényegében ennyi az, amit viszonylag egzakt módon le lehet írni, innentől csak találgatni lehet, mi vezetett oda, hogy ilyen könnyen és gyorsan csődbe ment egy régóta működő utazási iroda. Egy magát megnevezni nem kívánó szakember szerint hibás döntés volt, hogy az A.S.C. New Deal Kft. 2007 októberében megvette az Exotic Travel 60 százalékát. Állítólag a cég három vezetője még abban sem értett egyet, érdemes-e megvásárolni az Exoticot, később pedig „a problémák el sem érték az ingerküszöbüket.” Szerinte pénzügyi befektetőként nem lett volna szabad szakmai kérdésekbe avatkozni, sem hagyni, hogy ne szülessenek meg halaszthatatlan döntések. (Megkerestük az A.S.C. New Deal Kft. vezetőit is, de nem voltak hajlandók nyilatkozni.) Vezetési problémákra utal Bognár Péter is: „Egy utazási irodának két erőssége van: a neve meg a szürkeállománya. Ha hagyják elmenni a jó szakembereket, hogy költséget takarítsanak meg, nem marad semmi, csak a négy fal meg az íróasztal.” Egy másik szakember véleménye szerint személyi ellentétek is voltak: Bognár Péter nem volt hajlandó beszállni az üzlet finanszírozásába, az A.S.C. New Deal Kft. vezetői pedig kevésnek találták azt a nyereséget, amit az iroda több mint egymilliárd forintos forgalom mellett hozott.
Májusban még szó volt arról, hogy Bognár Péter veheti meg a többségi tulajdonos részét, szeptemberben pedig arról, hogy az A.S.C. New Deal Kft. veszi meg az övét. Egyikből sem lett semmi, nem próbálták eladni a beszallokartya. hu-t. Konkrét hibák is voltak; tavaly márciustól nem hirdették az útjaikat, a katalógust pedig augusztus közepe helyett október 10-én jelentették meg. Bognár Péter szerint emiatt november végére az előző évihez képest 60–70 százalékkal visszaesett a befizetések száma. A közvetlen csődhöz végül likviditási gondok vezettek: októberben az iroda működéséhez szükséges folyószámlahitelt nyújtó bank és IATA-garanciát nyújtó biztosító is plusz biztosítékokat kért.