A rendelet – amellyel részletesen foglalkoztunk a Turizmus Trend április számában – a számítógépes helyfoglalási rendszerek ügyviteli szabályzatát újította meg. Ez többek között adatvédelmi kérdésekkel is foglalkozik, amelyeknek két pontja ellentmond egymásnak. A 7.3 cikkely szerint a légitársaságoknak titkosan kell kezelniük a tőlük ajánlatot kérő utazási iroda adatait, hacsak az utazási iroda bele nem egyezik azok közzétételébe. A 11.5 cikkely viszont minden esetben megtiltja a „fogyasztó” kilététnek leleplezését, beleértve az előbb említett esetet is. De nem ez a legnagyobb baj; az kavart vihar, hogy a IATA állítólag nem akarja magát tartani a szigorúbb 11.5-ös cikkelyhez, sőt, lehet, hogy még a 7.3-hoz sem. Egyes vélemények szerint ez visszaélések egész során indíthatja el Európában.
Brian Simpson, a szakma prominens képviselője, aki részt vett a jogszabály előkészítésében, a következő kérdéseket tette fel:
1. Az Európai Bizottság megerősíti-e, hogy a IATA szerint a légitársaságokra nem vonatkozik a rendelet 7.3-as pontja?
2. Igaz-e az, hogy a IATA jelezte a bizottságnak, hogy nem fogja titkosan kezelni az utazási irodák kilétét, még akkor sem, ha nincs a birtokában az utazási irodák beleegyező nyilatkozata?
3. Mit tesz az Európai Bizottság azért, hogy a IATA betartsa a rendelet előírásait? A BTC arra szólította fel a IATA-t, hogy zárja rövidre a vitát, és válaszoljon igennel vagy nemmel a kérdésekre.
A BTC elnöke, Kevin Mitchell kijelentette: „Ha a IATA nem veszi komolyan az EP rendeletet, lehet, hogy az ő kívánságlistáját sem veszik majd komolyan Brüsszelben. Nem szabad alábecsülni az európai képviselők hatalmát.”