Az izlandi Eyjafjallajökull vulkán által nagy magasságba lövellt hamu több napra gyakorlatilag megbénította Európa légiközlekedését. Magyarországon nagyjából négy napon át tartott a kényszerű légtérzár, ezzel milliárdos nagyságrendű károkat okozva a hazai légiközlekedésnek és nemzetgazdaságnak - áll a Budapest Airport közleményében. A felhő április 16-án érte el hazánk légterét, aznap este 19 órától április 20-án reggel 9:30-ig pedig részlegesen vagy teljesen le volt zárva a magyar légtér. A menetrend helyreállításán dolgozó légitársaságok azonban csak április 23-ra tudtak visszatérni a normál üzemmenetre.
Ez alatt repülőtéri, légitársasági és utazási irodai dolgozók százai dolgoztak azon, hogy a földön ragadt utasoknak minél kevesebb kényelmetlenségben legyen részük. A légtárzár idején ugyanis több mint 1500 budapesti járatot töröltek a légitársaságok, így utasok tízezreiről kellett gondoskodni. Ferihegyen a legtöbb utas csak addig vesztegelt a repülőtéren, amíg a légitársaságok át nem foglalták más időpontra, vagy visszatérítették a jegyek árát. Természeti katasztrófák idején ugyanis a fuvarozók nem tudnak kártérítést fizetni, azonban az utazásról így is gondoskodni kell: az utasoknak vagy más időpontot, esetleg más közlekedési módot kell felajánlani vagy vissza kell téríteni a jegy árát.
A Ferihegyi repülőteret üzemeltető Budapest Airport Zrt. minden dolgozója azon igyekezett, hogy a légtérzár idején is gondoskodjon a légiutasokról: a repülőteret nem zárták be, így a reptéri szolgáltatócégek éjjel-nappal dolgozhattak az utasok hazajuttatásán. A hatalmas érdeklődés miatt akadozó weboldalt a Budapest Airport leegyszerűsített verzióra cserélte, így naponta akár négyszázezer látogató is tájékozódhatott a járatokkal kapcsolatos legfontosabb magyar és angol nyelvű információkról.
A Budapest Airport ezúton fejezi ki köszönetét a magyar sajtónak, amely többszáz közleménnyel, élő kapcsolással és tévés megjelenéssel segítette a magyar és külföldi utazók tájékoztatását. Hasonló elismerés illeti a rendőrséget, amely pedig megerősített járőrszolgálattal őrizte a reptéren megfordulók biztonságát. A repülőtéri szervezetek és hatóságok együttes erőfeszítésének eredményét tükrözi az a több tucat köszönőlevél, amit a repülőtér, illetve az itt működő szolgáltatók kaptak. A legtöbb ilyen levél Nagy-Britanniából érkezett és mind azt hangsúlyozta, hogy a magyarok, különösen a reptéri dolgozók mennyi kedvességgel és profizmussal dolgoztak váratlanul előállt helyzet megoldásán. Sokan szóltak elismeréssel arról, hogy mind a vasút, mind a rendkívüli távolsági buszjáratok beállítása hatékony és gyors megoldást kínált a kényszerűen földön rekedt utazóknak.