ILS CAT IIIB – ez a titokzatos betűszó repülős szaknyelven azt jelenti, hogy egy adott repülőtér rendelkezik-e a világ jelenleg elérhető legkorszerűbb műszeres leszállító berendezésével. Budapesten még idén tavasszal kezdődött a két legnagyobb forgalmú pályavégen (a 2. futópálya vecsési végén és az 1. futópálya XVIII. kerületi végén) ezeknek a berendezéseknek a telepítése. A cél az volt, hogy a ferihegyi repülőtér is rendelkezzen a jelenleg legkorszerűbbnek tartott műszeres leszállító berendezéssel, másrészt, hogy még az őszi-téli ködök előtt mind a két pályán bevizsgálva és kipróbálva működjenek a rádiónavigációs eszközök.
A repülőgépek (és az utasok) biztonságát segítő számos eszköz között az egyik legfontosabb a repülőtéren az ILS, azaz a műszeres leszállító berendezések megbízható működése, amikre elsősorban éjszaka, esőben-hóban és nagy ködben van igazán szükség. A most telepített berendezéseknek köszönhetően a pilóták számára akár 15 méteres függőleges és 50 méteres vízszintes látás mellett is lehetővé válik a leszállás, azaz ezt jelenti az ILS CAT IIIB követelmények teljesítése. Mindez nagyban növeli repülés biztonságát annak legkritikusabb szakaszában, a leszállás idején.
A korszerű ILS nagyon pontos rádiósugarakat bocsát ki a földről, amelynek alapján a repülőgép műszerei megmutatják a pilótáknak, hogy merre húzódik a beton futópálya középvonala, hol van a pálya földet éréshez kijelölt pontja és hogyan tudják tartani a leszálláshoz szükséges 3 fokos siklószöget. A most telepített berendezés rádiójeleit már 18 kilométeres távolságból képesek érzékelni a repülőgép műszerei. A nehéz időjárási körülmények közötti biztonságos leszálláshoz egyformán szükség van a repülőtér és az érkező repülőgépek megfelelő műszerezettségére valamint a pilóták megfelelő szintű képesítésére.
„A mostani beruházásunkkal a budapesti repülőtér Európa legbiztonságosabban megközelíthető repülőterei közé került, hiszen számunkra is kiemelkedő jelentősége van az utasok és a repülőgépek biztonságának.” mondta Jost Lammers, a Budapest Airport vezérigazgatója. Hozzátette: „Az új ILS-berendezések telepítése csak az idén 465 millió forintos beruházást jelentett, mindez része a BUD 2020 nevű, ötéves, ötvenmilliárd forintos repülőtér fejlesztési programunknak. Az ehhez hasonló fejlesztések elengedhetetlenek a repülőtér biztonságos üzemeltetéséhez, az elvégzett munka alapján a kollégáim jelesre vizsgáztak mind a rendszer berepülése, mind a zökkenőmentes hatósági átvétel során.”
Forrás: Turizmus Online