Így repültünk 2021-ben

Bátrabban utaztunk, mint mások: a tavalyi foglalások a magyarok körében meghaladták a járvány előtti érték háromnegyedét szemben a globális 69%-os adattal – mutatják a Kiwi.com statisztikái. Leginkább tengerpartra repültünk tavaly, a legtöbben kedden foglaltak, és pénteki napot választottak az indulásra, a legforgalmasabb hónap pedig a szeptember volt. Hazánk népszerűsége nagyot nőtt, a Kiwi.com keresőjébe közel 98 milliószor írták be Budapestet. Az átlagos repülőjegyárak csökkenő tendenciát mutatnak, és ez a trend a Kiwi.com szakértője szerint idén is folytatódik.

A Kiwi.com utazási technológiai vállalat adatai alapján 2020-ra globálisan felére, Magyarországon pedig 42%-ra esett vissza az összes foglalás 2019-hez képest. A tavalyi év már kedvezőbb képet mutat: az utazások száma világszinten majdnem elérte a 2019-es foglalási szám 70%-át (67,7%), míg hazánkban még magasabb, 77,6% ez az érték.


Előnyben az Európán belüli utazások, a magyar utazók pusztán 12%-a lépte át a kontinens határait
A Kiwi.com-on keresztül leadott foglalásokkal világszerte közel 8 milliárd km-t repültek 2021-ben, amihez a hazai utazók közel 61 millió km-rel járultak hozzá. Tavaly a legtöbben az USA-ba, Olaszországba, majd Spanyolországba utaztak, Budapestről pedig Spanyolország vitte a prímet, amit Olaszország és Görögország követtek.


Nálunk Spanyolország a megelőző években is vezette a listát, az új toplistás országok azonban többet is léptek előre. Olaszország 2020-ban és 2019-ben is a 4. helyet foglalta el, Görögország azonban a 2020-as 7., illetve a 2019-es 8. helyről került tavaly a dobogóra. A 2020-ban és 2019-ben is 2. helyen szereplő Egyesült Királyság 2021-ben a 6. legnépszerűbb úti cél lett.


A kontinensek népszerűségét tekintve nem történt változás az elmúlt 3 évben, ahogy 2019-ben, úgy 2020-ban és 2021-ben is Európán belül utaztak leginkább a Kiwi.com felhasználói. 2021-ben a magyarok foglalásainak 88%-a Európán belülre szólt, 9% utazott Ázsiába, míg 1-1% választott afrikai vagy dél-amerikai úti célt, de akadtak olyanok is, akik Észak-Amerikába vagy Óceániába utaztak a Kiwi.com segítségével.

Magyarország 2 év alatt 11 helyet lépett felfelé a népszerűségi listán
Magyarország évről évre népszerűbb úti cél a Kiwi.com-on keresztül leadott repülőgép foglalások alapján: míg 2019-ben a 33. és 2020-ban a 31. volt az adott évre foglalva az országok listáján, addig tavaly már a 22. hely lett az övé. 2021-ben a legtöbben Moszkvából, Tel Avivból, majd Berlinből érkeztek hozzánk.
Budapest a kereséseket tekintve is népszerűbb lett. 2020-ban a kattintási lista 38. helyén szerepelt, de 2021-ben már a 32. helyet foglalja el; hazánk fővárosát közel 97,6 millió alkalommal írták be a Kiwi.com keresőjébe. Még a keresési adatoknál is jobb értéket ért el hazánk abban az összesítésben, ahol a Kiwi.com azt nézte meg, hogy melyik országot kereste fel a legtöbb nemzet. A lista élén itt is az USA áll, amelyet Franciaország, majd az Egyesült Királyság követ, mi pedig a 16. helyen állunk.


A legtöbben Moszkvába vágytak tavaly
A keresési lista és a valós foglalási lista eltérő képet mutat. Míg a legtöbben valójában Spanyolországba utaztak tőlünk, addig legtöbbször Moszkvát írtuk be a Kiwi.com keresőjébe (-aminek talán az lehet az oka, hogy sok honfitársunk a Szputnyik V oltásával oda tudott csak utazni - A Szerk.) Moszkva után leginkább Dubajra, Szentpétervárra, Barcelonára és Párizsra voltunk kíváncsiak. Ezt követte Berlin, Madrid, London és Lisszabon, majd pedig Milánó lett a 10. a tavalyi keresési listán.


Csökkenő jegyárak
A jegyárak csökkenő tendenciát mutatnak, amiben a koronavírusjárványnak van a legnagyobb szerepe. A Kiwi.com-on értékesített jegyek átlagára tavaly 219 EUR volt, ami 12,75%-kal kisebb a 2020-as (251 EUR), ill. 27,7%-kal kisebb a 2019-es átlagárnál (303 EUR). A rövidebb utak átlagára 138 EUR, a közepeseké 241 EUR, a hosszabbaké pedig 682 EUR volt. Magyarországról még alacsonyabb volt a tavalyi átlagár (130 EUR), ami azzal is magyarázható, hogy főképp kontinensen belül utaztunk. Így egy rövidebb repülőútért átlagosan 94 eurót kellett fizetni, ami magába foglalhatta akár a Barcelona vagy London távot is; a közepes hosszúságú utak átlagosan 152 euróba kerültek, amivel Marokkóba vagy Tenerifére is eljuthattunk, míg a tengerentúlra (4000 km+) átlagosan 495 euróért repülhettünk.


„Arra számítunk, hogy a hagyományos légitársaságok továbbra is csökkentett járatszámmal fognak közlekedni, mivel a legjövedelmezőbb szegmensük, az üzleti utazók száma valószínűleg jelentősen elmarad a járvány előtti szinttől.  Ez nagyobb teret ad a diszkontlégitársaságoknak az új útvonalakon való terjeszkedésre. Utóbbiak tavaly bebizonyították, hogy nagyon vonzó árakon tudnak üzemelni nagyon alacsony költségalapjuk és az egyéb szolgáltatásokból származó bevételük miatt” – mondta Mario Gavira, a Kiwi.com növekedésért felelős alelnöke.


Javulóban a lemondott utak aránya
A lemondott utak aránya a 2020-as év után javuló tendenciát mutat, de még mindig messze elmarad a COVID-19 megjelenése előtti értéktől. Míg 2019-ben pusztán 3,5% volt ez az arány, addig 2020-ban már 10-ből 3 utat lemondott vagy a légitársaság vagy pedig az utas, és 2021-ben 11,2% lett a lemondási ráta. A magyar adatok kicsit kedvezőbb képet mutatnak a tavalyi évet nézve: 8,57% lett ez az arány.


Foglalás kedden, indulás pénteken
A TOP foglalási- és indulási nap tekintetében Magyarország a globális adatokkal megegyező képet ad: a legtöbben kedden foglaltak, és pénteki napot választottak az indulásra tavaly. A koronavírusjárvány előtt, 2019-ben augusztusban repültek a legtöbben, 2020-ban pedig – nem meglepő módon – januárban, még a lezárások előtt. 2021-ben a hónapok népszerűségi listáját világszinten a december vezette, amit az október, majd november követett. Nálunk azonban szeptember hónap volt a legkiemelkedőbb repülés szempontjából (azon belül is a szeptember 6-i héten utaztak a legtöbben), majd az október és augusztus következtek.


A mobil egyre népszerűbb, de a többség még pc-n foglal
A mobilon keresztüli foglalás egyre népszerűbb Magyarországon, míg nálunk 2019-ben pusztán a foglalások 21%-a érkezett mobilról, addig tavaly már 35% volt ez az érték, és csak kicsivel marad el a globális adattól (38%). A pc vezetett nálunk (53%) és világszinten is (45%).

TOP10 úti cél 2021-ben globálisan (2021-ben 2021-re leadott foglalási adatok)
1.    USA
2.    Olaszország
3.    Spanyolország
4.    Törökország
5.    Mexikó
6.    Görögország
7.    Németország
8.    Ukrajna
9.    Oroszország
10.    Franciaország
 


TOP10 úti cél Magyarországról 2021-ben (2021-ben 2021-re leadott foglalási adatok)
 
1.    Spanyolország
2.    Olaszország
3.    Görögország
4.    Németország
5.    Franciaország
6.    Egyesült Királyság
7.    Oroszország
8.    Portugália
9.    Ukrajna
10.    Hollandia


Kínai légi utasforgalmi adatok

Kínai légi utasforgalmi adatok 

Kínában a légi utasforgalom 12,3 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben.
Átadták az Aeroplex új berendezéskarbantartó központját

Átadták az Aeroplex új berendezéskarbantartó központját 

Nagy Márton, nemzetgazdasági miniszter is részt vett pénteken, az Aeroplex Berendezéskarbantartó Központ ünnepélyes átadásán, Maglódon.
Fennakadások a franciáknál a légi közlekedésben

Fennakadások a franciáknál a légi közlekedésben 

Erős havazás bénítja a gépek fel- és leszállását.
Budapest Airport: az utasforgalomban is tükröződik Magyarország turisztikai vonzereje

Budapest Airport: az utasforgalomban is tükröződik Magyarország turisztikai vonzereje 

Friss információk a repülőtér adataiból.
A repülőtéren tájékoztat a minisztérium az utasok jogairól és jogérvényesítésről

A repülőtéren tájékoztat a minisztérium az utasok jogairól és jogérvényesítésről 

A november 27-i kitelepülésen a tárca munkatársai mind a hazai, mind a külföldi utasok kérdéseire, esetleges panaszaira válaszolnak annak érdekében, hogy a fogyasztók tisztában legyenek az uniós rendelet alapján őket megillető jogi lehetőségekkel.
Olyan, mint az igazi: itt az életnagyságú LEGO villamos

Olyan, mint az igazi: itt az életnagyságú LEGO villamos 

Különleges járművel találkozhatunk a főváros szívében, ami azzal csal sokak arcára mosolyt, hogy oda is a játék örömét hozza el, ahol a városlakók nem is számítanak rá.
Wizz Air-álláspont: Inkább késsen, mintsem törölni kelljen!

Wizz Air-álláspont: Inkább késsen, mintsem törölni kelljen! 

Többek közt ez a megállapítás hangzott el azon a november 19-ei sajtóbeszélgetésen, amelyen mi is részt vettünk.
Sorra dőlnek meg a korábbi airBaltic-eredmények – hátra dőlhetnek a vezetők

Sorra dőlnek meg a korábbi airBaltic-eredmények – hátra dőlhetnek a vezetők 

A lettek az elmúlt hónapban újabb sikert értek el az utasszám és a járatkihasználtság tekintetében.
Növekvő utasforgalom, bevétel és nyereség a bécsi reptéren

Növekvő utasforgalom, bevétel és nyereség a bécsi reptéren 

Növelte utasforgalmát és javított eredmény mutatóin az év első három negyedévében az egyebek között Bécs schwechati repülőterét is üzemeltető Flughafen Wien Gruppe.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.