Az új szabályozás 2026. január 15-én lépett életbe.
„Az alacsonyabb sebesség életeket ment” – hangsúlyozta a városvezetés, hozzátéve: a statisztikák szerint a gyorshajtás a római közúti balesetek 7,5 százalékában játszik szerepet. Az új szabályozást fokozatosan, harminc nap alatt vezetik be, hogy a sofőröknek legyen idejük alkalmazkodni, derült ki a reuters.com cikkéből.
Az új sebességkorlátozás elsősorban a történelmi városközpont utcáit érinti,
azonban a városközpont körüli néhány főbb útvonalon is csökkentették, vagyis a várost nem ismerő turistáknak fokozottan figyelniük kell.
Fotó: DepositPhotos.com
Róma főpolgármestere, Roberto Gualtieri 2021-es megválasztása óta több traffipaxot telepített a városban, a lakosokat pedig rendszeresen arra bátorítja, hogy kevesebbet használják az autóikat, mivel egyre nagyobb problémát jelent a közlekedésbiztonság, a levegő és a zajszennyezés.
A városvezetés szerint az új sebességkorlátozás hatására körülbelül 2 decibellel csökkenhet a zajszint Róma belvárosában.
Észak-Olaszországban Bologna volt az első nagyváros, ahol 2024 januárjában bevezették a 30 km/órás sebességhatárt. Az intézkedést követő egy évben 13 százalékkal csökkent a balesetek száma, a halálos kimenetelű baleseteké pedig mintegy a felére esett vissza.