Új Malév, flottájában 35 gép?

Na, ez az, ami egyelőre nem lesz, csak a találgatások mennek továbbra is, a vágyálmokat öntik szavakba, a kormányzat terveit nem ismerjük, konkrétumokat nem tudtunk meg az Utazás Kiállításon pénteken rendezett „Élet a Malév után” című konferencián.

30-35 gépből álló flottából lehetnek ütőképesen működtetni egy amolyan Malév-fajta, egy bázisú légitársaságot, mely hasonló ráhordó-elosztó hálózattal (network carrier) bírna, mint a február 3-án „elszállt” Malévünk - derült ki Fehárvári Géza Malév vezérigazgatóhelyettes szavaiból. A Fehérvári szerint a gazdaságosság határát jelentő flotta méretet szerették volna már a légitársaság élete során is elérni. A flotta a kelletténél kisebb, ráadásul túlságosan sokszínű volt, mely Váradi Józsefnek is köszönhető - utalt a gépeket beszerző Wizz Air-vezérre Fehérvári, akinek légitársasága az esemény vendégeként, önálló promóciós előadásban a megjelent utazásszervezőket győzködte: érdemes velük tervezni nyaraló programjaik összeállításakor is. Váradi József írta alá a Boeing 737-600-as típusról szóló lízingszerződéseket 2001-ben. A típus alig több mint 100 fős kapacitása miatt sokak szerint szerencsétlen választás volt. Váradi korábban úgy nyilatkozott: a szerződéseket ma is aláírná. Akkori tervei szerint a Malév a rövidtávú útvonalak repüléséből húzhatott volna hasznot, kisebb kapacitású gépekkel.

Három év, és...

Fehárvári Géza szerint két típus bőven elég lenne. Az útvonalhálózat pedig középtávú, regionális és charter járatokat foglalna magába. A flotta a kívánt méretet 3 év alatt érhetné el. Mindehhez persze mi kell? Pénz, pénz, pénz, mely Fehárvári szerint könnyen jönne, mivel induló vállalkozásról lévén szó, a befektetőknek még megvan a bizalma. Másrészt a versenyképességet valamint az újbóli hub-bá válást fokozza Budapest központi elhelyezkedése. Itt van továbbá az a másfél millió átszálló utas, melynek üzleti lehetősége előbb-utóbb érdekelni fog majd valakit, ahogy az a piaci rés is, mely a Malév megszűntével a régióban előállt. Ezt a point-to-point repülő fapadosok nem fogják betölteni - mondta Fehérvári.

Fogy az idő

Óvatosabban közelítette meg a kérdést Patrick Bohl, a Budapest Airport légitársasági üzletfejlesztője. A szintén egy network carrier alapítását javasló Bohl úgy vélte, indulásnak elég lenne 6 gép is, melyekkel alacsony költségek mellett a legfontosabb, nyereséget is termelő útvonalakat repülnék. Például a kétoldalú egyezményekkel szabályozott útvonalakat, melyeket az egyezmények értelmében többségi magyar tulajdonú cég repülhet. Bohl azonban óvott: fogy az idő, a point-to-point útvonalakat már szinte teljesen átvették a vetélytársak. Ha a kétoldalú egyezményekkel szabályozott útvonalakon meg túl sokáig nem történik meg magyar légitársaság kijelölése, végleg elmegy a piac. Ráadásul ilyen körülmények közepette nem lesz könnyű befektetőt találni. Patrick Bohl szerint ez az év már elveszett, 2013-ra lehet eredménye egy új légitársaság idei alapításának.

A kormány meg mondjon már valamit!

Vécsei Mihály, a Malév feltámasztására alapított, mára 4000 tagot számláló civil szervezet, a Magyar Légiközlekedésért Egyesület elnöke elmondta: kezdeményezésüket nem csupán civilek, hanem a Szolidaritás mozgalom, de még az olasz gyáriparosok is támogatják. A Magyar Gyáriparosok Szövetsége még nem jelentkezett, ahogy a magyar kormány sem - tette hozzá Vécsei. Holott ágazati elképzelések szerint kisebbségi állami, többségi magántulajdonban lehetne létrehozni az utód légitársaságot, hasonlóan a Sabena-Brussels Airlines, Swissair-Swiss esetéhez.

A megvalósíthatóságról szólva Vécsei Déri Tamás volt Malév-vezér tervét említette. Déri állt annak idején a Boeing 767-es gépek beszerzése mögött, melyek közül egy, dupla jelzáloggal megterhelve mai napig a Ferihegy betonjának pusztuló dísze. A két gép által repült hosszú távú járatok nyereséget nem tudtak termelni. Jóllehet, Déri eredetileg ennél nagyobb, így hatékonyabb flottát tervezett a típusból.

„Valaki szólaljon már meg” - kérte Vécsei utalva a kormányra, mely eddig semmit sem jelzett. Ha a kormány nem kíván létrehozni egy új nemzeti légitársaságot, megcsinálják nélküle - állt ki Vécsei terveik mellett, melyek szerinte megvalósíthatók, de a kormány szándékát tudni kéne, hogy - mint fogalmazott - „nehogy árnyékra vetődjünk”. De ezúttal sem tudtunk meg semmit a szándékáról, mivel senki sem képviselte őket.

Így egy darabig sajnos még marad a Vécseiék által kiötlött BlueNose Air, azaz kékorrú légitársaság. Ha az államot nem érdekli egy új nemzeti légitársaság létrehozása, megcsinálják nélkülük - biztatott Vécsei. A Malév név pedig továbbra is az államé.


Új hidrogénhajtású repülőgép dizájnt mutatott be az Airbus

Új hidrogénhajtású repülőgép dizájnt mutatott be az Airbus 

Az Airbus bemutatta legújabb terveit a ZEROe repülőgéphez, amely teljesen elektromos, hidrogénhajtású és kibocsátásmentes lesz.
Milliárdos klub felé tart a magyar hajózási startup

Milliárdos klub felé tart a magyar hajózási startup 

A CLICKnCRUISE tőkét vont be angyalbefektetőktől, amelynek eredményeként a cég értéke eléri az 1,3 milliárd forintot.
Forgalomban vizsgázott az új magyar busz

Forgalomban vizsgázott az új magyar busz 

Jól vizsgázott az első magyar elektromos midibusz. Öt héten és 5800 kilométeren át szállította az utasokat Baján a GANZ-SOR EBN8 friss fejlesztésű prototípusa.
Kínában indul a légitaxi-szolgáltatás

Kínában indul a légitaxi-szolgáltatás 

Kína megadta az engedélyt az EHang elektromos légitaxijának (eVTOL), amely mostantól hivatalosan is szállíthat utasokat Kantonban és Hefejben.
Ült már szállítórepülő fedélzetén?

Ült már szállítórepülő fedélzetén? 

A RepTár Szolnoki Repülőmúzeum 2025-ben is különleges programokkal várja a családokat, baráti társaságokat, kirándulókat és a repülés szerelmeseit.
A LOT május 25-én indít egy járatot New York és Budapest között

A LOT május 25-én indít egy járatot New York és Budapest között 

Egyszeri charterjáratról van szó, nem közvetlen légi hídról New York és Budapest között.
Az izraeli miniszterelnök látogatása miatt gyakorlatilag lezárják fél Budapestet

Az izraeli miniszterelnök látogatása miatt gyakorlatilag lezárják fél Budapestet 

Az izraeli miniszterelnök, Benjamin Netanjahu látogatása miatt április 6-ig megváltozik a főváros forgalmi rendje.
Megérkezett az első járat Máltáról Debrecenbe

Megérkezett az első járat Máltáról Debrecenbe 

Sikeresen landolt a Universal Air légitársaság Máltáról érkező első menetrendszerű járata vasárnap délután.
Csoportok figyelmébe: vonaton, buszos utazáshoz előzetes regisztráció kell

Csoportok figyelmébe: vonaton, buszos utazáshoz előzetes regisztráció kell 

Előzetesen regisztrálni kell a csoportos utazás tervét a MÁV-csoport honlapján.
Budapest Airport nyári kínálata: 200 járat, 136 úti célra

Budapest Airport nyári kínálata: 200 járat, 136 úti célra 

A kínálatban új célállomások és légitársaságok is szerepelnek.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.