A világ legidősebb szőlőtőkéje, titkos alagút a város alatt és egy ezeréves vár

Szlovénia nem nagy ország, de mindig meglep. Az egyik legjobb benne egyébként éppen a mérete: nincs olyan, hogy bármi túl messze lenne, ezért ha éppen télen látogatunk e vidékre, két síelés között sok mindent felfedezhetünk.

A Júliai-Alpok városai bőven kínálnak téli élményeket és szó szerint rejtett kincseket, mint például egy négyszáz éves szőlőtőke, egy történelmi alagút vagy egy ikonikus fotóműterem.

A bor és a téli sportok fellegvára: Maribor

Maribor hangulatos főtere
Maribor hangulatos főtere
Fotó: SZT

Maribor, Szlovénia második legnagyobb városa. Történelmi és kulturális gyökereinek köszönhetően igazán egyedi hangulatot áraszt. Honfitársaink körében főleg a környéken lévő sípályáiról híres, hiszen Pohorje pályái tökéletesek kezdőknek és haladóknak.

A szlovén síterepekről szóló cikkünket itt olvashatja:

Jóllehet a Dráva partján fekvő városban minden évszakban pezseg az élet. Télen meg aztán különösen varázslatos. a középkorba visszanyúló látnivalókkal és kiemelkedő gasztronómiai kínálattal rendelkező város, amelynek egyik büszkesége a városközpontban, a folyó parton található szőlő, amely a a világ legidősebb és még ma is termő szőlőtőkéje. Maribor gazdag kulináris kínálatáról mesél egy hangulatos téren található Nana Bistro, ahová felfedezőutunk során bármikor érdemes betérni akár csak egy jó csésze kávéra, egy jó reggelire, vagy ebédre. Kifinomult konyha és izgalmas ízek várnak itt, sokszor újragondolt formában és mindig különleges és formabontó tálalásban. Mi ottjártunk idején a szlovénok kedvenc gabonájából, a hajdinából készült fogást ettük, ami nem csak nagyon jól nézett ki, de meglepően finom is volt.  

Kifinomult konyha és izgalmas ízek várnak
Kifinomult konyha és izgalmas ízek várnak
Fotó: Nana Bistro, Maribor

Az Alpok kapuja és a földalatti titkok városa: Kranj

Kranj az Alpok lábánál, két folyó ölelésében fekszik, és nem véletlenül hívják a Szlovén Alpok fővárosának. A városból lenyűgöző kilátás nyílik a Triglav, a Stol és a Grintavec hegycsúcsaira, amelyek télen, hóval befedve különösen lenyűgöző hatású látványt nyújtanak.  A város szíve a viszonylag kis méretű óvárosi rész, amely nappal is szép, de este, a keskeny utcák téli kivilágításban olyanok akár egy ékszerdoboz.

Kranj látképe a  hatszáz éves Szent Cantianus templom tornyából
Kranj látképe a hatszáz éves Szent Cantianus templom tornyából
Fotó: SZT

A főtéren található hatszáz éves Szent Cantianus templom tornyából pazar kilátás nyílik lényegében az egész környékre, de ami még ennél is izgalmasabb, az a város alatt húzódó titkos alagút, amelyet a második világháború idején építettek menedékként a város lakosságának,  és ahol még egy nagyon is valóságosnak tűnő légiriadót is átélhetünk. A sziklába vájt alagutak 1300 méteren keresztül húzódnak, és hiába ember alkotta, mivel a klíma hasonló a természetes barlangokéhoz, így cseppkövek alakultak ki és olyan ritka állatok élnek itt, mint a híres Proteus, azaz a barlangi vak gőte  A barlanghoz hasonló alagútrendszer maga a földalatti paradicsom e kicsiny és veszélyeztetett állatka számára, így született meg az SOS Proteus Információs Központ, amely a vak gőték védelmét szolgálja. A földalatti látógatóközpontot bejárva egy csodatörténet elevenedik meg előttünk nem csak eme állatok életéről, de Szlovénia páratlan környezetvédő és ökológiai munkájáról is.  

És Kranjból még mindig nem elég, mert a városban még a művészetkedvelők sem fognak csalódni.

A hangulatos utcákon sétálva, ha szembejön velünk a Layer House, mindenképp térjünk be egy forró teára vagy forralt borra, de mivel ez egyben egy kulturális központ különleges kiállításokkal, műhelyekkel és programokkal, valószínűleg érdemes előre megnézni a programot, mert igazi szlovén remekekkel találkozhatunk. Teázás után Janez Puhar fotóstúdiójába is feltétlenül ugorjunk be, hogy szemtanúi legyünk a 19. század közepén Kranjban élt sokoldalú fotósmester és a feltaláló úttörő munkásságának. Puhar ötvözte a fényképészetet innovációs tevékenységgel és a fényképezés akkor még teljesen új technikájára összpontosított. Így történt, hogy 1842-ben történelmet írt, amikor feltalálta az üvegre való fényképezést, és megalkotta az első szelfit.

Mesebeli tájakon: Bled

Bled télen igazi mesevilággá változik. A tó közepén található kis sziget és a tó felett magasodó ezeréves vár lenyűgözi az idelátogatót. A hegyeket, a festői tavat és Szlovénia egyetlen szigetének templomát nem lehet nem fényképezni, még hajnali sötétben is látni állványát az egyik fa alatt felállító fotóst. A Bledi tó feletti meredek sziklán tornyosul Szlovénia egyik legrégebbi vára a maga több mint ezeréves történelmével. A kapuban egy aranypáncélú lovag, majd befelé haladva a várudvar lélegzetelállító panorámával fogad.

A várban egy múzeum is működik, amelynek második szintjén a környék múltjába pillanthatunk be egészen az ókori időktől kezdve.

Az itteni viaszfigurák a korai ásatásoktól és a kastély történetétől kezdve annak történelmi fejlődésének minden állomását bemutatják, és még a környéken talált többszázéves fiatal nő csontvázát is megtekinthetjük.

A várban egy múzeum is működik, amelynek második szintjén a környék múltjába pillanthatunk be egészen az ókori időktől kezdve
A várban egy múzeum is működik, amelynek második szintjén a környék múltjába pillanthatunk be egészen az ókori időktől kezdve
Fotó: SZT

Közvetlenül a tó partján található a Triglav Hotel Bled, ahová megérkezve, úgy érezhetjük magunkat, mintha egy arisztokratikus kosztümös film díszletei közé csöppentünk volna. A hotel a maga sármjával és a szobákból elénk táruló pompás panorámájával azonnal elcsábított, kevés ennél ideálisabb hely létezik télen a bekuckózásra. A hotel fekvése azért is ideális, mert aki elég elszánt és fanatikus, és persze van nála futócipő, reggel - mikor mások az igazak álmát alusszák – körbefuthatja az ébredező tavat. A tóparti út alatt ideális esetben a hó ropog a lábunk alatt, a levegő jéghideg, de elképesztően friss. A tó felett gomolygó párában a sziget és a templom sziluettje olyan látványt nyújt, amit soha nem felejt el az ember.  

Bled és környéke egyébként a téli sportok szerelmesei számára is tökéletes kiindulópont.

A közeli síterepek, mint a Vogel vagy Kranjska Gora közel vannak és könnyen elérhetők, vagy a Krvavec 1600 méter magasan található síközpontja, ahová egy rövid autózás, majd felvonózás után érkezhetünk meg.  Ez utóbbi a maga összesen 30 kilométernyi gondosan karbantartott pályájával  tényleg a síelők paradicsoma, amely minden szintű síelő és snowbordozó számára tartogat izgalmakat.


Fotó: Krvavec Ski Resort

 

Szlovénia téli tájain barangolva könnyen úgy érezhetjük, mintha egy mesekönyv szereplői lennénk. Maribor gasztronómiai kincsei és sípályái, Kranj titkos alagutai és meseszép kisvárosi hangulata, és persze Bled tündérmesébe illő tava és vára felejthetetlen történeteket írnának a lapokra.

 


Európa Kulturális Fővárosai: Chemnitz, Nova Gorica

Európa Kulturális Fővárosai: Chemnitz, Nova Gorica 

A németországi Chemnitz és a szlovéniai Nova Gorica Európa Kulturális Fővárosai 2025-ben – emlékeztetett az Európai Bizottság szerdán.
Európa legjobb városai 2024-ben

Európa legjobb városai 2024-ben 

Budapest a TOP 20 legjobb város között.
A fenntarthatóság európai nagykövetei közé választották Kovács Balázst

A fenntarthatóság európai nagykövetei közé választották Kovács Balázst 

Kovács Balázs, a GD Consulting tanácsadójaként már korábban is aktívan részt vett a globális fenntarthatósági törekvésekben.
Athén egy évre korlátozza a rövid távú lakáskiadás bérleti díjait

Athén egy évre korlátozza a rövid távú lakáskiadás bérleti díjait 

Jelentősen megugrott 2024-ben a rövid távú bérbeadás Görögországban, a bérelhető egységek férőhelyeinek száma meghaladta az ország szállodai férőhelyeinek számát.
 Ünnepel az osztrák hajóstársaság

Ünnepel az osztrák hajóstársaság 

Az osztrák DDSG Blue Danube hajózási társaság idén ünnepli alapításának 30. évfordulóját.
Közlekedési fennakadások, balesetek, áramszünetek az Egyesült Államokban

Közlekedési fennakadások, balesetek, áramszünetek az Egyesült Államokban 

Az Egyesült Államokban középső államaiban a hétvégén kezdődött havazás hétfő hajnalban érte el a fővárost, ahol 20 centimétert meghaladó hó hullott.
Új közúti ellenőrző- és bírságolórendszer Romániában

Új közúti ellenőrző- és bírságolórendszer Romániában 

A bukaresti képviselőház 2022 decemberében ellenszavazat nélkül hagyta jóvá a háromszáz traffipaxot és ötszáz térfigyelő kamerát integráló e-SIGUR országos közúti ellenőrző- és bírságolórendszer kiépítéséről szóló törvényt.
Rómában rendkívüli biztonsági zónát vezetnek be

Rómában rendkívüli biztonsági zónát vezetnek be 

Róma belvárosában, a Termini központi pályaudvar térségében kiemelt biztonsági zónát vezetnek be – erősítette meg a belügyminisztérium szombat este.
Podcast adás: 2024 legfontosabb szakmai eseményei

Podcast adás: 2024 legfontosabb szakmai eseményei 

Az elmúlt év legfontosabb szakmai eseményeire tekint vissza és a jövő turizmusára helyezi a hangsúlyt a Dunakavicsok podcast 40. epizódja.
Itt csak magunkra és a társunkra számíthatunk – interjú Esther Horvath fotográfussal

Itt csak magunkra és a társunkra számíthatunk – interjú Esther Horvath fotográfussal 

Esther Horvath sarkvidéki fotográfus képein nem csak emberi történetek kelnek életre, hanem azok a különleges pillanatok is, amelyek sehol máshol nem történhetnének meg.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.