A fehér kócsag háromezer tonnája és két világ egy városban

Japánban is olyanok a külföldi turisták, mint máshol: nagy monszunesőben is útra kelnek, hogy mielőbb célt érjenek és új látványosságokkal gazdagodjanak. Közéjük tartoztunk mi is, amikor a hűvös levegő és a kiadós csapadék ellenére vastag pulóverben, esernyővel indultunk el Himedzsibe, a japán kisvárosba. Ennek a településnek a legpompásabb látnivalója a régmúltból itt maradt vár.

A város vasúti pályaudvarának várócsarnokában néhány percet eltöltve egy nagyméretű vitrint pillantottunk meg. Ebben láthattuk a helyi nevezetességekről készített makettet, többek között a város legmagasabb épületéről, a várról. Kinn az utcán a szakadó eső ellenére is lüktetett az élet. Autók robogtak folyamatosan, biciklisek és gyalogosok siettek dolgukra.

A legendás asszony malomköve

Árkádok alatt, turisták sokasága között haladtunk a központ felé. Ahogy sétáltunk, elénk tárultak a magas épületek és az ezeket szegélyező parkok is. Így jutottunk el a főtérig, ahonnan alig néhány perc alatt elértük a hófehérre festett várat, és megpillantottuk a körülötte elterülő hatalmas, vízzel teli árkot. A bejárati kapu ajtaja már nyitva állt az érdeklődők előtt, így hamar az egykori ásatások helyszínére értünk, majd pedig a dombra épített erődrendszerhez gyalogoltunk.

Talán kevesen tudják, hogy ez a vár – amelyet a színe alapján fehér kócsagnak neveznek – sok, Japánban látható palota közül az egyik leghatalmasabb és legelegánsabb építmény. Bár a II. világháború alatt súlyos bombatámadás érte, de a gondos felújításnak köszönhetően mára visszanyerte eredeti fényét. A dombon először 1333-ban emeltek erődöt, viszont a mostani várat 1580-ban építették, majd később ki is bővítették. A feljegyzések szerint az építése óriási munkát igényelt, miután háromezer tonna építőanyagot és számtalan nagyobb méretű követ használtak fel hozzá. A vár egy részébe a közeli sírboltokból elhozott ősi kőkoporsókat is beépítették. A legenda szerint Himedzsiben ma is őrzik annak az asszonynak az emlékét, aki egykor ebben a városban élt és egy malomkövet ajándékozott a várat építő kőműveseknek.

Különleges fenyők és ciprusok között

Ki gondolná, de ezen a helyen az elmúlt évszázadok alatt nem volt igazi ostrom. Ennek ellenére a kialakított magas bástyák, a kapuk, az őrtornyok, a keskeny nyílások arra emlékeztetnek, hogy a vár a lövészeknek, az íjászoknak bevehetetlennek bizonyult. Ahogy a belső utakon sétáltunk, kanyarok sokaságával találkoztunk. Mint kiderült, ezeket azért építették így, hogy összezavarják velük a támadókat. A vár manapság is 45 méter magasból vigyázza a vidéket és a tetejéről pazar panoráma tárul a látogató elé Himedzsire és környékére. A csúcsán egy díszes halszobrot helyeztek el, amely villámhárítóként szolgál.

A várat végigjárva, az árokrendszer közelében találtunk rá arra a különleges japán parkra, amelyet mindössze néhány éve, az egykori szamurájházak helyén pihenőhelyekkel és tavakkal alakítottak ki. Különleges növényekkel telepítették be, amelyek között sok az örökzöld, a fenyő és a ciprusféle.

Esőben sétahajóval a csatornán

Himedzsitől elbúcsúzva gyorsvonatra szálltunk és Oszakába, Japán második legnagyobb városába utaztunk. Noha rövid idő alatt a szigetország kereskedelmi és üzleti életének központjába értünk, az időjárás változatlan maradt. Így szakadó esőben barangoltunk a vizek városában, amelyet számtalan csatorna szel át, ezek fölé hidakat építettek. A csatornák és a hidak ma is egy közös célt szolgálnak, nevezetesen az áruszállítást a városból ki- és befelé. Jelképesen úgy is mondják, hogy Oszaka a japán pénzügyi élet centruma.

Ezt meg is tapasztaltuk, amikor a város szórakozónegyedét kerestük fel. Itt éjjel-nappal sok a turista. A csatorna két partján neonfények, hatalmas mozgó rákok és polipok díszítik a különféle tengeri ételeket kínáló éttermek, illetve ivók homlokzatát. A csatorna partján ponyvával fedett sétahajóra szálltunk, a szakadó eső ellenére hamar megtelt a kis vízi jármű.

Két városrész, amely eltér egymástól

Annak ellenére, hogy Oszaka nagy kiterjedésű területen helyezkedik el, metróval mégis viszonylag könnyen jutottunk el a város északi és déli részébe, amelyet mindössze tízpercnyi föld alatt vezető út választ el egymástól. Ám a két városrész két külön világot is jelent. A központi negyedben – amerikai mintára – emelkednek a modern felhőkarcolók különböző irodákkal, szállodákkal és bevásárlóközpontokkal. Itt exkluzív üzletek sokaságával találkozhat a vendég, melyeket hatalmas reklámtáblák különböztetnek meg egymástól. A divat igazi központja ez a hely. A másik viszont egy egyszerűbb városrész. Az ottani lakosok szerint ez az igazi Oszaka, sok lakóval és szerényebb házakkal. Kelet felé haladva emelkedik a vár, amely a város egyik legnépszerűbb turistalátványossága.


DZT: íme, az innovatív MI-influenszer

DZT: íme, az innovatív MI-influenszer 

A Német Turisztikai Hivatal (DZT) elindítja első MI-influenszer projektjét és ezáltal egy további szinten is felhasználja a mesterséges intelligenciát az úticél Németország nemzetközi marketingjében.
Mozart egykori otthona moziteremmé alakult

Mozart egykori otthona moziteremmé alakult 

A KINOLINO elnevezésű gyermek filmfesztiválnak először ad otthont moziként a híres bécsi zeneszerző egykori otthona.
Portugália turisztikai kínálata Budapest szívében

Portugália turisztikai kínálata Budapest szívében 

A rendezvényen közel harminc portugál turisztikai szolgáltató mutatta be legújabb ajánlatait, a résztvevők megismerkedhettek a portugál kulturális örökséggel, gasztronómiával, valamint a különböző régiók által kínált élményekkel, helyszínekkel, hotelekkel.
Megjelent Ausztria síkalauza

Megjelent Ausztria síkalauza 

Több mint 200 síterülettel, aktuális árakkal és tippekkel.
Mesterséges Intelligencia a gyakorlatban – podcastban elmesélve

Mesterséges Intelligencia a gyakorlatban – podcastban elmesélve 

Novemberben egy kísérleti jellegű adással jelentkezett a népszerű Dunakavicsok turisztikai podcast.
Föld alatti bunkervilág,  kommunista építészeti emlékek és mediterrán gasztronómia

Föld alatti bunkervilág, kommunista építészeti emlékek és mediterrán gasztronómia 

íme, mindezeket rejti az egykori kommunista ország fővárosa, Tirana.
Bécs köszöni, de nem kér a Black Friday-őrületből

Bécs köszöni, de nem kér a Black Friday-őrületből 

Narancshét vs. Black Friday – ez Bécs fenntartható válasza a vásárlási lázra.
 Firenze betiltja a kulcsdobozokat és  az idegenvezetők hangszóróit

Firenze betiltja a kulcsdobozokat és az idegenvezetők hangszóróit  

Firenze is lépéseket tesz a túlturizmus visszaszorítására, és olyan intézkedéseket vezet be, mint például a rövid távú bérbeadók által használt kulcsdobozok és az idegenvezetők hangszóróinak betiltása.
Vendée Globe: Weöres Szabolcs megjavította a vitorláját, folytatja a versenyt

Vendée Globe: Weöres Szabolcs megjavította a vitorláját, folytatja a versenyt 

A magyar versenyzőnek sikerült megjavítania sérült vitorláját, és folytatja a földkerülő vitorlásversenyt.
Közép-Európa legszebb karácsonyi vásárainak kaleidoszkópja

Közép-Európa legszebb karácsonyi vásárainak kaleidoszkópja 

Közép-Európa legszebb adventi vásárai idén is megnyitják kapuikat, hogy ízekkel, illatokkal, zenével és különleges programokkal varázsolják el az oda látogatókat.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.