A fehér kócsag háromezer tonnája és két világ egy városban

Japánban is olyanok a külföldi turisták, mint máshol: nagy monszunesőben is útra kelnek, hogy mielőbb célt érjenek és új látványosságokkal gazdagodjanak. Közéjük tartoztunk mi is, amikor a hűvös levegő és a kiadós csapadék ellenére vastag pulóverben, esernyővel indultunk el Himedzsibe, a japán kisvárosba. Ennek a településnek a legpompásabb látnivalója a régmúltból itt maradt vár.

A város vasúti pályaudvarának várócsarnokában néhány percet eltöltve egy nagyméretű vitrint pillantottunk meg. Ebben láthattuk a helyi nevezetességekről készített makettet, többek között a város legmagasabb épületéről, a várról. Kinn az utcán a szakadó eső ellenére is lüktetett az élet. Autók robogtak folyamatosan, biciklisek és gyalogosok siettek dolgukra.

A legendás asszony malomköve

Árkádok alatt, turisták sokasága között haladtunk a központ felé. Ahogy sétáltunk, elénk tárultak a magas épületek és az ezeket szegélyező parkok is. Így jutottunk el a főtérig, ahonnan alig néhány perc alatt elértük a hófehérre festett várat, és megpillantottuk a körülötte elterülő hatalmas, vízzel teli árkot. A bejárati kapu ajtaja már nyitva állt az érdeklődők előtt, így hamar az egykori ásatások helyszínére értünk, majd pedig a dombra épített erődrendszerhez gyalogoltunk.

Talán kevesen tudják, hogy ez a vár – amelyet a színe alapján fehér kócsagnak neveznek – sok, Japánban látható palota közül az egyik leghatalmasabb és legelegánsabb építmény. Bár a II. világháború alatt súlyos bombatámadás érte, de a gondos felújításnak köszönhetően mára visszanyerte eredeti fényét. A dombon először 1333-ban emeltek erődöt, viszont a mostani várat 1580-ban építették, majd később ki is bővítették. A feljegyzések szerint az építése óriási munkát igényelt, miután háromezer tonna építőanyagot és számtalan nagyobb méretű követ használtak fel hozzá. A vár egy részébe a közeli sírboltokból elhozott ősi kőkoporsókat is beépítették. A legenda szerint Himedzsiben ma is őrzik annak az asszonynak az emlékét, aki egykor ebben a városban élt és egy malomkövet ajándékozott a várat építő kőműveseknek.

Különleges fenyők és ciprusok között

Ki gondolná, de ezen a helyen az elmúlt évszázadok alatt nem volt igazi ostrom. Ennek ellenére a kialakított magas bástyák, a kapuk, az őrtornyok, a keskeny nyílások arra emlékeztetnek, hogy a vár a lövészeknek, az íjászoknak bevehetetlennek bizonyult. Ahogy a belső utakon sétáltunk, kanyarok sokaságával találkoztunk. Mint kiderült, ezeket azért építették így, hogy összezavarják velük a támadókat. A vár manapság is 45 méter magasból vigyázza a vidéket és a tetejéről pazar panoráma tárul a látogató elé Himedzsire és környékére. A csúcsán egy díszes halszobrot helyeztek el, amely villámhárítóként szolgál.

A várat végigjárva, az árokrendszer közelében találtunk rá arra a különleges japán parkra, amelyet mindössze néhány éve, az egykori szamurájházak helyén pihenőhelyekkel és tavakkal alakítottak ki. Különleges növényekkel telepítették be, amelyek között sok az örökzöld, a fenyő és a ciprusféle.

Esőben sétahajóval a csatornán

Himedzsitől elbúcsúzva gyorsvonatra szálltunk és Oszakába, Japán második legnagyobb városába utaztunk. Noha rövid idő alatt a szigetország kereskedelmi és üzleti életének központjába értünk, az időjárás változatlan maradt. Így szakadó esőben barangoltunk a vizek városában, amelyet számtalan csatorna szel át, ezek fölé hidakat építettek. A csatornák és a hidak ma is egy közös célt szolgálnak, nevezetesen az áruszállítást a városból ki- és befelé. Jelképesen úgy is mondják, hogy Oszaka a japán pénzügyi élet centruma.

Ezt meg is tapasztaltuk, amikor a város szórakozónegyedét kerestük fel. Itt éjjel-nappal sok a turista. A csatorna két partján neonfények, hatalmas mozgó rákok és polipok díszítik a különféle tengeri ételeket kínáló éttermek, illetve ivók homlokzatát. A csatorna partján ponyvával fedett sétahajóra szálltunk, a szakadó eső ellenére hamar megtelt a kis vízi jármű.

Két városrész, amely eltér egymástól

Annak ellenére, hogy Oszaka nagy kiterjedésű területen helyezkedik el, metróval mégis viszonylag könnyen jutottunk el a város északi és déli részébe, amelyet mindössze tízpercnyi föld alatt vezető út választ el egymástól. Ám a két városrész két külön világot is jelent. A központi negyedben – amerikai mintára – emelkednek a modern felhőkarcolók különböző irodákkal, szállodákkal és bevásárlóközpontokkal. Itt exkluzív üzletek sokaságával találkozhat a vendég, melyeket hatalmas reklámtáblák különböztetnek meg egymástól. A divat igazi központja ez a hely. A másik viszont egy egyszerűbb városrész. Az ottani lakosok szerint ez az igazi Oszaka, sok lakóval és szerényebb házakkal. Kelet felé haladva emelkedik a vár, amely a város egyik legnépszerűbb turistalátványossága.


A város, ahol a Titanic született

A város, ahol a Titanic született 

Belfast, ahol lépten-nyomon jelen van a történelem.
Ennyivel nőtt a Törökországba látogató magyarok száma két év alatt

Ennyivel nőtt a Törökországba látogató magyarok száma két év alatt 

Az elmúlt két év alatt több mint két és félszeresére nőtt a Törökországba látogató magyar turisták száma.
Az infláció ellenére is nagy az osztrákok utazási kedve

Az infláció ellenére is nagy az osztrákok utazási kedve 

Élénk osztrák utazási kedvről tanúskodik az osztrák autóklub frissen elkészült jelentése.
Rézvárostól a Vízi Várig - egy korty konyakkal

Rézvárostól a Vízi Várig - egy korty konyakkal 

Szlovák Turisztikai Hivatal invitálására az egyik legrégebbi történelmi város, Besztercebánya környékének felfedezésére indultunk.
Utazási hackerek jelentkezését várják

Utazási hackerek jelentkezését várják 

Z-generációs álommeló: ismét lehet pályázni World Travel Hackernek.
Új program a Brazíliába látogató turistáknak

Új program a Brazíliába látogató turistáknak 

Kihagyhatatlan program annak, aki kikapcsolódásra és pihenésre vágyik.
Fókuszban az optimizmus és fenntarthatóság  az ÖRV kongresszusán

Fókuszban az optimizmus és fenntarthatóság az ÖRV kongresszusán 

Európa „túlzottan elkényelmesedett a jólétben, de optimista döntésekkel még lehet változtatni.
Űrközpontra bukkantunk Brüsszel szívében

Űrközpontra bukkantunk Brüsszel szívében 

Ittunk egy mennyei trappistát, beszélgettünk egy titokzatos emberrel és megvizsgáltuk az unió szívét.
Négy évszakos desztináció az új feltörekvő emírség

Négy évszakos desztináció az új feltörekvő emírség 

Ras Al Khaimah most a magyar piacot is célba vette.
Ez az olasz város betiltaná az éjfél utáni fagylaltárusítást

Ez az olasz város betiltaná az éjfél utáni fagylaltárusítást  

Azonban sokan látják úgy, hogy a szigorítás túl messzire megy.

Interjú

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet”

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet” 

Idei Klasszis TopDesign versenyünkre készülve folytatjuk a 2023. évi Klasszis TopDesign verseny legemlékezetesebb mozzanatainak, szereplőinek bemutatását.
Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.