A város vasúti pályaudvarának várócsarnokában néhány percet eltöltve egy nagyméretű vitrint pillantottunk meg. Ebben láthattuk a helyi nevezetességekről készített makettet, többek között a város legmagasabb épületéről, a várról. Kinn az utcán a szakadó eső ellenére is lüktetett az élet. Autók robogtak folyamatosan, biciklisek és gyalogosok siettek dolgukra.
A legendás asszony malomköve
Árkádok alatt, turisták sokasága között haladtunk a központ felé. Ahogy sétáltunk, elénk tárultak a magas épületek és az ezeket szegélyező parkok is. Így jutottunk el a főtérig, ahonnan alig néhány perc alatt elértük a hófehérre festett várat, és megpillantottuk a körülötte elterülő hatalmas, vízzel teli árkot. A bejárati kapu ajtaja már nyitva állt az érdeklődők előtt, így hamar az egykori ásatások helyszínére értünk, majd pedig a dombra épített erődrendszerhez gyalogoltunk.
Talán kevesen tudják, hogy ez a vár – amelyet a színe alapján fehér kócsagnak neveznek – sok, Japánban látható palota közül az egyik leghatalmasabb és legelegánsabb építmény. Bár a II. világháború alatt súlyos bombatámadás érte, de a gondos felújításnak köszönhetően mára visszanyerte eredeti fényét. A dombon először 1333-ban emeltek erődöt, viszont a mostani várat 1580-ban építették, majd később ki is bővítették. A feljegyzések szerint az építése óriási munkát igényelt, miután háromezer tonna építőanyagot és számtalan nagyobb méretű követ használtak fel hozzá. A vár egy részébe a közeli sírboltokból elhozott ősi kőkoporsókat is beépítették. A legenda szerint Himedzsiben ma is őrzik annak az asszonynak az emlékét, aki egykor ebben a városban élt és egy malomkövet ajándékozott a várat építő kőműveseknek.
Különleges fenyők és ciprusok között
Ki gondolná, de ezen a helyen az elmúlt évszázadok alatt nem volt igazi ostrom. Ennek ellenére a kialakított magas bástyák, a kapuk, az őrtornyok, a keskeny nyílások arra emlékeztetnek, hogy a vár a lövészeknek, az íjászoknak bevehetetlennek bizonyult. Ahogy a belső utakon sétáltunk, kanyarok sokaságával találkoztunk. Mint kiderült, ezeket azért építették így, hogy összezavarják velük a támadókat. A vár manapság is 45 méter magasból vigyázza a vidéket és a tetejéről pazar panoráma tárul a látogató elé Himedzsire és környékére. A csúcsán egy díszes halszobrot helyeztek el, amely villámhárítóként szolgál.
A várat végigjárva, az árokrendszer közelében találtunk rá arra a különleges japán parkra, amelyet mindössze néhány éve, az egykori szamurájházak helyén pihenőhelyekkel és tavakkal alakítottak ki. Különleges növényekkel telepítették be, amelyek között sok az örökzöld, a fenyő és a ciprusféle.
Esőben sétahajóval a csatornán
Himedzsitől elbúcsúzva gyorsvonatra szálltunk és Oszakába, Japán második legnagyobb városába utaztunk. Noha rövid idő alatt a szigetország kereskedelmi és üzleti életének központjába értünk, az időjárás változatlan maradt. Így szakadó esőben barangoltunk a vizek városában, amelyet számtalan csatorna szel át, ezek fölé hidakat építettek. A csatornák és a hidak ma is egy közös célt szolgálnak, nevezetesen az áruszállítást a városból ki- és befelé. Jelképesen úgy is mondják, hogy Oszaka a japán pénzügyi élet centruma.
Ezt meg is tapasztaltuk, amikor a város szórakozónegyedét kerestük fel. Itt éjjel-nappal sok a turista. A csatorna két partján neonfények, hatalmas mozgó rákok és polipok díszítik a különféle tengeri ételeket kínáló éttermek, illetve ivók homlokzatát. A csatorna partján ponyvával fedett sétahajóra szálltunk, a szakadó eső ellenére hamar megtelt a kis vízi jármű.
Két városrész, amely eltér egymástól
Annak ellenére, hogy Oszaka nagy kiterjedésű területen helyezkedik el, metróval mégis viszonylag könnyen jutottunk el a város északi és déli részébe, amelyet mindössze tízpercnyi föld alatt vezető út választ el egymástól. Ám a két városrész két külön világot is jelent. A központi negyedben – amerikai mintára – emelkednek a modern felhőkarcolók különböző irodákkal, szállodákkal és bevásárlóközpontokkal. Itt exkluzív üzletek sokaságával találkozhat a vendég, melyeket hatalmas reklámtáblák különböztetnek meg egymástól. A divat igazi központja ez a hely. A másik viszont egy egyszerűbb városrész. Az ottani lakosok szerint ez az igazi Oszaka, sok lakóval és szerényebb házakkal. Kelet felé haladva emelkedik a vár, amely a város egyik legnépszerűbb turistalátványossága.