Már több mint egymillióan látták a „The Mystery of Banksy – A Genius Mind” című vándorkiállítást, amely 2021-ben indult világkörüli turnéra Münchenből és most Bécsben is látogatható. A tárlat a híres brit graffitiművész munkásságát mutatja be 150 graffiti, fénykép, szobor és installáció reprodukciója mentén – szigorúan engedély nélkül.
„Copyright is for losers ©TM“ – ez a mottója a híres brit street art művésznek, Banksynak, és most a róla szóló kiállításnak is, amely „The Mystery of Banksy – A Genius Mind” címmel látható Bécsben, a Wiener Stadthalle Studio F-ben. A tárlat 150 graffiti, fénykép, szobor és installáció minőségi reprodukciója segítségével mutatja be a titokzatos street art művész munkásságát, akinek alkotásai óriási összegekért kelnek el az árveréseken, ugyanakkor csak magángyűjteményekben láthatóak.
A kiállítás különlegessége, hogy egyetlen bemutatott darabját sem engedélyezte a művész, hiszen Banksy kiléte a mai napig nem ismert. Ettől függetlenül Banksy a világ feltehetően legismertebb graffitiművésze, akinek hol ironikus, hol politikai töltetű, de mindig költői alkotásai mindenkihez szólnak és mindenkit megérintenek - akár szeretné, akár nem. Az éj leple alatt készülő alkotásai a bennünket körülvevő világ alapvető jelenségeire és problémáira mutatnak rá, amivel Banksy tulajdonképpen dokumentálja korunk történelmét.
2010-ben a Time Magazin beválasztotta a világ 100 legbefolyásosabb embere közé. Noha korunk egyik legdrágább művészei közé tartozik, munkássága rögtön felveti a kérdést, hogy kommercializálható-e a street art? Bemutathatók-e a művei múzeumokban és galériákban, főleg, hogy Banksy neve egyet jelent a kommercializmus elutasításával. A kiállítást végigböngészve ezen is lehet vitatkozni.
A „The Mystery of Banksy – A Genius Mind” című kiállítás 2023. február 4-ig látható Bécsben. Az Angliából származó, de Berlinben élő kurátor, Virginia Jean szerint „a tárlat kihagyhatatlan mindazoknak, akik szívesen foglalkoznak művészettel, politikával, a világ dolgaival és legfőképpen magukkal – és van érzékük a keserédes iróniához”.
Forrás: Wien Tourismus