A sajtótájékoztatón Norbert Kettner, a Wien Tourismus ügyvezetője és Dirk Glaesser, az UN Tourism fenntarthatósági szakértője közösen jelentették be, hogy Bécs frissen csatlakozott az ENSZ fenntartható turizmusfejlesztési hálózatához, az INSTO-hoz. Ez a lépés újabb mérföldkő a város számára abban, hogy a turizmus ne csupán vendégélményeket, hanem hosszú távú városi értéket teremtsen, derült ki a GD Consulting oldalán.
Fotó: Kovács Balázs
Fókuszban a felelős növekedés és a közösségi egyensúly
Az új stratégia nem a növekedés mennyiségére, hanem a „jó növekedésre” vagyis a minőségére összpontosít. Ennek alapját egy új indikátorrendszer, az úgynevezett „destination observatory” képezi, amely folyamatosan méri és elemzi a turizmus hatását, különös tekintettel a helyiek elégedettségére.
"Az egyik legfontosabb mérőszám továbbra is a helyi lakosságnak a városban tapasztalható turizmus jelenségének elfogadottsági indexe.
Ez a mutató jelenleg egy tízes skálán 9-es, s ennek a megtartása a cél. Bécsben 10 lakosból 9 jelenleg elégedett a turisztikai folyamatokkal közvetlen lakókörnyezetében", magyarázza Kovács Balázs, nemzetközi turisztikai szakértő.
Az „Optimum Tourism” emellett a célzott vendégkör kialakítására is hangsúlyt fektet.
A stratégia szerint a jövőben a látogatók kétharmadát a kulturális, luxus- és üzleti turizmusban érdekelt, magas költési hajlandóságú turisták tegyék ki – az úgynevezett „vágyott vendégek”. Emellett a cél, hogy a vendégforgalom 10 százalékát a kongresszusi turizmus (MICE) adja, amely jelentős gazdasági hozzáadott értéket képvisel.
Fotó: Kovács Balázs
Mint írják, a bécsi turizmusfejlesztés jövőjét megalapozó dokumentum sajtótájékoztatóján elhangzott: a jövőben a Wien Tourismus különös figyelmet fordít a fenntarthatóság mérésére és a globális szabványokra, az UN Tourism-mal való partnerség révén.
A dokumentum 11 tematikus területen méri a stratégiai célkitűzések megvalósulását, és a városi szereplők együttműködésére épít – ez a „Destination Stewardship” megközelítés.