Amikor elkezdték besorozni a 18-60 év közötti férfiakat, a gazdálkodók a Mezőgazdasági Minisztériumhoz fordultak, amely elérte, hogy ne kelljen bevonulniuk.
"Az élet megy tovább" - mondta az euronews.com tudósításában egy gazdálkodó. "Borjúk születnek, tejet fejünk. Ahogyan a katonáknak, úgy a gazdáknak is meg kell vívniuk a saját csatáikat. Etetnünk kell a hadsereget és az ukrán népet."
A háború ukrán gazdaságra gyakorolt hatását világszerte érezni fogják idén. Egyes országokban áremelkedés lesz, máshol élelmiszerhiány várható.
"A hátam mögött csaknem 500 tonna kukorica van", így egy gazdálkodó. "Sok a problémánk: a tengeri kikötők, amiken keresztül az export zajlik, zárva vannak. Nem tudjuk eladni a gabonánkat. Ugyanakkor vásárolnunk kell termékeket, hogy folytathassuk a munkát. A pénzügyi egyensúlyhiány totális és kritikus. Likviditási problémánik vannak."
A Kijevi Közgazdasági Egyetem egy professzora elmagyarázta, hogy ha a Fekete-tengeri kikötők zárva maradnak, az exporttermékek attól még elhagyhatják az országot közúton vagy vasúton, de a szállí tási díj ezzel jelentősen megemelkedik. Ha a háború nem ér véget március vége előtt, akkor már nyár közepén leállhat az export, ez pedig főleg a már egyébként is gazdaságilag instabil észak-afrikai és közel-keleti országokra lehet hatással. Egyiptomban és Libanonban, ahol a kormány támogatja a kenyér árát, az akár a januári kétszeresére is emelkedhet, ezzel megfizethetetlenné válik az ott élők nagy része számára. Európában pedig a takarmány drágulása miatt kell majd többet fizetni a hús-és tejtermékekért.
Forrás: Euronews