Erősen algásodik a román tengerpart

Öt éve nem tapasztalt algásodás okoz gondokat a Fekete-tenger romániai strandjain, állítja a Dobrudzsa-Tengerpart Vízügyi Hivatal (ABADAL), amely alig győzi a takarítást. Javában zajlik a nyári szezon, de idén már 20 ezer tonnát szedtek össze csak a  szabadstrandokról, a koncesszióba kiadott 326 strandrész takarítása a bérlő feladata.

A május 1-jei szezonkezdésre a vízügyi hivatal tisztán adta át teljes üdülőrészt Navodari és Vama Veche között, ám nem mindegyik bérlő gondoskodik a moszatok összegyűjtéséről, ezért az ABADAL már kb. 15 ezer eurónak megfelelő büntetést szabott ki. A húsz ekével és félszáz munkással csak éjszaka dolgozó hivatal külön gondja, hogy Navodari környékén 54 strandszakaszra a bérlő nem újította meg a szerződést, ráadásul a lemondott részeket takarítatlanul adta át, amiért külön büntetést kell kifizetniük. Csak innen a hivatal 600 tonna szemetet, moszatot szállított el a Costinestin működő öko-hulladéktárolóba. A kezelő nélkül maradt strandszakaszt most ismét árverésre bocsátották, új tulajdonosok veszik át.

A rendkívüli algásodás megoldhatatlan feladat elé állította az ABADAL-t, amelynek nincs elegendő gépe, alkalmazottja a takarításhoz, ugyanakkor a koncessziós részeken is kötelesek segíteni, amennyiben a bérlő fölött szintén átcsapnak a hullámok.

Tavaly az egész szezonban gyűjtöttek 20 ezer tonnát, a rekord pedig öt éve volt, amikor a mennyiség elérte a 47 ezer tonnát. A maga 9500 tonnájával 2013 laza esztendőnek számított.

Az algásodás miatt szakmai berkekben ismét megújult a vita, hogy jó döntés volt-e a strandok felszeletelése, koncesszióba adása, s nem előnyösebb-e az egységes állami adminisztrálás.


Ki az az írónő, akinek művei turisták ezreit csábítják Angliába?

Ki az az írónő, akinek művei turisták ezreit csábítják Angliába? 

Évek óta tart szülőhazájában a Jane Austen-láz.
A spanyolok megelégelték a sok füstölést

A spanyolok megelégelték a sok füstölést 

A dohányzásmentes terek bővítésére, a korlátozások kiterjesztésére készül a spanyol kormány a dohánytörvény tervezett módosításával.
Indul a főszezon az IBUSZ-nál

Indul a főszezon az IBUSZ-nál 

A toplistás úti célok között továbbra is Görögország, Törökország és Spanyolország állnak az élen.
Adománygyűjtő kampány Parajd megmentésére

Adománygyűjtő kampány Parajd megmentésére 

A térség egyik legfontosabb látványossága vált elérhetetlenné, és ezzel együtt számos helyi vállalkozás és család megélhetése is veszélybe került.
Rendhagyó űrakció az osztrákoknál

Rendhagyó űrakció az osztrákoknál 

A Strauss-emlékév alkalmából a Kék Duna keringő digitális változatát elektromágneses hullámokra ültetve lőtték ki az űrbe.
Több külföldi, kevesebb belföldi turista Romániában

Több külföldi, kevesebb belföldi turista Romániában 

Romániában 2,5 százalékkal csökkent a turisták száma áprilisban.
Ajándék közösségi program Bécsben

Ajándék közösségi program Bécsben 

Bécs újabb lépést tesz az ifjúság bevonása és a társadalmi egyenlőség erősítése felé.
Büntetik Dél-Olaszországban a fürdőruhában sétáló turistákat

Büntetik Dél-Olaszországban a fürdőruhában sétáló turistákat 

A településvezető kedden aláírt rendelkezése a csaknem tizenkilencezer lakosú város történelmi központjára vonatkozik.
Allianz: idén a magyarok 70 százaléka biztosan utazik, de a legtöbben egy hétre

Allianz: idén a magyarok 70 százaléka biztosan utazik, de a legtöbben egy hétre 

Bár a magyarok többsége idén is készül nyaralni, a pihenés célja, hossza és gyakorisága már igen változatos képet mutat.
Megfontoltan költenek a nyári vakációra a magyarok

Megfontoltan költenek a nyári vakációra a magyarok  

A többség igyekszik a nyári pihenést úgy megszervezni, hogy a pénzügyi lehetőségek összhangban legyenek a nyaralási elképzelésekkel.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.