Gasztrokalandok, karneválok és sok-sok csatorna – Hollandia kevésbé ismert arcai

Breda történelmi belvárosa és pezsgő diákélete, Delft bűbájos kisvárosa és híres kerámiái, Rotterdam sokszínűsége és modern építészete miatt legalább olyan izgalmas úticélok mint Amszterdam. Ráadásul csatornákat sem csak ott találhatunk: mivel az ország nagy része tengerszint alatt fekszik, a vízszabályozás mindig is kulcsfontosságú volt, ezért Hollandia telis-tele van vízi útvonalakkal, amelyek nemcsak praktikusak, hanem hozzájárulnak a városok egyedi hangulatához is.

Az ország ráadásul elég kicsi ahhoz, hogy gyorsan és egyszerűen utazhatunk vonattal keresztül-kasul a vidéken és bejárhatjuk az egész országot. Mi Dél-Hollandiát vettük célba, és Eindhovenből először Bredába indultunk. A pályaudvaron található számos automaták egyikében kevesebb, mint két perc alatt vettük meg a jegyünket, majd máris felszálltunk a Hága felé tartó járatra, amely háromnegyed órával később már meg is érkezett első számú úti célunkhoz.

Bredában mindig történik valami

Ha szeretnénk magunkba szívni a holland kultúrát, vagy csak élvezni a város adta lehetőségeket, nagyokat sétálni, vagy éppen karneválozni, akkor Breda tökéletes célpont. Történelmi műemlékek és hangulatos utcák, mókás üzletek és kávézók sokaság várja, hogy felfedezzük őket. Annak ellenére, hogy nem létezik igazi holland konyha, elképesztően jókat lehet itt enni – és nem csak itt, hanem bárhol az országban. Ha bredai tartózkodásunk kapcsán csakis kizárólag egyetlen dolgot emelhetnék ki, akkor az tényleg az evés lenne. Először is a Sip First kávézó okonomiyaki-járól kell beszélni, ami egy japán palacsintaszerű étel káposztával, gombával, gyömbérrel és szecsuáni szósszal. Annyira fenséges étel, hogy valószínűleg soha nem fogom elfelejteni.

A japán palacsinatféleség, az okonomiyaki
A japán palacsinatféleség, az okonomiyaki
Fotó: SZT

A világ minden utcai ételkínálatának teljes repertoárja megtalálható a város régi színházából kialakított The Streetfood Club nevű étteremben, ahová asztalfoglalás nélkül nem érdemes próbálkozni, de elmenni mindenképpen kötelező – persze csak ha jót akarunk enni. De a látvány miatt is, mert kevés ehhez fogható impozáns étterem létezik. Bohém minden négyzetcentiméterében, egy igazi hotspot, ahol az ázsiai ételek simán megférnek a hamburgerrel, a vegán fogásokkal, a spanyol empanadákkal és a sültkrumpli variációkkal. Hasonló ízorgiát kínál a Foodhall nevű nyüzsgő ételközpont – ezt nem is lehet máshogy mondani – ahol szintén a világ összes konyhája fúzionál, de itt az éttermeknek egy külön standjuk van, ahol külön kell kérni vagy mobilunkról rendelni. Van itt is minden, mi szem szájnak ingere: vietnami konyha, brazil tápiókahamburger, koreai és thai streetfood, indiai és olasz, csak győzzünk választani.

De mielőtt bárki azt gondolná, hogy Bredában csak enni lehet…

Breda egyik belvárosi utcája
Breda egyik belvárosi utcája
Fotó: SZT

Van itt múzeum, hatalmas park, természetesen a várost körülölelő csatorna, különleges üzletek, titkos kertek, vintage üzletek, koncertek és februárban például hetekig tartó karnevál, amelyre meglepő módon minden magára kicsit is adó városlakó elmegy, méghozzá a legjobb és legszínesebb – lehetőleg pink, lila és leopárdmintás – nyolcvanas évekbeli síruhájában (síszemüveggel ellátva, mert anélkül nem teljes a jelmez) vagy minimum valamilyen csillogó, flitteres vagy sziporkázóan feltűnő és bolondos jelmezben.

A modern építészet és a gasztronómia újabb fellegvára

Rotterdamban mi a magunk részéről teljesen elvesztünk az ételek imádatában, és ennek a legfőbb oka az volt, hogy megint életünk egyik legjobb ízélményében volt részünk. Nem tudom máshol ez hogy van, de a mi családunkban vannak bizonyos ételek, amelyeket nagyon szeretünk, ezért sokszor készítjük – és nem csak készítjük, hanem amikor csak lehetőségünk adódik, meg is kóstoljuk. Így vagyunk néhány édességgel, a shakshukával és a rámennel is. Rotterdam pedig azért marad örökre emlékezetes, mert itt van a legjobb japán rámenező, ahová egyenesen a téli olimpiájáról híres Sapporóból hozzák a tésztát. Legalábbis ezt hirdeti magáról az étterem már a bejáratnál, ahol 15 percet álltunk sorba, hogy bejuthassunk. Nem volt egyszerű, de bejutottunk és nagyon megérte, helyi japánok között fogyasztottuk el ebédünket. Hasunkat megtöltve indultunk a második legnagyobb holland város bevételére, amely a modern építészet, az innováció és a sokszínűség szinonimája.

Rotterdam
Rotterdam
Fotó: SZT

Ezt mi sem támasztja jobban alá, mint a modern lakóházak és égbenyúló épületek között a csatornákon álldogáló százéves hajók, amelyek gyakran lakóhajóként, kocsmaként vagy elegáns boutique hotelként szolgálják a várost.  Elsőre Rotterdam egyébként nem egy szép város, kicsit el kell merülni benne, hogy észrevegyük: tele van kontrasztokkal és meglepetésekkel. A helyzet ugyanis az, hogy Rotterdamnak a második világháború miatt nincs gyönyörű történelmi központja, keskeny macskaköves utcái és olyan csatornái, mint Amszterdam, Utrecht vagy Delft esetében, de helyette van egy régi városrésze, Delfhaven, amelynek patinás házai egy keskeny csatorna két partján futnak végig, van egy zseniális tengerészeti múzeuma, több építészeti remekműve, mint a város egyik szimbólumává vált Erasmus-híd és az élére állított kockákból álló lakóház vagy maga a pályaudvar épülete.

A legromantikusabb holland város

Nincs jobb módja annak, hogy megismerjünk egy új helyet, mint cél nélkül sétálni – néha egyenesen hagyni magunkat eltévedni.  Ez hatványozottan igaz a kék-fehér porcelánjairól híres Delftre, mert Johann Vermeer városkájában sétánk közben mindenhonnan – stílszerűen – festői csatornák és képeslapszerű látvány tárul elénk.

Delft egyik csatornája mentén
Delft egyik csatornája mentén
Fotó: SZT

Delft amúgy tökéletes egynapos kirándulási célpont, és egyben mesebeli portré az Amszterdamon túli Hollandiából. A tökéletes delfti nap úgy néz ki, hogy felszállunk a vonatra – esetünkben Bredában – és fél óra alatt villámgyorsan odaérünk a száznyolcvannal száguldó és (szinte) mindig percre pontosan közlekedő holland vonattal, majd rövid sétával megérkezünk a „belvárosba”, ahol lényegében egy jó kávé és reggeli elfogyasztása után csak sétálunk, sétálunk és sétálunk.

A régi templom Delft főterén
A régi templom Delft főterén
Fotó: SZT

Szerencsére Delft meglehetősen kicsi, tehát nem olyan nehéz megtalálni a látnivalók többségét és feltehetően mindegyik az utunkba is kerül: az Oude Kerk, vagyis a régi templom és a vele szemben található Új templom (ez utóbbi tornyába fellépcsőzhetünk a pazar kilátásért), a szintén a Fő téren található sajtüzlet, ami minden sajtimádó számára egy paradicsom, illetve a város legrégebbi kocsmája is megér egy próbát. Séta közben egészen biztosan rábukkanunk a legkisebb színházra is, ahogy gyönyörű art deco elemekre, ólomüveg ablakokra, régi táblákra, porcelánt árusító üzletekre, hangulatos pékségekre, ahol megint csak enni kell. És miközben begyűjtjük az újabb gasztróélményeinket, szép lassan rájövünk: Hollandia sokkal többet tartogat, mint azt elsőre gondolnánk.


Utazás Kiállítás 2025: Ciprus, ahol a kultúra és a természet találkozik

Utazás Kiállítás 2025: Ciprus, ahol a kultúra és a természet találkozik 

Mutatós vendégszámok, az igazi profik ősszel indulnak a szigetre.
Járatlan utakon: felfedezésre váró úti célok Franciaországban

Járatlan utakon: felfedezésre váró úti célok Franciaországban 

Vajon szüksége van marketingre a világ egyik leglátogatottabb országának, amely több esetben az overtourismmal is küzd?
Túlzsúfoltság a velencei karneválon

Túlzsúfoltság a velencei karneválon 

Valentin nap hétvégéjén hatalmas tömegű turista áradat lepte el a velencei utcákat és hidakat újabb aggodalmakat keltve a helyiekben.
Jelentős vásárok Brnó-ban a világ szakembereinek

Jelentős vásárok Brnó-ban a világ szakembereinek 

A 2025-ös év ismét gazdagá vásárprogramot hoz a brnó-i vásárterületre, tele nagy jelentőségű eseményekkel különöző iparágak és egyéb szakterületek számára.
Kultúrális központ lehet a spanyol festő szülőháza Sevillában

Kultúrális központ lehet a spanyol festő szülőháza Sevillában 

Kulturális központtá alakítaná Diego Velázquez (1599-1660) világhírű spanyol festő sevillai szülőházát az épületet megvásároló befektetői csoport.
Melyik a jó választás? –10 °C-ban fagyoskodni vagy +16 °C-ban napfürdőzni?

Melyik a jó választás? –10 °C-ban fagyoskodni vagy +16 °C-ban napfürdőzni? 

Az elsőt Budapesten mérik, a második pedig Málta szigetén a most jellemző hőmérséklet.
A jövő fesztiválja Bécsben

A jövő fesztiválja Bécsben 

Áprilisban Bécs ad otthont Európa legnagyobb, a jövő munkahelyeivel foglalkozó rendezvényének.
Rakonczay Gábor 1300 kilométerre a céltól az óceán-átkenuzáson

Rakonczay Gábor 1300 kilométerre a céltól az óceán-átkenuzáson 

A 44 éves magyar sportoló közösségi oldalán ad mindennap helyzetjelentést, de az érdeklődők online is nyomon tudják követni a hajóját.
Álarcok, színek, varázslat: karneválok Horvátországban

Álarcok, színek, varázslat: karneválok Horvátországban 

A téli hónapok során Horvátország számos pontján színpompás, zenével és tánccal teli karneválokat rendeznek.
Kalandvágyóknak: új spanyol függőhíd

Kalandvágyóknak: új spanyol függőhíd 

Új attrakcióval bővül Spanyolország egyik legizgalmasabb túraútvonala, a Caminito del Rey.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.