Madrid, a legek városa

Madridról mindenkinek a felfokozott érzelmek jutnak eszébe: ez a város a legvéresebb és a legvitatottabb állati sport, a bikaviadalok helyszíne, itt székel a világ egyik legnagyobb rajongótáborral rendelkező fociklubja, a Real Madrid és itt látható Európa legnagyobb épülete csakúgy, mint legidősebb étterme. Budapestről pedig a legkönnyebben az Iberia spanyol nemzeti légitársaság járataival juthatunk el Madridba, szeptembertől akár hetente négyszer. 

Spanyolországban minden út Madridba vezet, ami nem csoda egy olyan fővárosnál, melyet készakarva jelöltek ki az ország mértani középpontjában. A városban erre a leginkább a Puerta del Sol (Nap Kapuja) környékén látunk utalást. Itt van ugyanis a nulladik kilométerkő, ahonnan minden út kiindul. Ha már eljöttünk erre a hangulatos kis térre, akkor feltétlenül nézzük meg Madrid jelképét, az eperfára mászó medvét, melynek több legendája létezik, mint ahány bogyó látható a fán.

Vesszünk el a művészeti aranyháromszögben!

Ha Madrid, akkor Prado, tartja a mondás, ám ne feledjük, hogy két további jelentős múzeum is található a közelben. Igaz, hogy a legtöbb turistát a Prado vonzza, de a kép akkor teljes, ha Reina Sofiát és a Thyssen-Bornemisza múzeumot is végigjárjuk. Előbbit már csak azért is érdemes meglátogatni, mert itt látható Picasso gigantikus remekműve, a Guernica.

Nézzük meg a kastélyt és a Plaza Mayort!

Madrid két jelképe a királyi kastély és a Plaza Mayor. Az előbbi Európa egyik legnagyobb épülete, melynek trónterme lélegzetelállító, míg utóbbi a pezsgés középpontja. A Plaza Mayor téren mindig zajlik az élet és a körben futó árkádok alatt számtalan kézműves bolt kínálja a portékáját.

Keressük Goya nyomát!

Madridban két olyan rendkívüli hely is található, mely erősen kötődik Goyahoz, a spanyol festőhöz. Az egyik ilyen a világ hivatalosan is legrégebbi étterme, a Restaurante Botin, mely 1725-ben nyitott meg és a festő kedvenc helye volt, míg a másik a Royal Tapestry Factory. Ez a faliszőnyeg gyár minőségi termékeket készít, ráadásul a Goya rajzaiból készült sorozatuk néhány darabja a Prado múzeumba is bekerült állandó kiállítási tárgyként.

Ne hagyd ki a piacokat!

Mercado san Miguel és El Rastro. Két piac, de két külön világ. Az utóbbi egy egészen egyedi hangulatú bolhapiac, melyet minden héten, vasárnaponként rendeznek meg. Itt a tárgyakon keresztül magunkba szívhatjuk a madridi hétköznapok stílusát, de arra is rádöbbenünk, hogy a spanyol fővárosban mennyire sok az önjelölt művész. A Mercado san Miguel egy csodás épületben székelő valódi gourmet piac, ahol mindent megvásárolhatunk, ami a spanyol konyhához nélkülözhetetlen. Ha ide tartunk, akkor keressük meg a főbejárat előtti téren, az ott magasodó ház egyik erkélyének figuráit is, akik jól öltözött emberekként vizsgálják a piacra érkezőket.

Ugorjunk el Egyiptomba!

Legalább is képzeletben. Madridban ugyanis áll egy komplett óegyiptomi templom, mely hazájából az árvízveszély miatt került ide. A Debod templom 1968 óta látható Madrid szívében, belsejében pedig egy kis múzeumot és csodás hieroglifákat is találunk.

Vesszünk el a Gran Vián!

Madrid díszes főutcája sem éjjel, sem pedig nappal nem kíméli a gyanútlan turista pénztárcáját. Napközben a legelegánsabb boltok csábítanak a város leggyönyörűbb palotái közé ékelődve, míg éjszaka kezdetét veszi a Marcha. Ez a szó lefordítva menetelést jelent, de bővebb értelemben magát a madridi éjszakai életet nevezik így. Csütörtöktől vasárnapig, estétől hajnalig tart a „menetelés”, melyben egy éjszaka akár több tucat divatos helyet is felkeresnek a helyiek. Hajnalban azután ne feledjünk el kávét inni és fánkot enni, mert itt ez a szokás.

Nézzünk arénákat és ünneplő szurkolókat!

Madrid a futball és a bikaviadalok fellegvára. Ebben a városban székel az idei Bajnokok Ligája két döntőse a Real- és az Atletico Madrid. A 20-ik század legjobb csapatának választott Real Madrid 85 ezres stadionját, az Estadio Bernabéut a meccsnapokon kívül, szervezet túra keretében is megtekinthetjük, sőt ha szerencsénk van és a csapat valamilyen trófeát nyer, akkor a Plaza Cibellesen megnézhetjük a rajongók fiesztáját, mellyel a csapatot fogadják. Ha pedig érdekel a bikaviadalok világa, akkor látogass el a Las Ventas arénába, mely a maga 24 ezer férőhelyével a világ harmadik legnagyobb ilyen építménye, vagy nézzük meg Bikaviadal Múzeumot, mely külön tárlaton mutatja be a torreádorok ruházatának stílusirányzatait is.

Fedezzük fel a Warner élményparkját!

Madridból buszjárattal is megközelíthető a Parque Warner, mely a Warner Bros filmstúdió élményparkja és semmiben sem marad el a párizsi Disney Worldtől. Az egyetlen különbség az, hogy itt Miki Egér helyett Tapsi Hapsi, Scooby Doo és Batman vár bennünket.

Szeptembertől az Iberia heti négy járatot üzemeltet a magyar főváros és Madrid között. Nemcsak azoknak érdemes erre figyelni, akik közvetlenül a spanyol fővárost szeretnék megnézni, de azoknak is, akik valamelyik spanyol szigetre vagy Dél-Amerikába készülnek, ugyanis Madridból nagyon könnyen továbbmehetünk ezekre a desztinációkra. Az Ibéria pedig számtalan exkluzív szolgáltatással várja utasait az Airbus 320-asok fedélzetén, például olcsó és a legjobb spanyol séfek által összeállított mediterrán ételekkel. A Budapest Airport közösségi oldalain augusztus második hetében különleges játék zajlik, amelyben Madridba szóló repülőjegyet nyerhetnek az Ibéria jóvoltából mindazok, akik a feltett 4 kérdésre jól válaszolnak.


Már a horvátok is nehezítettek a határátkelésnél

Már a horvátok is nehezítettek a határátkelésnél 

Szlovákia és Ausztria után április 15-től Horvátország is ideiglenes határellenőrzést rendelt el.
Lezuhant egy drótkötélpálya kabinja – többen meghaltak

Lezuhant egy drótkötélpálya kabinja – többen meghaltak 

Az olaszországi Nápoly közelében történt a tragédia, a Faito-hegyre vezető drótkötélpályán.
Felújítják a világ egyik leghíresebb épületét

Felújítják a világ egyik leghíresebb épületét 

Már hozzá is láttak.
World Tourism Film Awards: idén is díjazzák a világ legjobb turisztikai kisfilmjeit

World Tourism Film Awards: idén is díjazzák a világ legjobb turisztikai kisfilmjeit  

Főszerkesztőnk is a nemzetközi zsűri tagja.
Ingyenes és pénztárcabarát dubaji programok

Ingyenes és pénztárcabarát dubaji programok 

Sokan azt gondolják, hogy Dubajban csak költséges szórakozás várja a látogatókat. Szerencsére ez nem így van, hiszen számos ingyenes látnivalót is találunk, ha Dubajba látogatunk.
Magyar kortársművészet Milánóban

Magyar kortársművészet Milánóban 

A Magyar Divat & Design Ügynökség szervezésében megvalósult Budapest Select – A VVoven View kiállítás több mint 8000 érdeklődőt fogadott a Milan Design Week során, az 5VIE designnegyed egyik kiemelt helyszíneként.
Bizonyítékot találtak arra, mi volt valójában a Stonehenge funkciója

Bizonyítékot találtak arra, mi volt valójában a Stonehenge funkciója 

Ez az a hely, amiről már mindenki hallott, és látta fotókon, de kevesen tudják, miért is épült valójában?
Felmérés: a fiatal generáció lemond a luxuscikkekről, csakhogy utazhasson

Felmérés: a fiatal generáció lemond a luxuscikkekről, csakhogy utazhasson 

Idén inkább utaznak a fiatalok, minthogy megvegyék a legújabb okostelefont.
A világ legnagyobb vizicsatája

A világ legnagyobb vizicsatája 

A hatalmas vízipisztolyos csata a Fehér Lótusz (White Lotus) filmsorozat egyik legfrissebb epizódjában is szerepet kapott.
Oszakai Világkiállítás: nyitva a Magyar Pavilon

Oszakai Világkiállítás: nyitva a Magyar Pavilon 

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter nyitotta meg a 2025-ös Oszakai Világkiállítás Magyar Pavilonját.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.