Spanyolországban minden út Madridba vezet, ami nem csoda egy olyan fővárosnál, melyet készakarva jelöltek ki az ország mértani középpontjában. A városban erre a leginkább a Puerta del Sol (Nap Kapuja) környékén látunk utalást. Itt van ugyanis a nulladik kilométerkő, ahonnan minden út kiindul. Ha már eljöttünk erre a hangulatos kis térre, akkor feltétlenül nézzük meg Madrid jelképét, az eperfára mászó medvét, melynek több legendája létezik, mint ahány bogyó látható a fán.
Vesszünk el a művészeti aranyháromszögben!
Ha Madrid, akkor Prado, tartja a mondás, ám ne feledjük, hogy két további jelentős múzeum is található a közelben. Igaz, hogy a legtöbb turistát a Prado vonzza, de a kép akkor teljes, ha Reina Sofiát és a Thyssen-Bornemisza múzeumot is végigjárjuk. Előbbit már csak azért is érdemes meglátogatni, mert itt látható Picasso gigantikus remekműve, a Guernica.
Nézzük meg a kastélyt és a Plaza Mayort!
Madrid két jelképe a királyi kastély és a Plaza Mayor. Az előbbi Európa egyik legnagyobb épülete, melynek trónterme lélegzetelállító, míg utóbbi a pezsgés középpontja. A Plaza Mayor téren mindig zajlik az élet és a körben futó árkádok alatt számtalan kézműves bolt kínálja a portékáját.
Keressük Goya nyomát!
Madridban két olyan rendkívüli hely is található, mely erősen kötődik Goyahoz, a spanyol festőhöz. Az egyik ilyen a világ hivatalosan is legrégebbi étterme, a Restaurante Botin, mely 1725-ben nyitott meg és a festő kedvenc helye volt, míg a másik a Royal Tapestry Factory. Ez a faliszőnyeg gyár minőségi termékeket készít, ráadásul a Goya rajzaiból készült sorozatuk néhány darabja a Prado múzeumba is bekerült állandó kiállítási tárgyként.
Ne hagyd ki a piacokat!
Mercado san Miguel és El Rastro. Két piac, de két külön világ. Az utóbbi egy egészen egyedi hangulatú bolhapiac, melyet minden héten, vasárnaponként rendeznek meg. Itt a tárgyakon keresztül magunkba szívhatjuk a madridi hétköznapok stílusát, de arra is rádöbbenünk, hogy a spanyol fővárosban mennyire sok az önjelölt művész. A Mercado san Miguel egy csodás épületben székelő valódi gourmet piac, ahol mindent megvásárolhatunk, ami a spanyol konyhához nélkülözhetetlen. Ha ide tartunk, akkor keressük meg a főbejárat előtti téren, az ott magasodó ház egyik erkélyének figuráit is, akik jól öltözött emberekként vizsgálják a piacra érkezőket.
Ugorjunk el Egyiptomba!
Legalább is képzeletben. Madridban ugyanis áll egy komplett óegyiptomi templom, mely hazájából az árvízveszély miatt került ide. A Debod templom 1968 óta látható Madrid szívében, belsejében pedig egy kis múzeumot és csodás hieroglifákat is találunk.
Vesszünk el a Gran Vián!
Madrid díszes főutcája sem éjjel, sem pedig nappal nem kíméli a gyanútlan turista pénztárcáját. Napközben a legelegánsabb boltok csábítanak a város leggyönyörűbb palotái közé ékelődve, míg éjszaka kezdetét veszi a Marcha. Ez a szó lefordítva menetelést jelent, de bővebb értelemben magát a madridi éjszakai életet nevezik így. Csütörtöktől vasárnapig, estétől hajnalig tart a „menetelés”, melyben egy éjszaka akár több tucat divatos helyet is felkeresnek a helyiek. Hajnalban azután ne feledjünk el kávét inni és fánkot enni, mert itt ez a szokás.
Nézzünk arénákat és ünneplő szurkolókat!
Madrid a futball és a bikaviadalok fellegvára. Ebben a városban székel az idei Bajnokok Ligája két döntőse a Real- és az Atletico Madrid. A 20-ik század legjobb csapatának választott Real Madrid 85 ezres stadionját, az Estadio Bernabéut a meccsnapokon kívül, szervezet túra keretében is megtekinthetjük, sőt ha szerencsénk van és a csapat valamilyen trófeát nyer, akkor a Plaza Cibellesen megnézhetjük a rajongók fiesztáját, mellyel a csapatot fogadják. Ha pedig érdekel a bikaviadalok világa, akkor látogass el a Las Ventas arénába, mely a maga 24 ezer férőhelyével a világ harmadik legnagyobb ilyen építménye, vagy nézzük meg Bikaviadal Múzeumot, mely külön tárlaton mutatja be a torreádorok ruházatának stílusirányzatait is.
Fedezzük fel a Warner élményparkját!
Madridból buszjárattal is megközelíthető a Parque Warner, mely a Warner Bros filmstúdió élményparkja és semmiben sem marad el a párizsi Disney Worldtől. Az egyetlen különbség az, hogy itt Miki Egér helyett Tapsi Hapsi, Scooby Doo és Batman vár bennünket.
Szeptembertől az Iberia heti négy járatot üzemeltet a magyar főváros és Madrid között. Nemcsak azoknak érdemes erre figyelni, akik közvetlenül a spanyol fővárost szeretnék megnézni, de azoknak is, akik valamelyik spanyol szigetre vagy Dél-Amerikába készülnek, ugyanis Madridból nagyon könnyen továbbmehetünk ezekre a desztinációkra. Az Ibéria pedig számtalan exkluzív szolgáltatással várja utasait az Airbus 320-asok fedélzetén, például olcsó és a legjobb spanyol séfek által összeállított mediterrán ételekkel. A Budapest Airport közösségi oldalain augusztus második hetében különleges játék zajlik, amelyben Madridba szóló repülőjegyet nyerhetnek az Ibéria jóvoltából mindazok, akik a feltett 4 kérdésre jól válaszolnak.
Forrás: Turizmus Online