Zhangjiajie Nemzeti Park
Ismerősek valahonnan ezek a pillérekként álló hegyek? Nem csoda, hiszen a kínai Zhangjiajie Nemzeti Park James Cameron Avatar című filmjéhez szolgált egyfajta „prototípusként”. A kínai kormánynak annyira tetszett a filmes másolat, hogy a „Déli Égbolt oszlop" (Southern Sky Column ) névre hallgató hegyét átnevezte „Avatar Hallelujah hegynek” (Avatar Hallelujah Mountain).
Antilop-kanyon
Az arizonai Antilop-kanyon gyakran a földrajzi csodákat felsoroltató listákon szerepel, és rendkívül népszerű a túrázók körében. Navahó elnevezése nem más, mint „a hely, ahol a víz átfut a sziklákon”, amely a kanyon vízvájta alakzatára, és annak kialakulására utal. A sziklák közötti szűk, hullámzó útvonalakon lenyűgöző minták rajzolódnak ki, amikor a napfény átszűrődik a réseken.
Rama Setu – Ráma hídja
Az indiai Rämeswaram és a Srí Lanka-i Mannar-sziget között elhelyezkedő, mintegy 30 kilométeres, mészkőzátonyokból álló „hidat” misztikus legendák veszik körül. A hindu mitológia szerint a hidat még Ráma király építtette a hadseregének, hogy kimenekítsék a szomszédos ország által elrabolt feleségét. Egy iszlám elbeszélésben azonban Ádám hídjaként emlegetik a mészkősávot: ez egy Srí Lanka-i hegyre utal, melynek csúcsára Ádám, a Föld első embere esett le – ez lett az Ádám-csúcs –, az innen Indiába vezető utat, amelyen áthaladt, pedig Ádám hídjának nevezik. A mészkő nagy része a tengerszint felett vagy éppen alatta helyezkedik el, bár a vízszint emelkedése ezt idővel megváltoztathatja.
Alexandria
Az ókori Egyiptom egykori fővárosát még Nagy Sándor alapította, és a hellenisztikus, római és bizánci élet számos emlékét őrzi a város, Kr. e. 280-ban ráadásul itt alapította a világ első múzeumát Nagy Sándor utóda, I. Ptolemaiosz.
Nan Madol
A Mikronéziai Szövetségi Államokhoz tartozó, Manhattan területénél is kisebb Pohnpei szigete még a mai felfedezők számára is rejtély. A kolosszális sziklaromok kísérteties hangulatot árasztanak, a helyiek úgy vélik, hogy ez egy szellemjárta hely. Az ősi sziklaalakzatokat sokan a Húsvét-szigetek misztikumához hasonlítják – ez utóbbit 1995-ben a világörökség részévé választották, és a turisták rendkívül népszerű úti célja lett. Nan Madol régészeti csodáit egyelőre körülbelül ezer látogató keresi fel évente, így még jórészt felfedezetlen területnek számít.
Forrás: Condé Nast Traveler