Az „inkompetencia” a legenyhébb jelző, amellyel a tour-operátorok, a szállásadók és az értékesítők szakszövetségei a profit.ro portálnak jellemezték a turisztikai minisztérium vezetőit.
A szakma gyökeres átszervezést követel bezárás és lefejezés helyett, s nem utolsó sorban velük való egyeztetést. Úgy vélik, ezzel a lépéssel elvesztik kapcsolataikat a külföldi szakvásárok és az együttműködési tárgyalások felé.
Tény, hogy Románia 50 éve rendelkezik külföldi idegenforgalmi képviseletekkel – más kérdés, hogy ezek a rendszerváltás előtt más célokat szolgáltak –, de az is igaz, hogy az irodák hatékonysága megkérdőjelezhető, és Nicolae Dobre miniszter pontosan emiatt, valamint a számvevőszéktől kapott adatok alapján akarja átszervezni a turizmus népszerűsítésének rendszerét. Állítja, ezek az irodák a romániai közintézményi rendszer működési szabályainak teljes felrúgásával működtek, ellenőrizetlen költségekkel, de azt sem tartja elfogadhatónak, hogy például a New York-i iroda vezetője 23, a bécsi 17 éve végzi munkáját, miközben a nagyköveteket 4-5 évenként lecserélik.
A profit.ro által megkérdezett idegenforgalmi irodák a szűkös költségvetésre panaszkodnak, szerintük a kapott büdzsé nagy része elmegy a bérleti díjakra, s alig marad pénzük a romániai desztinációk népszerűsítésére, bemutatók szervezésére, kapcsolatépítésre. Korábban Románia 16 külföldi irodát működtetett, többek között Budapesten is.
A botrány hullámtaraján a digi24 hírtelevízió madridi tudósítója egyébként megmutatta a három éve a spanyol fővárosban bezárt székhelyet, amelynek vezetője annak idején eltűnt szolgálati gépkocsijával, és 50 ezer eurós bérleti díjhátralékot hagyott maga után.