A Duna jobb partján épült erőd Románia egyik legjelentősebb római kori műemléke: a csaknem tízezer négyzetméteren elterülő falmaradványok feltehetően a 4-6. századból maradtak fenn, és jól kivehetően jelzik a vár négyszögű, bástyákkal megerősített formáját, belső épületeinek elhelyezkedését. A régészek szerint Capidaván egy jóval korábbi, 1. századi erődítmény maradványai is fellelhetők.
A római kori várrom helyreállítására, megőrzésére és idegenforgalmi hasznosítására a Konstanca (Constanta) megyei önkormányzat nyert el 16 millió eurós uniós támogatást a regionális operatív program keretében. A munkálatokat tavaly év végéig kellett volna befejezni, de a program lebonyolításában érintett egyes tisztségviselők ellen időközben eljárást indított a korrupcióellenes ügyészség, és ezért a capidavai restaurálás is félbe maradt.
A napokban az úgynevezett Limes-projekt szakértői keresték fel a helyszínt és nemcsak egy tíz hónapja elhagyott építési felvonulási terület találtak, hanem döbbenten tapasztalták, hogy az elvégzett helyreállítás nyomán súlyosan sérült a várrom hitelessége és eredetisége, ami alapfeltétele annak, hogy a világörökség részévé nyilvánítsák. A túlbuzgó "restaurátorok" nemcsak a történelmi korok rétegződését rontották el, de állítólag olyan építőanyagokkal erősítették meg a romokat, amelyeket az ókorban nem használtak, egyes várfalakat pedig egyszerűen továbbépítettek és a régészeti feltáráskor talált szintnél kétszer magasabbra emeltek.
A Limes-projekt egy nemzetközi kezdeményezés, amely a Római Birodalom egykori határain található emlékek védelmét és a világörökségi listára való felvételét célozza: a birodalomhatár leghosszabb, csaknem 1500 kilométeres szakaszának épített örökségeivel a bukaresti kulturális tárca által megbízott román Limes-bizottság foglalkozik.
A capidavai várrom helyreállítása összetettségében és anyagi ráfordításban a legjelentősebb, ókori műemléket érintő romániai helyreállítás. A bizottság jelentése szerint Capidavának minden esélye megvolt arra, hogy követendő példaként szolgáljon a Limes-projekt más romániai helyreállításai számára, de a szakszerűtlen beavatkozás nyomán inkább elrettentő példává vált.
Rosszul restaurálták, nem lehet világörökség egy romániai várrom
Annyira szakszerűtlenül restaurálták a romániai Capidaván található római kori várromot, hogy most már nem lehet felvételét kérni az UNESCO világörökségi listájára - közölte a money.ro portál pénteken.

WARC-jelentés: a reklámköltések visszaestek a Trump-bejelentések okozta bizonytalan helyzetben
A WARC módosított előrejelzése szerint a globális hirdetési kiadásokat 19,8 milliárd dollárral csökkentették az emelkedő makrogazdasági bizonytalanságok miatt.

Hová utaznak a legtöbben külföldre a húsvéti szünetben? – a Kiwi.com adatai alapján
A tavaszi szünetben 36 százakékkal több magyar száll repülőre, mint tavaly.

Látványos fesztivál Máltán
A Nemzetközi Tűzijáték Fesztivál áprilisban visszatér Máltára.

Impozáns termek, hatalmas csillárok – mindezt a föld gyomra rejti egy lengyel sóbányában
Egy legenda szerint a lengyelországi helynek magyar kötődése is van.

A sorozatos tüntetések miatt korlátozások Isztambulban
A sorozatos demonstrációk következtében a török hatóságok szigorú intézkedéseket vezettek be, többek közt utazási korlátozásokat rendeltek el Isztambulba és onnan kifelé.

Thaiföldre készül? Akkor mostanában kerülje el a magas épületeket!
Péntek hajnalban két rendkívül erős földrengés is megrázta Délkelet-Ázsiát. A thaiföldi Bangkokban összedőlt egy épülő 30 emeletes toronyház, de külföldi turisták nem kerültek veszélybe.

Súlyos földrengés Délkelet-Ázsiában – Mianmar, Thaiföld is érintett – VIDEÓVAL
Erős, 7,7-es erősségű földrengés rázta meg pénteken Délkelet-Ázsiát.

Belépés az Egyesült Királyságba: kötelező az ETA
Jön az ETA, vagyis az elektronikus utazási engedély, és máris emelik az árát.

OTP Travel: ütős katalógusbemutató exkluzív helyszínen
Az OTP Travel rendhagyó rendezvényén mutatta be viszonteladói partnereinek a 2025. évi utazási katalógusát.

Versenyeznek a művészek a Sagrada Familia főhomlokzatának kialakításáért
Mindhárom alkotótól „művészeti javaslatokat” rendelnek, és ezek alapján dönt majd a kuratórium arról, hogy kire vagy kikre bízzák az úgynevezett Dicsőség homlokzat elkészítését.
Interjú

Nagybor vagy semmi
A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk
Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban
Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.