Több rendőr, alacsonyabb árak - tunéziai helyzetkép

Több ezer rendőrt vezényeltek Tunéziában az üdülőhelyekre a Sousse-i merénylet után, az utazásszervezőknek pedig támogatást fizetnek a repülőgépeken üresen maradt helyek után - hangzott el az ország idegenforgalmi hivatalának mai budapesti sajtótájékoztatóján. 

Tunézia a merényletet követően több intézkedést is hozott a biztonság megerősítésére az idegenforgalom zavartalansága és a turisták megnyugtatása érdekében, továbbá számos kedvezményt biztosít a szállodáknak, utazásszervezőknek a forgalom élénkítésére - számolt be a budapesti Tunéziai Nemzeti Idegenforgalmi Hivatal igazgatója sajtótájékoztatón kedden.

Leith Ben Zakour gyáva cselekedetnek nevezte a szúszai üdülőkomplexumok ellen júniusban elkövetett merényleteket, amelyben 38 turista meghalt. Kiemelte: a merénylet másnapján megtartott minisztertanácsi értekezleten döntöttek arról, hogy 1600 felfegyverzett rendőr vigyáz a biztonságra a turisztikailag frekventált tengerparton, és további 19 ezer rendőr biztosítja a városok és az idegenforgalmi látványosságok biztonságát. Hozzátette: a cselekmény előtt nem volt megszokott a felfegyverzett rendőrök látványa, de jelenleg ez szükséges, és megnyugtatja a turistákat.

Közlése szerint a terrorcselekmény után 48 órán belül a szállodaipar további működésének biztosítására is hoztak számos intézkedést, így például az adóhatósággal szemben fennálló tartozás későbbi rendezésének lehetőségével és bankkölcsönökkel könnyítették meg az iparág működését, a munkahelyek megtartását.

A légi forgalmat október 31-ig támogatják azzal, hogy egy járaton 50-80 százalék közötti foglaltság esetén minden üres helyet a tunéziai kormány fizet az utazásszervezőknek. Az aktuális tunéziai helyzetről 24 órában rendelkezésre álló telefonos tájékoztatást vezettek be - sorolta az igazgató.

Beszámolt arról is, hogy több szolidaritási megmozdulás is segítette Tunézia mint úti cél megmaradását: három európai ország belügyminisztere is ellátogatott az országba, és az uniós tagállamok is feltétlen támogatásukról biztosították az országot a terrorizmus elleni harcban. Az angol turisták pedig maradtak Tunéziában, az értük küldött hat repülőből négy üresen tért vissza az Egyesült Királyságba - hangsúlyozta.

Elmondta azt is, hogy nagyjából 950 magyar turista tartózkodott a merénylet idején az országban, közülük mindössze 15-en kérték a hazaszállítást, a többiek folytatták a nyaralásukat.

Füri Mihályné, a Kartago Tours cégvezetője elmondta: az előszezonban duplájára nőtt az igény a tunéziai utazások iránt, a merénylet előtt heti 5 charter indult. A márciusi hasonló esemény után májusban kezdett újra beindulni a forgalom, ezt szakította meg a június 26-i tragédia. Jelenleg heti 2 járat - a Kartago Toursé és a Taurus Reisené - indul az országba, 50-60 százalékos kihasználtsággal.

Hozzáfűzte, hogy a szállodáktól a forgalom visszaesése miatt számos kedvezményt kapnak, így jelenleg a turisták kedvező áron utazhatnak az észak-afrikai országba. Elmondta azt is, hogy az utazási irodáknak nem kötelességük visszafizetni a befizetett összeget, de az irodák átfoglalási lehetőséget ajánlottak fel azoknak, akik nem akartak elutazni a történtek után.

Haythem Jamel, a Taurus Reisen vezérigazgatója arról beszélt, hogy a merénylet idején 350 utasuk volt az országban, közülük mindössze egy ötfős család jött vissza Magyarországra. Hozzátette, hogy az utak árai a merénylet miatt átlagosan 10 százalékkal csökkenhetnek.

Tolga Deniz Sarüyice, a Sun&Fun ügyvezető igazgatója közölte, hogy az utasaik nyugodtan reagáltak, nem tört ki pánik, senki sem akarta megszakítani a nyaralását.

Az észak-afrikai országban június 26-án egy terrorista megölt 38 külföldi - többségében brit - turistát a népszerű szúszai tengerparti üdülőhelyen, ezután július 4-én szombaton harminc napig tartó rendkívüli állapotot hirdetett ki az államfő. Tunéziában korábban, 2011 januárjától, az "arab tavasz" kitörésétől 2014 márciusáig is rendkívüli állapot volt érvényben.

Forrás: MTI


Friss kutatás:  az utazók közel fele nem köt utasbiztosítást

Friss kutatás: az utazók közel fele nem köt utasbiztosítást 

Pedig a nyaralások során bekövetkező balesetek és betegségek akár milliós költségeket is okozhatnak.
Új trend az európai utazók körében

Új trend az európai utazók körében 

Nyaralás a Balti-tenger lengyel partján.
Elég volt! Mostantól korlátozzák a szelfik készítését az Uffiziben

Elég volt! Mostantól korlátozzák a szelfik készítését az Uffiziben 

Újabb eset borzolja a kedélyeket Olaszországban a múzeumokban viselkedni nem tudó turisták miatt.
Perzselő forróság idején indulás a hűvösebb nyárba

Perzselő forróság idején indulás a hűvösebb nyárba 

Egyre népszerűbb a coolcationing.
Csődöt jelentett a szlovák utazási iroda – ezer utas rekedt külföldön

Csődöt jelentett a szlovák utazási iroda – ezer utas rekedt külföldön  

A Happy Travel több mint 17 éve volt jelen a szlovák utaztató piacon.
Ötcsillagos hely, ahová elmenekülhet a kánikula elől

Ötcsillagos hely, ahová elmenekülhet a kánikula elől 

Ha eddig azt hittük, hogy a régió és az itteni élmények nem tudnak már semmi újat nyújtani, akkor ideje újratervezni.
A hőség miatt nem látogatható az Eiffel-torony

A hőség miatt nem látogatható az Eiffel-torony  

A perzselő hőség szinte egész Franciaországot sújtja, a Météo France mérései szerint hétfőn sok helyen mintegy 38 Celsius-fok feletti értékeket regisztráltak.
Magyarok külföldön: mi a helyzet a biztosítási piacon?

Magyarok külföldön: mi a helyzet a biztosítási piacon? 

Az egyik biztosításközvetítő adatai szerint adatai a szerződések száma 9 százalékkal, az átlagdíj pedig 6 százalékkal emelkedett.
Van új a Nap alatt? – turisták az európai „hőkupola” alatt

Van új a Nap alatt? – turisták az európai „hőkupola” alatt 

Európa perzselő nyara – hol érzik a hőséget a legnagyobb mértékben a turisták?
Tömeg, pénz és ellentmondások – Jeff Bezos-esküvő Velencében

Tömeg, pénz és ellentmondások – Jeff Bezos-esküvő Velencében 

Az Amazon-alapító luxusesküvője nemcsak látványosság volt, hanem komoly bevételi forrás is, amelyet tüntetések és kritikus hangok kísértek.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.