Boldogok a boldogiak: megállíthatatlanul szépül a helyi tájház

Tavaly 1100 vendéget fogadtak a boldogi Tájházban. Az ott elhelyezett országos hírű néprajzi gyűjtemény az idei évtől új működési engedéllyel, közérdekű kiállítóhelyként látható, a helyi önkormányzat döntése alapján pedig az érdeklődők ingyenesen tekinthetik meg.

A Hatvanhoz közeli faluban harminc évvel ezelőtt az akkori községi tanács vásárolta meg a mai tájházat, amelyet még 1871-ben – idén 145 éve – építettek. Korábban a helyi kovácsmester otthona volt, amelyet felújítottak és 1987-ben tájházként meg is nyitottak. A falu lelkes lakóinak a munkáját dicséri, hogy közel ezer darabból álló kiállítási anyagot gyűjtöttek össze, amelyet folyamatosan bemutatnak. Közülük a legérdekesebbek és legszebbek a boldogi népviselet elemei és tartozékai. Ezeket ugyanis felöltöztetett bábukon láthatják az érdeklődők.

Három év alatt négy pályázatot nyertek el

A három osztatú, folyosós, úgynevezett hambitusos alföldi parasztház – amelyben benne volt a kovácsműhely és az istálló is – a múlt értékeit hordozza és Boldog legkiemelkedőbb turisztikai attrakciója. Az önkormányzat tulajdona, amelyet a helyi Ujváry Ferenc – egykori helytörténészről és tanítóról elnevezett – Művelődési Ház és Könyvtár működtet. Az a céljuk, hogy a tájházat folyamatosan megőrizzék, karbantartsák és fel is újítsák a régi épületet.

Ennek érdekében az Emberi Erőforrások Minisztériuma által meghirdetett Kubinyi Ágoston-program keretében az elmúlt három évben négy szakmai pályázatot nyújtottak be különböző fejlesztések támogatásra – mondta érdeklődésünkre Kepesné Tóth Katalin, a művelődési ház igazgatója. Az önkormányzat felkérésére ő írta a pályázatokat, melyeket elfogadtak és támogatásokhoz jutottak. Először 2013-ban nyertek el 1,6 millió forintot, amelyből egymilliót a tájház utólagos szigetelésére fordítottak. Hatszázezer forintot pedig a boldogi viselettörténeti kiállítás anyagának átrendezésére, illetve Kunkovács László fotóművész helyben készült képeinek bemutatására költöttek.

A program 2014-ben tovább folytatódott. Ekkor 800 ezer forintot nyertek el, és ebből a pénzből a tájház folyosóján – hambitusán – látható oszlopokat újították fel, illetve néhányat ki is cseréltek, a folyosó talapzatát pedig téglákkal burkolták le. Tavaly a tájház hátsó udvarában korszerű vizesblokkot alakítottak ki. Erre támogatásként 1,7 millió forinthoz jutottak, amelyet az önkormányzat ugyanennyivel egészített ki. Ebben az évben újabb pályázatot nyertek kétmillió forint értékben. Ezt a hátsó kocsiszín és közösségi színtér kialakítására fordítják, melyet az önkormányzat egészít ki, a fejlesztést jövőre fejezik be.

Leltárba veszik a kiállított anyagot

Kepesné Tóth Katalin azt is elmondta, hogy a következő években is folytatják a tájház felújítását. Így az utca felőli kerítést korszerűsítik, és szeretnék az értékes gyűjtemény állagát is megóvni. Az önkormányzat pénzt különített el arra, hogy az előírásoknak megfelelően teljes egészében leltárba vehessék a kiállított anyagot. Ezt a munkát már elkezdték, és várhatóan a jövő év végére fejezik be. Ugyancsak a távlati céljaik között szerepel az is, hogy a jövőben nemcsak látogatókat fogadnak, hanem múzeumpedagógiai foglalkozásokat is tartanak az iskoláskorú gyermekeknek. Ezeknek a témája – egyebek mellett – az évszakokhoz kötődő ünnepekhez, a szokásokhoz kapcsolódik. Nyáron például a boldogi lakodalmasról, ősszel a kukoricatörésről tartanak foglalkozásokat. A tájház emellett hagyományőrző műhelyként is szolgálja a közösséget.

Paprikafesztivál és aratóünnep

A helyiek már készülnek a legközelebbi programokra. Így például augusztus 20-án tartják – immár 15. alkalommal – a Paprikafesztivált és aratóünnepséget. Ez azért fontos a helybeliek életében, mert Boldogon nagy múltja és hagyománya van a paprikatermelésnek. Emellett a dolgos kezű gabonaaratók ünnepe is lesz aznap, amikor a tájháztól a katolikus templomhoz vonulnak a résztvevők, ahol megáldják a régi aratóeszközként használt kaszát. A civil szervezetek és a baráti társaságok pedig finom ételeket főznek, és azok elfogyasztására invitálják a résztvevőket. A program aratómulatsággal és tűzijátékkal zárul majd.

Szeptember 24-én Mihály-napi vásárra és vigadalomra várják a közönséget. Ekkor a kézművesek, az őstermelők vásári hangulatot teremtve mutatják be és ajánlják portékáikat. Emellett az érkezők népi játékokba kapcsolódhatnak be és kipróbálhatják az íjakat is.


Augusztusban Szabadság Szigete

Augusztusban Szabadság Szigete 

Az idei Sziget Fesztivál minden eddiginél fenntarthatóbb és higiénikusabb lesz – ígérte a szervezőcsapat a csütörtöki sajtótájékoztatón.
Hamarosan Európa Fesztivál - 20 éves az EU-s csatlakozás

Hamarosan Európa Fesztivál - 20 éves az EU-s csatlakozás  

A Helló Európa! Fesztivál programjai a szabadság, az európaiság és a sokszínűség jegyében keltik életre Budapest ikonikus helyszíneit, köztereit és épületeit.
Szegeden rendezik a Hőlégballon Világbajnokságot

Szegeden rendezik a Hőlégballon Világbajnokságot 

A sportág legrangosabb versenyére a világ több mint 30 országából várnak résztvevőket.
Kerékpáros kishajókat adtak át a Tisza-tavon

Kerékpáros kishajókat adtak át a Tisza-tavon 

Kerékpáros kishajók teszik még vonzóbbá a Tisza-tavi aktív turizmust.
Speciális módszerrel restaurálják Magyarország legidősebb nagyharangját

Speciális módszerrel restaurálják Magyarország legidősebb nagyharangját 

A veszprémi Szent Mihály Főszékesegyház Szentháromság harangját 300 év után először mozdítják el a helyéről.
15 milliárd forintra pályázhatnak a hazai turisztikai ágazat szereplői

15 milliárd forintra pályázhatnak a hazai turisztikai ágazat szereplői 

Új programot indít a kormány a turisztikai szolgáltatók megsegítése érdekében.
Hamarosan Nevelőszülők Napja a budapesti Állatkertben

Hamarosan Nevelőszülők Napja a budapesti Állatkertben 

Május 12-én, vasárnap rendezi az "Alapítvány a Budapesti Állatkertért" a tavaszi Nevelőszülők Találkozóját, ahová mindenkit sok szeretettel várnak.
Famászó bajnokságot rendeznek Tatán

Famászó bajnokságot rendeznek Tatán 

Igen, ilyen is van: a Magyar Faápolók Egyesülete nemzetközi előírásoknak megfelelő famászó bajnokságot rendez Tatán, az Öreg-tó partján.
Erre kell számítania annak, aki munkát keres

Erre kell számítania annak, aki munkát keres 

Szinte minden vármegyében lelassult a munkaerő-felvétel.
A 25 éven aluliak szja-mentessége felrázta a munkaerőpiacot

A 25 éven aluliak szja-mentessége felrázta a munkaerőpiacot 

Egyre nehezebb helyzetben a munkáltatók.

Interjú

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?