Pilótaképző és szimulátorközpontot avattak Debrecenben

Átadták a világon egyedülálló Pharma-Flight Nemzetközi Tudományos és Szolgáltató Központot a Debrecen Airport mellett. A szimulátorközpontnak, az egyetemi pilótaképzésnek, a laboratóriumi kutatásoknak, gyógyszerfejlesztéseknek helyet adó épület közel 5 milliárd forintból épült. 

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Rekordgyorsasággal felépült az épület, melynek tavaly április 29-én tették le az alapkövét. 3,5 milliárd forintos támogatást kapott a központ a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumtól az Új Széchenyi Terv Gazdaságfejlesztési Operatív program révén, a többi forrást magántőkéből biztosították. Győri Gyula, a Pharma-Flight megálmodója a tradícióra építve olyan flight akadémiát képzelt el, mely a világon mindenütt megállja a helyét.

Pilótaképzés, kutatás-fejlesztés

A szimulátorok segítségével a hajózó személyzet, műszaki és más szakemberek képzését végzik majd a központban, mely egyben repülés-egészségügyi kutatások centruma is lesz. A kutatás-fejlesztéshez a legmodernebb infrastruktúra áll rendelkezésre. Ehhez a partnerek a Debreceni Egyetem és a Kenézy kórház – mondta Czirják György a Pharma-Flight Kft. ügyvezetője.

Kinyitottuk a világot Debrecen felé – célzott Seszták Miklós nemzeti fejlesztési miniszter a Lufthansa hét eleji bejelentésére, a jövő tavasszal Debrecen-München között induló járatokra.

Kósa Lajos országgyűlési képviselő hiánypótlónak nevezte a központot, mely fontos piaci réseket céloz meg a polgári és egyéb repülés területén, és fantasztikus lehetőséget ad a Debreceni Egyetemnek. – Felálltunk a rajtkőre, innen lehet jól versenyezni a többiekkel – utalt a nem fővárosi repülési központokra.

Utasforgalom-növekedés

Komplexitását tekintve Európa legnagyobb lehetőségű repterévé válhat a debreceni – szólt Papp László, Debrecen polgármestere. A személyforgalomban és az áruszállításban is kiemelkedő lehet, ugyanis a régió egyetlen vasúti átrakóval is rendelkező reptere. A Pharma-Flight a kutatás, az innováció révén beépül a városba. A Debreceni Egyetem jelenléte nagy erősség a városnak, szolgálja a város által kitűzött célt az innováció területén. 2002-ig charterjáratokat indított és fogadott a reptér, 2002-2003-ban fontos fejlesztési folyamat indult el, melynek 2011-ben lett meg az eredménye, 18 ezer utas utazott a repülőtérről. 2015-re 180 ezerre nőtt az utas forgalom. A Lufthansa új úti céljával, a repülőtér a WizzAir bázis repülőtérré válásával 350-400 ezres utasforgalom is elérhető. Hozzátéve az oktatási potenciált, a régió legkiemelkedőbb repterévé teszi a repülőteret.

Ha támogat a kormány valamit, szeretné látni, hogy fenntartható és megtérül az, amire a forrást adta. Jelentős támogatásával olya n értéket hoztunk létre, mely fenntartható és nyereséges. Az elszánt emberek megvannak, a térítéses képzés nyereséges lesz. A szűk területen nagy a kitörési lehetőség – mondta dr. Szilvássy Zoltán a Debreceni Egyetem rektora.

Repülőgép szimulátorok, gyógyszerfejlesztés

Újságírói kérdésre Czirják György elmondta, a pilóták egyrészt a negyedévenként, félévente kötelező szimulációs gyakorlatokat végezhetik a központban, a vészhelyzeteket is gyakorolják a szimulátorokkal. Másrészt 3 és fél éves pilótaképzést indít a központ a Debreceni Egyetemmel közösen. Az oktatási és gyakorlati infrastruktúra helyben van a Pharma-Flight központban. Az oktatás részét képzi az Airbus A320-as és egy Boeing 737-es repülőgép-szimulátorokon való gyakorlás is. Eddig külföldön voltak ilyen képzések, legközelebb hozzánk Prágában, de ezután Magyarországon is lesz rá lehetőség. Dr. Husi Gézától, a Debreceni Egyetem Műszaki Kar oktatási dékánhelyettesétől megtudtuk, a Debreceni Egyetem Műszaki Karának közlekedési mérnök képzését végzik majd a kihelyezett Repülőmérnöki Tanszéken. 2016 szeptemberében tervezik indítani a hivatásos repülőgépvezető-képzést nemzetközi standardok alapján.

A gyógyszer előállításról dr. Czirják György elmondta, kisszériás gyógyszereket lehet majd gyártani a bioanalitikai laboratóriumban, melyek laboreszközei szinte egyedülállóak az országban. A gyógyszereket pl. klinikai vizsgálatokhoz gyártják majd.

A repülőgép szimulátort kipróbálva különleges élményekről számolt be Papp László polgármester. Az amszterdami Schiphol repülőtérről szálltak fel és le az Airbus A 320-as szimulátorral, teljesen élethű körülmények között. A másodpilóta székében ülve tettek egy kört Amszterdam felett, s még a csatorna fodrozódó vizét is megfigyelhették. A landolást robotpilóta végezte, a hanghatás, a gép leszállásánál a zökkenés valóságosnak hatott.


Jöhetnek az ötletek, hogy mivel dobjuk fel Budapestet!

Jöhetnek az ötletek, hogy mivel dobjuk fel Budapestet! 

Jó hír a vállalkozó kedvű, városukat szerető budapestieknek: 2024-ben ismét lesz Budapest Tuning ötletpályázat!
Túrázni hívja a fiatalokat a Valmart és a Pick

Túrázni hívja a fiatalokat a Valmart és a Pick 

A PICK tavaszi kampánya arra buzdítja az embereket, hogy mozduljanak ki a négy fal közül
Alkoholtilalom és a bulihajók száműzése - a főváros rendezné a pesti rakpart gondjait

Alkoholtilalom és a bulihajók száműzése - a főváros rendezné a pesti rakpart gondjait 

A fővárosi önkormányzat kitiltaná a hajók nagy részét a pesti rakpartról.
Két napig hajnalig nyitva a Szentendrei Skanzen

Két napig hajnalig nyitva a Szentendrei Skanzen 

Új zenei és művészeti fesztivállal bővül a Szabadtéri Néprajzi Múzeum programkínálata.
Ismét találkozhatunk a Google Utcakép autóival

Ismét találkozhatunk a Google Utcakép autóival 

A Google Utcakép autói idén tavasszal újra visszatérnek a magyar utakra.
Különleges túraútvonalon láthatóak a Kékvándor fotográfiák

Különleges túraútvonalon láthatóak a Kékvándor fotográfiák 

Túraútvonal-szerű kiállításon tekinthetők meg Burger Barna az Országos Kéktúrán készült fotográfiái a Természettudományi Múzeumban
Sok munkavállaló ragaszkodik az otthoni munkavégzéshez

Sok munkavállaló ragaszkodik az otthoni munkavégzéshez 

A nagyobb rugalmasságra már a pandémia idején is volt igény.
Kertek a turizmusban,  turizmus a kertekben

Kertek a turizmusban, turizmus a kertekben 

Kétnapos, "Kertörökség a turizmusban" címmel konferencia vette kezdetét szerdán, a Petőfi Irodalmi Múzeumban.
Szezonnyitó kedvezmények várják hétvégén a bringásokat

Szezonnyitó kedvezmények várják hétvégén a bringásokat 

Több mint 80 kerékpárosbarát szolgáltató készül akcióval hétvégén a Föld napjára. 
Az Év Tájházvezetője díj Újbarokra került

Az Év Tájházvezetője díj Újbarokra került 

Az Év Tájházvezetője elismerést és a Tájházak és Szabadtéri Múzeumok Szövetsége életműdíjat adták át Szentendrén, a Skanzenben.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.