5 érv arra, hogy Paul Bocuse tényleg a legnagyobb volt

Paul Bocuse, a francia Nouvelle cuisine megteremtője, a világ első 3 Michelin-csillagos séfje, szombaton, január 20-án, ugyanabban a házban, ahol született, szerető családja körében, 91 éves korában meghalt. Már több éve nem mutatkozott a róla elnevezett gasztronómiai versenyeken, több éve Parkinson-kórt állapítottak meg nála az orvosok, 2005-ben bypass-műtéten is átesett.

Paul Bocuse a 20. századi gasztronómia legmeghatározóbb alakja volt. Igazi szakácsikon, akinek keze alól séfgenerációk kerültek ki, egész életével a jó étel és a főzés szenvedélyes szeretetét hirdette.

1. Tradíciók, tehetség és rengeteg munka

Paul Bocuse élettörténete imeghatározta munkásságát, hiszen iőseivel nem is lehetett volna más belőle, mint szakács. De kétségtelenül ő volt az, akinek tehetsége és szorgalma fogalommá tette a Bocuse nevet. A történet kezdetén ugyanis (1765-ben járunk) a Lyonhoz tartozó festői Collognes-au-Mont-d’Or nevű helyen volt egy malom egy fogadóval. A molnár feleségének főztjét nagyon szerették a környékbeliek, tulajdonképpen mindenki, aki ott őröltette a lisztet, jól is lakott náluk – így kezdődött a Bocuse család vendéglátós “karrierje”. Majdnem száz évvel később ugyan elbontották az épületet, és a család egy közeli szigetre, az Ile-Barbe-ra költözött, és itt is folytatták a tevékenységüket. Először egy egyszerű fogadót, majd egy éttermet nyitottak. 1921-ben Paul Bocuse nagyapja eladta az épületet az étteremmel és a Bocuse névhasználattal együtt. Ez utóbbi fontos mozzanat lesz később, amikor Paul Bocuse színre lép. Paul apja, George, 1925-ben feleségül vette Irma Roulier-t, és átvette a lány szüleinek éttermét, igaz, a Bocuse nevet ekkor még nem használhatta. Egy évvel később megszületett Paul Bocuse, akit ma nemes egyszerűséggel mindenki csak a gasztronómia pápájának hív. Állítólag már kilencévesen apja mellett állt a konyhában, és óriási tehetségnek bizonyult.

2. Az élet szeretete

A történelmi események a konyhából a frontra szólították az alig tizenhat esztendős Paul Bocuse-t. A francia ellenállás tagjaként állt katonának, de Elzász mellett súlyos sebesülést szerzett. Olyan lövést kapott, amely kis híján az életébe került: egy amerikai katonai kórházban vérátömlesztéssel tudták csak megmenteni. Paul Bocuse büszkén nyilatkozta később, hogy az ő ereiben amerikai vér is folyik. Hálából minden éttermére kitűzte később az amerikai zászlót is. A róla megjelent életrajzi könyvben azt mondja, számára az étel, a bor és a nők voltak a legfontosabbak. A hedonista életfelfogás végigkísérte a pályáját, sok híres mondása közül talán ez fogalja össze a legjobban, amit számára a főzés és az étel jelentett: “Nem vagyok orvos, tehát ha engem kérdez, jó-e vörösbort inni, azt mondom, igen, hiszen van szőlőm Beaujolias-ben. Ha pedig a konyháról kérdez, akkor azt mondom, hogy a főzés a vajról, a tejszínről és a borról szól, hiszen séf vagyok.” És ha a nőkről kérdezzük? Nos, erről egyszer ő maga nyilatkozta, hogy ha utánaszámol, akkor 145 évet élt eddig nőkkel. A furcsa matematika úgy jön ki, hogy a feleségével, Raymonde-nal 60 éve házasok, első szeretője több mint 50 évig volt mellette, a második szerető pedig 35 évig. “Imádom a nőket – mondta egy interjúban – de az élet túl hosszú ahhoz, hogy egyetlen ember mellett töltsük az éveinket.”

3. Nouvelle cuisine

Paul Bocuse nem azért fontos nekünk, mert a magánélete sajátos szabályok szerint alakult, hanem mert a gasztronómiában komoly reformok és változások elindítója volt. A második világháború után Eugenie Brazier három csillagos lyoni éttermében tanult, később pedig Lyon és Párizs több fontos éttermének konyháján is megfordult. Rengeteget tanult, de a legnagyobb hatással a Le Pyramide-ban eltöltött időszak volt rá, ahol 1950-től dolgozott. A Le Pyramid a korszak meghatározó étterme volt, manapság úgy emlegetik, hogy a nouvelle cuisine mozgalom egyik kiindulópontját. Az 1950-es évektől jelentkező igény Henri Gault és Christian Millau nevével fémjelzett mozgalomban, a nouvelle cuisine-ben csúcsosodott ki (magyarul: új konyha). A szakácsok hátat fordítottak az az addigi szokásoknak, könnyedségre és frissességre, valamint az egészséges alapanyagokra és az egyszerű, de esztétikus tálalásra törekedtek. Paul Bocuse-t tartják a nouvelle cuisine egyik legjelentősebb képviselőjének. Filozófiája valójában néhány egyszerű alapvetéssel összefoglalható: jó alapanyag, jó konyhatechnológia, jó ízlés.  A vaj, a tejszín és a bor továbbra is a nouvelle cuisine és Bocuse, és ma is a francia konyha legfontosabb három alapanyaga. Hatása azonban nemcsak emiatt jelentős. Saját személye volt a bizonyíték arra, hogy a konyha zárt világából kilépve, a séf megmutathatja magát, a tudását, és hogy a gasztronómia a jó ételről, az életörömről szól.

4. A Bocuse, mint brand

Egész életfelfogásával képviselte és népszerűsítette a konyhaművészetet. Nemcsak, hogy izgalmas és eredeti egyéniség volt, de sokat tett is azért, hogy kisebbfajta kultusz alakuljon ki a neve körül. Ennek köszönhető, hogy a Bocuse név a több mint 200 éves francia családi tradícióból mára világszerte ismert branddé, azaz márkává nőtte ki magát. 1966-ban vásárolta vissza a nagyapja által eladott éttermet és a névhasználat jogát, és felvirágoztatta az Abbaye de Collognes éttermet. A Bocuse-birodalom központja Lyon: öt bisztró és egy gyorsbüfé található itt. Zászlóshajója a L’Auberge du Pont de Collognes nevű étterem. De nyitott egy éttermet Floridában is (Chefs de France), és van két bisztrója Japánban (Paul Bocuse és Le Maison) is. 2003 óta az ő nevét viseli egy gasztronómiai oktató- és kutatóintézet (Institut Paul Bocuse), ahol angol és francia nyelven zajlik az oktatás. (Nem árt tudni, hogy az intézet gondozásában jelent meg a manapság fellelhető legmodernebb és legteljesebb gasztronómiai “tankönyv”. Egy alapmű, ami szerencsére magyarul is kapható ’A főzés magasiskolája’ címmel.) Nagyságát nemcsak a világszerte ismert brand bizonyítja, hanem számtalan díj is. Az is óriási teljesítmény, hogy ha egy séf három Michelin-csillagot kap, de Paul Bocuse-nek sikerült a csillagokat több mint 50 éven át megőriznie. (1958-ban nyerte el az elsőt, 1962-ben a másodikat és 1965-ben a harmadikat.)

5. Bocuse d’Or

Lássuk be a nagyközönség a Bocuse nevet leginkább a szakácsverseny kapcsán ismerhette meg. A Bocuse d’Or – Concours mondial de la cuisine egy kétévente megrendezett esemény, amit Lyonban, a SIRHA-n, a Nemzetközi Szálloda, Vendéglátás és Élelmiszerkereskedelmi Kiállításon tartanak. Paul Bocuse 1985-ben fogalmazta meg erre vonatkozó ideáját, és 1987-ben rendezték meg az első versenyt. A Bocuse d’Or célja az, hogy a világ legjobb séfjei megmutassák magukat, prezentálják, hol tart és merre fejlődik a modern gasztronómia.

Paul Bocuse 2018. január 20-án, 91 éves korában hunyt el.

Forrás: Gastro Coach Magazin / Vendég


Különös nevű győztes az idei Balaton fagyija versenyen

Különös nevű győztes az idei Balaton fagyija versenyen 

Az idei Balaton Fagyija versenyen 31 kreáció közül a veszprémi Füge Fagyizó MEKKóstollak nevű kreációját ítélték a legjobbnak.
Borünnep Szegeden

Borünnep Szegeden 

A bortermelőkhöz több mint húsz vendéglátós csatlakozik, akik sajtokat és egyéb specialitásokat is kínálnak majd a borok és pálinkák mellé.
Baj van egy dubai csokis termékkel – visszahívták a forgalomból

Baj van egy dubai csokis termékkel – visszahívták a forgalomból 

Műanyag fóliadarab lehet benne.
Egerből érkezett a Borászok Borásza verseny idei győztese

Egerből érkezett a Borászok Borásza verseny idei győztese 

Idén 19. alkalommal adták át a Borászok Borásza díjat.
Rekordszámú nevezés az Év pálinkás bonbonja-2025 versenyen

Rekordszámú nevezés az Év pálinkás bonbonja-2025 versenyen 

Harmadik alkalommal hirdették meg a versenyt, amelyre 143 nevezés érkezett az ország minden részéből és a Felvidékről.
Görög fánk dubai csokival, kecskesajtos vegetable szendvics, smash burger sültkrumplival

Görög fánk dubai csokival, kecskesajtos vegetable szendvics, smash burger sültkrumplival 

Mutatjuk az idei első Food Truck Show legizgalmasabb ételeit.
Régi ízek, új trendek: jön a kürtöskalács fesztivál

Régi ízek, új trendek: jön a kürtöskalács fesztivál 

A tradíció és az innováció összefonódása kürtőskalács ünnepén.
Tíz éve Tatán – Pesti István, Magyarország egyik legjobb séfje

Tíz éve Tatán – Pesti István, Magyarország egyik legjobb séfje 

Az ország egyik legnevesebb séfje szerepel kiadónk, a Klasszis Média idén is megrendezésre kerülő, szállodákat és éttermeket megcélzó designversenyének zsűrijében.
Kóstoló régi magyar szőlőfajták boraiból

Kóstoló régi magyar szőlőfajták boraiból 

A nagykóstolón több mint húsz Kárpát-medencei pincészet mintegy ötven borával ismerkedhetnek meg a látogatók.
Új koktélok és pezsgőpremierek a főváros tetején

Új koktélok és pezsgőpremierek a főváros tetején 

Ismét megnyitotta kapuit Budapest egyik legkülönlegesebb skybarja, a Hilton Budapest szálloda tetején található White Raven.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.