Habár a jogszabályokban nem történt változás az elmúlt időszakban, mégis érdemes beszélni róluk a nyári utazási szezon idején, hiszen az utasok jelentős része sajnos még mindig nincs tisztában azzal, hogy melyek azok a termékek, amelyeket egy külföldi utazásról gond nélkül behozhatnak, és melyek azok, amelyeket be kell jelenteni, hangsúlyozta Suller Attila, a NAV vám- és jövedéki szóvivője. Az európai uniós és az EU-n kívüli országokat érdemes külön tárgyalni. Az EU egyik alapelve az áruk szabad áramlása, az eu-n belül a határ átlépésekor nincsen bejelentési kötelezettség, nagyon fontos azonban, hogy vannak olyan termékek, amelyek esetében nem beszélhetünk vámunióról, illetve amelyek szállítása korlátozásokhoz, bizonyos engedélyekhet kötött, hangzott el. Ilyenek például a jövedéki termékek, amelyek meghatározott mennyiségben hozhatók csak be az országba. A szóvivő kitért az üzemanyag, élelmiszerek, gyógyszerek, háziállatok és egyéb termékekre vonatkozó szabályokra is.
A reptéri sajátosságokról Teleki József, a NAV repülőtéri főigazgatója beszélt. Elmondta, hogy viszonylag magas értékhatárig (felnőttek esetében 430 euróig, 15 év alatt 150 euróig) hozhatók a külföldi nyaralásról - nem kereskedelmi céllal - vámmentesen termékek. Ha ennél drágább termékkel tér haza az utas, bejelentést kell tennie, a vámot és az áfát is meg kell fiztenie. Az idei első félévben ennek elmulasztása volt a leggyakoribb jogszabálysértés a határon, 80 ilyen esetben jártak el. Fontos tudni, hogy a veszélyeztetett állat- és növényfajok behozatalához külön engedélyek szükségesek. A határőrök tapasztalatai szerint, jellemzően erre felhívják az egzotikus úti célokra induló utasok figyelmét az utazási irodások, ismertek ezek a szabályok azok körében, akik szervezett úton vesznek részt. Az idei első félévben 8 esetben indult eljárás, ezek egy részében védett kőkorallt próbáltak meg behozni az utasok, másik részében szintén védett kígyó- vagy krokodilbőr termékeket. A főigazgató felhívta a figyelmet, ha valaki 10 ezer eurónál több készpénzt vinne magával az EU-n kívülre, a határon ki- és beutazáskor is be kell jelentenie. Amennyiben ezt elmulasztja valaki, közigazgatási eljárás indul ellene, a kiszabásra kerülő közigazgatási bírság pedig akár a határon átvitt összeg 40 százalékát is elérheti. Idén két ilyen eset történt Ferihegyen, a kiszabott bírságok összege elérte az 5 millió forintot.
Az utasok informálására a NAV egy 10-es listában állította össze azokat a tudnivalókat, amelyek a legfontosabbak lehetnek a nyaralás idején, hogy ne ronthassa el az utazás élményét például az emlékbe hazahozott tengerparti kagyló lefoglalása a határon, vagy a kiszabott vám egy-egy olyan külföldön vett kütyü után, amelynek értéke túllépi a megengedettet.
10 dolog, amit külföldi utazás előtt érdemes tudni |
|
További információkért érdemes átnézni a NAV által készített aktuális utasforgalmi tájékoztató kiadványt, felkeresni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal internetes oldalát, vagy érdeklődni a belföldről helyi tarifával hívható 06-40-FINANC (06-40-346-262) telefonszámon.